andreileeds

Ce ma sfatuiti sa iau Saracen,Ram sau Univega ?

Recommended Posts

Salutare, vreau sa imi cumpar o bicicleta noua pana in 2200 2300 RON.

Am cautat si m-am oprit asupra a trei modele:

Saracen Mantra 2

http://www.raidextrem.ro/biciclete-biciclete-enduro-all-mountain-c-6_8/saracen-mantra-2-p-527

Ram HT Three cu mentiunea ca pana la 2100RON cred ca as vrea si frane hidraulice sau o furca mai buna:

http://www.dkbike.ro/magazin/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=369&category_id=67&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26

Univega HT LTD

http://www.sportbikecenter.ro/#/on-line_shop/biciclete_complete/mtb_hard_tail_-_xc_&_am/univega_ht_ltd._disc/

Astept sa vad ce ziceti si voi sa ma hotarasc o data ca pana ma gandesc eu se duce vremea buna.

Eu sincer inclinam spre Saracen, dar nu stiu cum e in realitate pt ca nu am apucat sa ma duc sa o vad, nu stiu cum stau pe ea, dar pe hartie pe monitor este cea mai atractiva.

Vreo perere si despre Univega Alpina HT 530 ?

http://www.sportbikecenter.ro/#/on-line_shop/biciclete_complete/mtb_hard_tail_-_xc_&_am/univega_alpina_ht-530_/

In ordinea preferintelor mele:

1. RAM

2. UNIVEGA

3. SARACEN

RAM, clar

lasa Saracenul acela. Componentele sunt slabe si discutabile, pretul mare este dat de un cadrul solid dar si mai greu plus furca pentru terenuri accidentate, nu pentru un mers confortabil.

vad ca ai obsesia frinelor pe disc. daca renunti la ele, iata o recomandare:

http://www.hypersport.ro/modules.php?name=catalog&file=product_info&cPath=422_621_628&products_id=3977

8-) cred ca ai dreptate, imi plac franele pe disc pt ca sunt eficiente. Bicicleta nu o folosesc la plimbari asa de dorul lenii, ci ca sa ajung repede din A in B si de aceea cred ca am nevoie de frane bune care sa nu ma lasa cand imi este lumea mai draga.

Cube-ul arata bine...dar ochii imi fug catre Univega.

De Saracen m-ai caonvins sa ma las, acum nu stiu de Ram trebuie sa ma urc pe ea sa vad cum stau pt ca am mers pe un HT One si mi s-a parut ca stateam cam inghesuit.

Ms pt parere.Respect

Frinele hidraulice Tektro de pe primul model de Univega sunt o vrajeala. Nici cele Shimano de pe HT 530 nu-mi inspira incredere. Daca vrei fiabilitate si eficienta, alege componente facute de producatori consacrati. Service-ul la frinele hidraulice pe disc este pretentios, nu ai sa-l poti face tu. De aceea am recomandat Ram-ul, are frine pe disc mecanice Avid. Din astea BB5 si BB7 am si eu si sunt foarte multumit, partial pot sa le reglez si singur, dar un V-Brake este mai simplu, mai ieftin si il poti regla si singur.

Dintre cele 2 Univega alege macar modelul al doilea, HT 530.

Da ai dreptate cu service-ul la cele hidraulice, la cele mecanice pe care le-am avut am invatat singur sa le reglez si mergeau bine. Oricum nu cred ca daca nu ar fi fost niste frane decente cele de HT 530 ar mai fi scris Shimano pe ele, au si ei o reputatie totusi.

Nu inteleg totusi de ce spuneti ca ar trebui sa aleg RAM-ul fara urma de indoiala.

Si o ultima nelamurire RAM-ul are Dart 2 pe ea iar HT 530 are Suntour XCR. Pe care o recomandati ? (eu tind spre XCR pt ca este un model superior celor entry-level de la Suntour, pe cand Dart 2 este entry-level la Rock Shoks, desi ma gandesc ca o sa imi spuneti ca una e Rock Shoks si alta este SR Suntour).

Numai bine.

Pentru un drum din A in B nu ai neaparata nevoie de frana pe disc, niste vbrake-uri bune facand fata excelent. Daca ai in plan sa te apuci si de trasee, sa zicem ca ti-ar prinde bine discurile, mai ales pentru ca ai butuci pentru disc si chiar daca nu vei fi multumit de franele pe disc din dotare, vei putea face upgrade fara sa schimbi butucii.

