turnul

Vârful Şimonului!

Recommended Posts

Sunt sigur că mulţi dintre voi cunoaşteţi destule trase ale Văii Prahovei începând cu zona Câmpina până în Braşov, Bran Dâmbovicioara etc.

Pentru amatorii de căţărări în special, sugerez Şimon, sătuc de lângă Bran, spre vârf, unde este şi un Schit mai nou, foarte vizitat.

Amănunte despre localizare (http://schitulbran.ro/localizare.php  unde găsiti şi o hartă şi diverse poze):

Din Şoseaua Naţională Braşov-Piteşti, la ieşirea din staţiunea turistică Bran, intersecţie stânga spre satul Şimon (drum asfaltat), apoi intersecţie stanga pe Valea Tisei şi continuare pe drum forestier până pe culmea Dealului Balaban (Schitul este situat la 6 km de Şoseaua Naţională şi la 7 km de Castelul Bran).

Coordonatele GPS, în cazul în care sunteţi împătimit de drumeţii pe munte la picior şi aveţi un GPS, sunt:
- N: 45º 28' 45'' ; Dec: 45.4792
- E: 25º 21' 58'' ; Dec: 25.3661
- altitudine: 997 metri.

Intenţionez să fac o ascensiune cât de curând, foarte probabil singur, postarea de faţă fiind mai mult una informativă, şi mai puţin sau deloc o invitaţie. E poate mai curând o invitaţie la un pelerinaj pe două roţi, asta mai cu seamă pt faptul că Schitul pomenit este înfiinţat de un vechi prieten de-al meu, Mihai, care acum se numeşte Ieromonahul Policarp, absolvent de filosofie etc, foarte primitor cu turiştii, sau cei în căutarea unei filosofii de viaţă mai sănătoasă. 

post-7327-0-22301600-1399971112_thumb.jpg

Am fost acolo si pot confirma ca este un loc cu o panorama extraordinara, unul din acele locuri in care ramai fara cuvinte. Se vad si Bucegii si Piatra Craiului, de pe un deal chiar langa schit. Bucegii ai impresia ca sunt foarte aproape, e o mica iluzie optica. Am stat acolo 1 ora si nu as fi plecat ...

Nu e foarte usor de ajuns, sunt sectiuni de pamant / pietris destul de abrupte. Dupa ce scapi de ele este ok.

Am gasit in padurile de acolo o gramada de ciuperci comestibile :)

Am fost acolo si pot confirma ca este un loc cu o panorama extraordinara, unul din acele locuri in care ramai fara cuvinte. Se vad si Bucegii si Piatra Craiului, de pe un deal chiar langa schit. Bucegii ai impresia ca sunt foarte aproape, e o mica iluzie optica. Am stat acolo 1 ora si nu as fi plecat ...

Nu e foarte usor de ajuns, sunt sectiuni de pamant / pietris destul de abrupte. Dupa ce scapi de ele este ok.

Am gasit in padurile de acolo o gramada de ciuperci comestibile :)

Eu am fost cu o masina foarte demult acolo si nu mai stiu bine ce si cum.

Multam de informatii.

Oricum voi merge pe un trekking. Intrebarea e in ce masura se poate continua dupa schit, adica sa ma ma intorc pe alta cale, in circuit, asa pt variatie si piesaj. Googlemaps arata un drum forestier care face un ocolis dar tot spre sat se indreapta. Însa cat de praticabil e?

Din varful dealului se vad 2 drumuri care pleaca de acolo, unul printr-un mic satuc imediat langa schit, iar celalalt prin dreapta, prin padure. Nu pareau diferite de drumul pana acolo. Nu am fost pana jos langa Bran pe vreunul din acele drumuri, asa ca nu te pot lamuri.

La ce teren am vazut acolo, cred ca trebuie totusi un MTB, altfel risti sa urci mult pe langa ... sunt portiuni cu panta mare si cu pietris.