Veloke

Ce ritm cardiac aveti in repaus?

Recommended Posts

Si eu il am de de 55-60 dimineata, si seara mai ales, seara tinde sa scada pe la 55. Il masor cu ceasul cardio.

Si oricum la un ekg de rutina mi s-a descoperit hipertrofia ventriculara, adica adaptarea la efort :D.

Si da, dealurile-s de vina, peste tot unde merg numa dealuri si urcari  :)).

Spre Dej ii mai drept traseul, spre Zalau urcari, spre Oradea urcari, Turda urcari... centura Apahida-valcele urcare de numa... Padurea Faget urcari...

De aia e mai bine sa locuiesti in Zalau ca ai parte numai de coborari.

Sa nu uitam ce batalii se duceau in fata plutonului intre mine si masina de asistenta.

In alta ordine de idei, eu am panicat doctorita facultatii cu un puls de repaus 45 la un control, dupa care m-a trimis sa fac un EKG la efort. Totul in limite perfect normale acolo, e normal ca ciclistii sa aiba un puls de repaus mic, se cheama sindromul inimii de atlet si apare la toti sportivii de anduranta.

Da, cam fierbea apa in radiator si scotea fum negru.

Bradicardia sportivilor(amatori sau nu) apare la cei care practica sporturi de anduranta.Pentru a sustine un efort indelungat e nevoie ca inima sa pompeze o cantitate cat mai mare de sange(sa creasca debitul cardiac) spre muschii scheletici(pentru a putea sustine efortul).In timp,datorita solicitarilor repetate,creste functia de contractie a miocardului(prin hipertrofia acestuia),inima fiind capabila sa pompeze o cantitate mai mare de sange spre muschi.Exista recepotri la nivelul vaselor de sange care in repaus,cand nu mai este nevoie de un debit cardiac atat de mare,declansaza niste reflexe care reduc debitul cardiac la valori normale(de repaus) prin scaderea frecventei cardiace.In repaus,miocardul fiind antrenat si hipertrofiat poate pompa cantitatea de sange necesara organismului mai usor,astfel scazand si frecventa cardiaca in repaus.

Cam aceasta este explicatia pentru o frecventa cardiaca atat de mica,din ce am citit Lance Armstrong avea inima cu 30% mai mare decat o persoana normala si o frecventa cardiaca de repaus de 32-34 batai/min.

• Upvote 6

In jurul a 55 in repaus, nush cat e la trezire.

Ne luam intr-o zi pulsul in joaca si am aflat ca niste prieteni, sedentari de andurata care baga zilnic litri de alcool si un pachet de tigari, aveau 80-90 in repaus. aia sa-si faca griji...

• Upvote 1

Ai un obicei foarte enervant de a da link-uri catre articole dubioase scrise de tot felul de bloggeri care n-au niciun studiu medical si au invatat si ei de la alti bloggeri, cel mai probabil de prin State (unde, de obicei, lumea nu scrie despre ce e sanatos si verificat, ci despre ce se poate vinde ca fiind sanatos si verificat). Numarul mediu de reclame de pe site-urile catre care faci trimitere pe aici pe forum nu iti da chiar deloc de gandit?

http://www.medcan.com/articles/heart_beats_and_life_span_do_we_have_a_finite_number_of_heart_beats/

Sursa: un doctor cardiolog practicant la:

https://en.wikipedia.org/wiki/Medcan_Clinic

Nu e vorba de o valoare absoluta programata genetic, e vorba de o gramada de factori, printre care si cei genetici. In plus, cum ai putea sa demonstrezi o asemenea teorie? Cum afli ca inima lui Gigel e garantata pentru 2.5 miliarde de batai si apoi o sa crape, indiferent de stilul lui de viata. De unde stii ca nu o sa fie 2.5 miliarde si una? Este absolut ridicol.

Raspunsul pt OP: cel mai probabil e normal, daca faci miscare des. Du-te la un medic si verifica, daca vrei sa fii sigur.

• Upvote 3

Inima e ca un motor. Unele mai performante, altele naspa rau de tot (conditionarea genetica) dar indiferent de calitate, motorul trebuie folosit ca altfel face depuneri si se strica mai repede decat s-a gandit "constructorul".

Atunci cand ne proiectam viata trebuie sa avem in vedere ca in conceptia "constructorului" suntem vanatori-culegatori si nu "lipitori".

O viata activa, cu miscare moderata este ideala.

Extrema cealalta este turarea motorului.

Departe de a fi perfecta, analogia cu un motor este sugestiva.

