Rubyca

2014.07.05 - Ciucas Enduro

Recommended Posts

Ciucas Enduro este o competitie de Enduro Mountain Bike care se desfasoara in partea nordica a Muntilor Ciucas in data de 5 iulie 2014.

Acesta presupune parcurgerea unor probe speciale (cronometrate) si a unor etape de legatura necronometrate, dar care trebuiesc parcurse intr-un timp limita.
Probele speciale se desfasoara in proportie de 90% pe coborare, si includ atat portiuni tehnice, specifice potecilor montane cat si portiuni de viteza. Obstacolele de pe traseu vor fi preponderent naturale.
Potecile sunt presarate cu bolovani, radacini, suprafete alunecoase, astfel incat vor solicita la maxim concurentii si echipamentul.

Sunt 3 probe speciale, care insumeaza aproximativ 13 km si 2000 de m diferenta de nivel negativa.

Etapele de legatura vor fi parcurse pe biciclete, dar organizatorii vor pune la dispozitie si transport auto pe o zona din traseu. Acestea vor trebui parcuse intr-un timp limita, dar acesta va fi unul relaxat, care va permite socializarea concurentilor pe traseu precum si odihna acestora.

Totusi, datorita faptului ca traseul se va desfasura in mare parte intr-o zona sub-alpina si alpina, concurentii vor trebui sa fie obisnuiti cu deplasarea in astfel de zone si echipati in consecinta.
Vor fi de asemenea situatii in care bicicletele vor trebui impinse si transportate peste obstacole naturale ( bolovani, arbori doborati).

Pe traseu vor exista 2 posturi de alimentare a concurentilor si service pentru biciclete, iar apa va exista la startul fiecarei probe speciale, datorita lipsei acesteia in restul traseului.

Concursul se adreseaza tuturor mountainbikerilor care indragesc deopotriva muntele si coborarile spectaculoase, insa, datorita dificultatilor tehnice ale traseului si situatiilor neprevazute ce pot aparea la aceste altitudini, acesta nu se recomanda ciclistilor neexperimentati.

Numarul de locuri este limitat la 70 de concurenti!

Mai multe informatii gasiti pe site-ul concursului.

3 speciale = 13 km...inseamna ca cel putin una dintre ele e FOARTE lunga! Si mi se mai pare ca nu prea mai sunt locuri la start, m-au sunat baietii ieri sa-mi confirm participarea, altminteri ma zboara din lista :)

Inscris si platit! Care mai merge, din Bucuresti?

Aveti un loc liber pt mine si biciclu aferent ? :D

Trebuie sa vedem cu oamenii ca nu am prea facut un plan pana acum, dar sunt mari sanse sa da. Cel mai probabil plecam de vineri, incat sa facem o recunoastere a traseului, sa nu ne ia vreo radacina prin surprindere :)

De vineri sa fie :) Dau o bere!

• Upvote 1

Aaaa..., eterna problema, caucioacele!

Astia pa la Meteoblue zice ca cica ar poua joi noapte si o lecutica vineri dimineata.

Presupun ca o sa dau si de noroaie, iar caucioacele mele Schwalbe Fat Albert sunt praf pe umezeala (au uitat aia de la fabrica sa o adauge in ele!)

Cu experienta mea vasta, tare imi este ca o sa fac buba. Recomandati-mi si mie niste caucioace cu balonaj 2,3-2,4 mai rasarite, dar sa nu treaca de 100-125 lei bucata.

Sar'na!

Highroller 2, 2.5 ;) Sau Highroller ala vechiu. Macar pe spate. Eu o sa merg indiferent de vreme cu Minion de 2.5 pe fata, si Highroller de 2.5 pe spate. Ala vechiu, ca ala nou desi a dat rezultate bune, inca nu-s 100% convins si in plus ala 2-u' nu il am double ply. Ca pe spate in concurs merg cu double ply. In antrenamente cu single. Si btw, maine dupa 11 si poimaine dupa 10 AM sunt pe traseu ;)

Norocosule!

Din grupul de vreo 10 care am fost weekendul trecut in recunoastere, a fost unanim acceptat ca nici un cauciuc nu face fata namolului respectiv :)  Deci ... bafta :)

(eu cu nobby nic 2.25 era sa trag cateva trante bune ...)

Luai Minion DHF 2.5 fata si Highroller2 2.5 spate, basca 2 camere, sa fie!

Eu cu xking pe spate și mk2 fata, 2.4, am tot facut volte prin namoale :).

Pai nu va fi noroi, nu vedeti ca-i seceta?

Been there, done that! ;) Le-a iesit de nota 9 baietilor anu asta. La anu asteptam macar un 9+ ;)

Foarte frumos, atmosfera de exceptie, pacat ca subsemnatu' nu stie sa se dea, da' macar nu am nimic rupt :D

Si promit ca pana la anu' invat sa ma dau la vale! Obiectivul este sa termin la anu' in prima jumatate!

PS. Berea aia de la sfarsit a fost de aur!

Pentru mine si pentru inca vreo cativa cunoscuti, pot sa spun ca acest concurs a avut un impact major care s-a lasat cu biciclete noi, upgrade-uri de furci si shock-uri, echipamente si dorinta de a aprofunda cat mai mult domeniul "enduro". Asa ca va multumim pentru organizare, pentru atmosfera si pentru trasee si eu cel putin imi garantez prezenta pentru la anu, daca o sa se mai tina. Anul acesta din pacate s-a lasat cu un mare regret, fiind neputand sa particip in cursa efectiva din cauza problemelor la bicicleta. Oh well ...

• Upvote 1

Dupa ce-ti lasi juma' din epiderma p-un copac, sa te intorci iar sa multumesti.

Ma scuzati, trebuia sa le-o zic si-n vazu' lumii ;))

He he... Bun meme-ul de data asta :)

Si melcu de mine!

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.