freetools

Carnet sofer Germania

Recommended Posts

O ruda a plecat in germani la munca, e acolo de 1 an daca nu si mai mult timp.

Individu nu a fost in stare sa obtina carnetul in Romania dar el se lauda ca in Germania l-a luat foarte usor. Adica fara fisa medicalasi restul actelor. Dai banu si gata aia da carnete pe banda rulanta.

Asta le-a spalat creierul la neamuri asa de bine ca acum aproape toti verisori/unchi/matusi chiar cred ca asa se obtine carnetul in germania.

Acre cineva vreo ruda/prieteni sa imi zica exact ce acte si cum se da examen in germania?

...... o gluma cu siguranta.... trebuia postata la bancuri. Cine a fost  in Germania poate sa inteleaga.

+1 pentru faza cu gluma. Daca vrei sa obtii rapid carnetul in romania, dute in orase mici si fa scoala.

Dai banu si gata aia da carnete pe banda rulanta.

Asta cu "banu" e corect - dai, si nu dai putin (intre 1500 - 2000 €). Aceste preturi difera de la regiune la regiune (in functie de concurenta), depind de "talentele" elevului si de carnetul de care crede el ca are nevoie.

Asta cu "banda rulanta" e un mit - poate sorteaza si indreapta el castraveti dupa norme UE la o banda rulanta si le considera carnete de conducere.

Lasind gluma si ironia deoparte - eu am carnet de citeva decenii. Scoala de soferi am facut-o in Romania (pe gratis) dar nu m-a interesat examenul fiindca nu m-au interesat masinile (ceea ce nu s-a schimbat pina in ziua de azi). Aici am scapat foarte ieftin fiindca stiam sa conduc si am avut nevoie de putine ore (de condus). Carnetul "de toate categoriile" m-ar fi costat foarte mult asa ca m-am rezumat la categoriile B / BE / C1 / C1E / CE / M / L .  

Citeva date orientative

Se obtine usor oriunde in Europa, si foarte ieftin doar daca ai numere de Bulgaria sau Arges.

• Upvote 2

Eu alta nedumerire am. Nustiu unde am citit ca daca esti de 6 luni in Germania si esti luat in evidenta (Anmeldung?), atunci trebuie sa mergi sa-ti preschimbi permisul cu unul nemtesc... 

Mergi si tu cu spatele. :-

Ar trebui sa inchideti topicul asta...

Cum e cu actele la masini stie careva? Vanzare-cumparare... sau inscriere in Germania pe numele tau? Ce taxe sunt?

Intamplator sotia unui prieten tocmai sustine examenul de carnet categoria B in Germania si am aflat de al el ca toata povestea s-a intins pe ~ 6 luni, in principiu la inceput se fac cursuri de legistlatie si acordarea primului ajutor, da pe bune, dupa care se da examenul teoretic pe care daca il promovezi poti incepe orele de conducere care trebuiesc facute toate si sunt diverse: oras, autostrada, conducere pe timp de noapte etc apoi poti da examenul practic care tine cam o ora si trebuiesc efectuate anumite manevre... El estimeaza ca in total a cheltuit ~3000 de euro. Acuma io zic ca poate 3000 nu, da' vreo doua sigur! :D

Nu mai povestesc ca aici si permisul de pescuit se ia mai greu ca scoala de soferi in Romania, si la asta se fac cursuri se da examen si costa ceva pe la 1000 de euro, asa din auzite, pentru ca nu ma pasioneaza subiectul.

In schimb am auzit ceva interesant si anume ca daca ai permis de conducere categoria B poti incepe direct cu orele practice pentru categoria A urmand sa sustii doar examenul practic toata distractia ajungand pe la 1000 de euro.

Si in incheiere as mai mentiona o poveste a unui amic care s-a mutat in Montreal - Canada si unde dupa cateva luni, parca 6, a drebuit sa dea examen de carnet. Imi povestea amuzat ca a mers la examen cu masina lui si ca a picat prima oara, insa fiind in cele sase luni a avut dreptul sa conduca carnetul romanesc fiind inca valabil... In timp ce un gagiu venit din Germania nu a avut nici un fel de problema carnetul lui fiind valabil...