• Upvote 2

Ai un obicei foarte enervant de a da link-uri catre articole dubioase scrise de tot felul de bloggeri care n-au niciun studiu medical si au invatat si ei de la alti bloggeri, cel mai probabil de prin State (unde, de obicei, lumea nu scrie despre ce e sanatos si verificat, ci despre ce se poate vinde ca fiind sanatos si verificat). Numarul mediu de reclame de pe site-urile catre care faci trimitere pe aici pe forum nu iti da chiar deloc de gandit?

http://www.medcan.com/articles/heart_beats_and_life_span_do_we_have_a_finite_number_of_heart_beats/

Sursa: un doctor cardiolog practicant la:

https://en.wikipedia.org/wiki/Medcan_Clinic

Nu e vorba de o valoare absoluta programata genetic, e vorba de o gramada de factori, printre care si cei genetici. In plus, cum ai putea sa demonstrezi o asemenea teorie? Cum afli ca inima lui Gigel e garantata pentru 2.5 miliarde de batai si apoi o sa crape, indiferent de stilul lui de viata. De unde stii ca nu o sa fie 2.5 miliarde si una? Este absolut ridicol.

Raspunsul pt OP: cel mai probabil e normal, daca faci miscare des. Du-te la un medic si verifica, daca vrei sa fii sigur.

Presupun ca nu ai sesizat conditionalul din ce am postat.

Andrei Rosu nu e doar un blogger... 

Sunt de acord ca teoria e doar interesanta, dar nu vad nimic rau in a crede in ea . Poti doar sa ajungi sa faci mai mult sport ;)

Mi-am pus hrm-ul si in acest moment, langa o afinata de exeptie pulsul este de 68.

57 bmp in momentul de fata, venit in casa de vreo 10 minute, am strabatut orasul cu treaba pe bike + urcat in carca bicla 4 etaje, daca are vreo relevanta.

• Upvote 1

In jurul a 55 in repaus, nush cat e la trezire.

Ne luam intr-o zi pulsul in joaca si am aflat ca niste prieteni, sedentari de andurata care baga zilnic litri de alcool si un pachet de tigari, aveau 80-90 in repaus. aia sa-si faca griji...

Pana la 100 e incadrat in normal

E corecta si afirmatia asta.:)

pentru cei interesati exista si aplicatii de smartphone (Instant Heart Rate) daca nu averi HRM

• Upvote 2

Dimineata am 45.

Ziua in repaus (cand stau si ma uit la Giro :)  spre exemplu) am undeva pe la 60. 

Stiu insa ca cum vreo 3 ani inainte sa ma apuc de ciclism aveam un ritm in repaus de 85 descoperit la un control de rutina la medic. De atunci am renuntat la energizante, cola si cafea la plic, mi-am luat bike  si m-am pus pe treaba atat cat imi permite timpul liber.

• Upvote 2

50 acum, cind citesc postarile voastre.

Ce e important s-a spus deja, in plus, exista o tendinta de scadere a pulsului catre maturitate si virsta a doua, dupa care pulsul incepe sa creasca dinnou, cind ne apropiem de final.

Dimineata am 45.

Stiu insa ca cum vreo 3 ani inainte sa ma apuc de ciclism aveam un ritm in repaus de 85 descoperit la un control de rutina la medic. De atunci am renuntat la energizante, cola si cafea la plic, mi-am luat bike  si m-am pus pe treaba atat cat imi permite timpul liber.

De la pulsul 85 in repaus, ai ajuns la 45, prin schimbarea obiceiurilor alimentare si prin ciclism ( ciclismul de anduranta probabil)

Referitor la obiceiuri alimentare puteti sa gasiti si aici cateva titluri precum "Si noi ce mai mancam? vol.1" , "Si noi ce mai mancam ...ca  sa slabim? vol. 2"

http://en.bookfi.org/g/Gheorghe%20Mencinicopschi?t=0

Tocmai ce mi-am masurat ritmul cardiac si tensiunea arteriala , in repaus : 43 si tensiunea 11.4 cu 7

Daca in repaus ai 43 ,cand dormi cat ai ?

In somn, nu stiu cat am. Cel mai mic la trezire , 41.

46-50 in repaos, 186 maxim la teste de efort (bicicletă medicinală, fără leşin, ameţeli etc.), un minim de 38 in somn măsurat cu holter ekg, bradicardie/aritmie. Sporturi variate practicate de peste 30 de ani, însă cu perioade lungi de efort minim. De 6 ani, ciclist amator, my love :)>-

E indicat să mergeţi la medic în caz de ceva suspiciuni, dar nici doctorii nu mai sunt... cum erau...

SUCCESE!

• Upvote 2

Am facut un test de efort acum 3 saptamani (nici pana acum nu am primit rezultatele) , din ce am observat, relevanta era tensiunea si nu neaparat pulsul, dupa fiecare pas inainte de inclinarea benzii se verifica tensiunea, apoi la sfarsit dupa ce am ajuns la o zona din maxim (nu la maximum meu) sa oprit testul si apoi peste 2 min sa verificat din nou tensiunea

Chiar sunt curios de rezultate