Pe langa asta, cadrul Saracen tinde spre allmoutain, ceea ce nu prea are legatura cu orasul, dar iti permite o furca de 120-130 fara sa-i strici geometria, daca te hotarasti sa iesi de pe sosea. Univega si Ram-ul sunt de cross, ambele cu furci entry, echipare mai buna pentru HT530 dar si un pret mai mare. O chestie care nu-mi place la Univega este faptul ca nu se specifica nimic despre jante, si nici hidraulicele nu sunt pe gustul meu, prefer oricand BB7 ca sa nu am batai de cap cu conducte, aerisire etc. Franele acelea Shimano s-ar putea sa fie chiar bune, dar daca ma pricep la mecanice si isi fac treaba excelent, raman la ele. Despre furci ce pot spune, eu am mai multa incredere in Dart 2, Suntour-ul de pe Cube-ul unui prieten facandu-si joc fara prea mare efort. Am avut dart 2 si a mers perfect, desi nu este o furca pentru oameni pretentiosi.

Eu chiar am un Ram HT2.2 de anul trecut si merge excelent, am schimbat pana acum furca si franele pentru ca simteam nevoia de ceva mai bun pentru cross/allmtn. Daca as fi mers cu ea doar prin oras, n-as fi facut upgrade-ul. In concluzie du-te sa vezi Ram-ul Univega si Cube-ul Analog si ia-l pe cel care iti place mai mult.

LE: Daca spui ca dispui de pana la 2300ron, intreaba la DKbike daca iti pot aduce HT.two, ar fi best buy in acel buget. Daca nu incearca cu un mail la Ram Bikes si vezi cine aduce in Ro acel model. Bafta

Edited by cvs

Fratilor m-ati bulversat de tot. :P

Am inteles cu Saracen nu se merita, faza cu jantele Univegai este logica, chiar daca ma gandesc ca nu ar pune piese de calitate indoielnica pe ele. Oricum mai bine ceva cu nume si care a fost dovedit ca e bun in timp. Sincer Cube-ul nu imi place pentru ca sincer nu vad unde intra toti banii aia pe care ai putea sa iti iei o Univega mai bine echipata. Ceea ce este mai nasol e urmatoarea chestie: am sunat sa intreb de RAM si Univega si surpriza in 3 magazine nu le aveau si au spus ca le aduc abia peste o saptamana si atunci aduc numai cate una doua si intr-un loc chiar mi-au zis ca pana ajung eu s-ar putea sa se dea. :? Pur si simplu nu am cum sa vad bicicletele inainte sa le iau si ca sa dau comanda asa pe nevazute si nesimtite chiar nu mi se pare logic.

Asa ca ma vad nevoit sa ma reprofilez sa caut altceva si am intalnit asta

http://www.marosbike.ro/preturi_/Bicicleta_Focus_Fat_Boy_2008-29.html

Acuma daca va intreb ce spuneti de ea probabil o sa ii gasiti bube :) si sunt satul vreau sa ma hotarasc odata pt totdeauna. Daca o au dau maine comanda si gata, am citit cate ceva pe net si am inteles ca este foarte apreciata.

Asa ca sper ca ea sa fie noua mea bicicleta...sa vedem cand acum :P

Numai bine

Go for it! Echipata bine este...frumoasa este...ramane sa fie si pe stoc.:P

Gata am dat comanda de Focus Fatboy...:D

Ms ca m-ati sfatuit chiar mi-ar fi parut rau sa imi iau orice alta biciclete din cele pe care le-am vazut initial, si nu asta.

Salutare! Azi am dat si eu comanda de un Focus Fatboy de la marosbike.ro

Spune-mi si mie cum ti se pare bicicleta dupa cateva luni de utilizare?Isi merita banii? Cum te descurci cu service-ul in Bucuresti, avand in vedere ca nu au "reprezentanta"? Probleme pana acum? Multumesc!

Ti-am lasat mesaj si aaici poate mai are caerva in minte sa isi ia Focus Fatboy.

Salut,

Felicitari ai facut o alegere foarte buna.

Sa o iau pe rand sper sa gasesti si ceva interesant in cele pe care ti le voi spune.

Geometria cadrului este buna pentru mersul in forta pe asfalt si coborari mai abrupte, la urcare e ok, poate un pic inalt.

Deraiorul spate il vei gasi si pe modele mult mai scumpe de biciclete de la toate marcile, nu am nicio problema cu el, l-am reglat foarte putin, schimba repede fara zgomot, in aporx 500 km l-am reglat o data doar pe la parghia de schimbare, deci fara sa umblu la suruburi :)

Deraiorul fata este bun, la fel fara zgomote suspecte, nimic, nimic.

Franele sunt puternice, sigure pe ele, cei drept cea fata scoate un zgomot ascutit cateodata la franare ceva asemanator cu zgomotul de Dacie 1310 cand franeaza, dar sunt sigur ca nu e nimic grav doar ca nu m-a deranjat intr-atat incat sa ma duc la service.

Furca fara Dart 2 este un pic mai rigida decat as fi vrut-o eu, e ok.

Anvelopele sunt destul de zgomotoase pe asfalt mai ales daca nu sunt la presiunea optima, dar pe iarba umeda sunt o placere.(a mea a venit cu Schwalbe racing Ralph nu cu Continental Mountain King cum e un poza de la Marosbike)

Saua este comoda, ghidonul este drept nu este riser ca in poze, este cam ciudat dar odata ce te obisnuiesti este foarte ok.