• Upvote 1

Se obtine usor oriunde in Europa, si foarte ieftin doar daca ai numere de Bulgaria sau Arges.

Nu mai merge asa usor sa iei permisul in Arges, dupa ce au bagat cateva persoane la racoare care "te ajutau" sa iei permisul mai repede.

Acum sunt mult mai exigenti, te pica pt orice, foarte putini trec din prima proba practica.

Asa era inainte sa intram in UE, acuma nu mai e nevoie... Pe mine ma necajeste ca de la 1 mai au crescut amenzile pt biciclisti si in drum spre serviciu merg vreo 300-400 de metri pe contrasens... :-O

http://ilovecycling.de/dies-das/bussgeldkatalog-2014-radfahrer/

s-a dublat de cand am luat-o eu acum vreo 5 ani :)

Cum e cu actele la masini stie careva? Vanzare-cumparare... sau inscriere in Germania pe numele tau? Ce taxe sunt?

nu e nici o taxa dar esti obligat sa aduci o asigurare/precontract si ca sa o inscrii pe numele tau trebuie sa fii inregistrat in germania (te inregisteaza automat pentru impozit)

Eu alta nedumerire am. Nustiu unde am citit ca daca esti de 6 luni in Germania si esti luat in evidenta (Anmeldung?), atunci trebuie sa mergi sa-ti preschimbi permisul cu unul nemtesc... 

basme

Aia cu preschimbarea era inainte sa fim in UE, acum nu mai este cazul. Totusi multi isi preschimbau permisele pentru ca cele germane nu expirau, insa si aceasta s-a schimbat, totusi inca au valabilitate mai mare decat cele romanesti.

Update: Prietena de care povesteam in postul anterior a promovat examenul practic si a primit carnetul pe loc! :D

PS: O chestie amuzanta cu mersul pe contrasesns: de obicei trotuarele fiind foarte late (>2m) au fost impartite in doua: pe langa sosea circula biciclistii in sensul masinilor si pe langa case pietonii. Acuma cel care circula pe contra sens simtindu-se cu musca pe caciula merge pe langa case si practic cu trotuarul impartit in doua biciclistii circula ca-n Anglea, pe partea stanga! :))

degeaba circula in afara pistei ca tot ia amenda. chestia e oarecum "de buca" ca sa nu incomodeze si ca sa evite un eventual accident ce se poate lasa cu daune substantiale

un implant dentar facut in germania ajunge lejer la pretul unei biciclete full carbon :=)

nu e nici o taxa dar esti obligat sa aduci o asigurare/precontract si ca sa o inscrii pe numele tau trebuie sa fii inregistrat in germania (te inregisteaza automat pentru impozit)

Pai si ala cat e? 

Asta cu Arges e un mit :)

Asa cum zicea Mihai mai sus, ca sa iei carnetu' in Pitesti, indiferent de categorie, e greu de tot.

Incepi scoala de soferi si abia dupa 2 luni de zile, in care se presupune ca inveti legislatia, ai dreptul sa dai examenul teoretic. Daca nu il iei astepti 2 saptamani pana sa-l poti da din nou. Daca il iei te programezi la cel practic si astepti cel putin 1 luna pana sa-l dai. In timpu' asta inveti sa conduci. Daca pici examenul practic trebuie s-o iei de la inceput cu cel teoretic, dar nu ai voie sa dai acest examen mai devreme de 2 saptamani de la picarea celui practic. Si tot asa...

La proba practica pt categoria B se pica pe rupte, ceea ce e un lucru bun de altfel :P

Pai si ala cat e?

Ca și la noi se calculează în funcție de motor și combustibilul folosit. Variază. Asigurarea e și mai scumpa mai ales în primul an. Eu am plătit la început cam 1000 euro pe an pt un astra 1.9 diesel.

Apucandu-ma sa-mi reimprospatez cunostintele am dat de asta:
10439007_10204382383775670_8906298250407

PS: Se estimeaza ca ~90% din germani au carnet de conducere, pe de alta parte, in opinia mea, proportia reala de alfabetizare in Romania e mai mica de 90%. Nu vreau sa demonstrez nimic, si nici sa afirm ceva, faceam doar o comparatie pe marginea subiectului.