Sign in to follow this  
radul

Lamurire optiuni angrenaj si caseta la un ciclocros

Recommended Posts

Din plictiseala si lipsa de ocupatie, am facut o treaba :)

1x10 pe cyc ; angrenaj Sram X7 cu placa de 39 sau 42. Poti sa faci si urcari serioase acum, pun placa mica de 28 cu pinion de 29 si nu ai treaba. Doar ca ar trebui scurtat lantul un piculet.

Am dat jos angrenajul Campa Chorus cu placi 50-34.

Elegant ar fi un chain guide, doar ca sunt foarte scumpe dar daca imi place ,sigur o sa cumpar. Daca aveam Shimano era un pic mai bine, as fi pus niste pinioane 11-30 sau 11-32.

Eu cred ca o sa aleg un raport 12-29 si placa de 42 . Cu un pinion de 11; ar fi echivalent 50-13; suficient. Iar la urcare 42-29 este echivalent 39/27; iar este ok pentru majoritatea urcarilor.

ic35o5.jpg

6f350j.jpg

• Upvote 2

Am facut si eu (temporar) un 1x10 dupa ce am pus angrenaj de ssp (BCD=130) schimband foaia de ssp cu una de lant normal de 42T dar am renuntat la schimbatorul fata. Lantul insa a sarit odata de pe foaie pe catarare. Ma intreb cum au rezolvat cei de la Sram problema asta in grupul CX1 care nu are schimbator fata. 

La mine e problema, pe BCD de 120 nu prea gasesti. Dar poti pune un chainguide sau ramai cu schimbatorul si aia e :)

Mai am si varianta de a monta angrenajul Chorus Carbon cu o placa de 39-40; dar costa mai mult placa decat angrenajul de mtb X7 :))

Ar fi mai bine cu cel Chorus, are qfactor mai mic.