Gripurile sunt iar foarte foarte bune, dar cam lasa urme pe manusi :).

Ca o concluzie dupa aprox 500 km, nu sunt zgomote ciudate, nu s-a rupt sau indoit nimic, in conditiile in care am mers cu ea asa cum am scos-o din cutie, am montat sistemele quick release si am plecat.

Sa ai grija la vopsea ca sare destul de usor ceea ce e pacat pentru ca este foarte bine vopsita, sper sa iti placa :).

Ti-as recomanda sa iti cumperi o aparatoare de cadru pentru zona unde lantul ar putea sa loveasca in cadru pentru ca ti-am spus este pacat de vopsea.

Yo am prins cu ea 49.7 km/h pe plat si sigur pot ajunge la 50 deci este si rapida.

Inca o data felicitari la banii astia nu cred ca gaseai altceva mai bun, si cand o sa o ai pe mini si pisioare poate facem o tura :D Salut si spor la pedalat.

A am uitat de service...nu e si cu asta basta, dar yo nu am avut pana acum probleme cu ea si cred ca la o utilizare cat de cat normala nu ar trebui sa ai.

Salutare! Azi am dat si eu comanda de un Focus Fatboy de la marosbike.ro

Spune-mi si mie cum ti se pare bicicleta dupa cateva luni de utilizare?Isi merita banii? Cum te descurci cu service-ul in Bucuresti, avand in vedere ca nu au "reprezentanta"? Probleme pana acum? Multumesc!

Multumesc mult pt toate informatiile! Sunt pot sa zic un "incepator" dupa aproape 15 ani de pauza:D..si am si 100 de kg, de asta am zis sa imi iau o bicicleta solida; ma bucur sa aud numai lucruri bune despre bicicleta si faptul ca nu ai avut nevoie de service. Initial eu am vrut Saracen, ieri am si dat telefon, dar, poate spre binele meu:D..stocul era epuizat, tot o Mantra 2 imi facuse cu ochiul. Si imediat am zis ca Fatboy va fi alegerea! De abia astept sa vina! In cate zile ti-a sosit?

Pai la mine a fost mai nasol ca am dat comanda joi si teoretic trebuia sa vina vineri, dar a ajuns abia marti. Cei de la TCE care fac curierat pentru Marosbike au fost foarte neseriosi, desi initial imi spusesera ca va ajunge in ziua urmatoare (vineri), nu a ajuns, m-am oferit sa ma duc eu la ei sambata sa o si platesc si mi-au spus ca nu se poate ca nu lucreaza la ei contabilitatea. Apoi luni nu au raspuns la telefoanele mele, iar marti pe la 19 seara cand se ducea si un sofer de-al lor acasa au adus bicicleta.

Sper sa nu ai "norocul" meu si sa iti vina repede.(yo mai mult nu am dormit zilele in care o asteptam sper sa nu fie cazul la tine :D )

Imi doream si yo Saracen, dar bine ca mi-au raspuns cei de pe forum la intrebari si am facut alegerea cea mai buna.

Ieri ora 15 achitata, azi ora 9.30 a sosit!:) E super bicicleta, am dat 4 ture de IOR in seara aceasta, bine legata, pare solida, asfalt si putin off-road. Caucicuri ca ale tale, foarte rapide mi se par si mie pe asfalt. Un scartait la franare pe spate..sa-mi fac probleme? Bicicleta a fost asamblata la baietii de la assport Pantelimon si facute reglajele.

Si yo ma dau prin IOR inseamna ca suntem vecini de cartier :).

La mine scartaitul e pe fata...nu cred ca e nimic grav oricum, sunt curios ce ti-au spus cei de la assport de pret si calitate.

I-am intrebat si mi-au zis ca e o bicicleta inchegata, buna; singurul comentariu negativ a fost la pedale, despre care mi-au spus ca nu sunt foarte bune si or sa ma lase; eu sper ca nu prea curand; deocamdata sufar de durerile de..fund:mad:..inevitabile inteleg la un nou inceput:D

Pedalele sunt cesa vestul de personal, yo de exemplu cand mi-am vandut bicicleta acum ceva vreme le-am pastrat pe cele vechi, chiar daca nu erau prea de calitate ma atasasem de ele, si oricum m-ar mai fi tinut.

Pedalele cu care a venit biciceta mea nu cred ca sunt mai mult de 20-30 ron si la o utilizare normala nu vad de ce ti-ar trebui altele.

salutare, as vrea sa stiu daca bicicleta univega sl-3 este buna iar daca bicicletele univega sunt de calitate astept raspuns

dar asa adica e buna baga viteza schimbatoarele bune as vrea sa stiu daca e mai bine sa fie ghidonul drept...as alegeao p asta si din cauza asta si ca are frana din aluminiu....sau daca doar din cauza asta o aleg mai bine aleg sl-5 univega ? care este mai buna