Sign in to follow this  
sopinel

Brasov - Valeni de Munte - traseu pe 2 roti

Recommended Posts

Salutare

In aceasta vara am schitat un traseu care va avea in componenta si Brasov - Valeni de Munte.

In urma unor cautari pe net am aflat ca pe E60 nu mai este permis traficul mijloacelor de transport de tonaj mare, adica tiruri, si care cred ca urmeaza ruta Sacele - Ploiesti adica 1A.

Asa ca sunt intr-o mare dilema, nu stiu ce sosea sau drum sa urmez pentru a ajunge din Brasov la Valeni de Munte, mai libera de circulatie auto, si nu neaparat sa fie asfaltata.

Orice sfat cu privire la variantele de urmat sunt bine venite

Mentionez ca traseul il voi parcurge cu un MTB echipat cu cauciucuri cramponate, deci drumurile accidentate si pline de gropi nu reprezinta o problema

Multumesc anticipat

Atat DN1 cat si DN1a sunt foarte circulate, le parcurg des cu masina si nu mi-ar placea sa fiu pe bicicleta pe acolo. Cel putin DN1A colcaie de tiruri in timpul saptamanii.

Iti sugerez Sacele - Pas Predelus - Campina, doar ptr mtb.

De la Campina o poti tine pe judetene pana la Valeni.

Nu e nevoie sa ajunga chiar in Campina, la Brebu face stanga spre Pietriceaua - Alunis - Varbilau - Poiana Varbilau - Valeni.

Inetresant traseul, o sa-l analizez mai in detaliu.

Multumesc baieti.

Nu e nevoie sa ajunga chiar in Campina, la Brebu face stanga spre Pietriceaua - Alunis - Varbilau - Poiana Varbilau - Valeni.

Am fost pe traseul respectiv (partial, eu am continuat pana la Bucuresti) si pot sa spun ca e superb - dar sunt si niste urcari nervoase pe acolo.

Corect. Am zis Campina doar ca reper, Brebu e ceva mai putin cunoscut. Insa ala e traseul optim.

sunt si niste urcari nervoase pe acolo.

Pai dupa cca 270km sunt tocmai bune pentru dezmorteala :)

Multumesc de informatie

Sunt 700 m la intrare in Brebu cu medie 9%. Apoi sunt cei 5 km Brebu-Pietriceaua, cu o medie foarte rezonabila de 2.5%, doar ca e inconstanta, alterneaza sectiuni de cvasi-plat cu 8%.

@@Traveller

Multumesc pentru informatie.

Cea mai frumoasa urcare a zilei o sa inceapa imediat ce o sa intru pe 102l, pret de aprox 18km, cu o panta medie de 2-3%, si una maxima de 8%, conform mapmyride, dar si o coborare frumoasa de aprox. 25km.

Da, pe aia vreau si eu sa ajung s-o fac, intr-o tura Campina - Bradet si retur. 

La iesirea din Slanic Prahova spre Valenii de munte e un deal mai suparat, varful fiind langa Muntele Verde. Cam toata zona alterneaza in zone de fals plat cu dealuri. Zonele mai plate au de obicei si panorame frumoase, fiind zone deschise, inafara padurii.

Cateva poze:

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

Edited by gibonu
  • Upvote 3

@addrian

Te rog, poti sa ne spui ce se vede in prima poza?

Multumesc.

E şi un topic despre asta la cicloturism, Pe plaiuri prahovene - Curtea Domnească Brebu.

Multumesc, se pare ca in urma acestei documentari mai amanuntite asupra zonei, trebuie sa aloc mai mult timp pe traseul Sacele - Pasul Predelus - Valeni de Munte, e pacat sa trec in viteza pe acolo. Trebuie sa-mi revizui programul.

Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor. Muzeul din prima poza este intr-adevar in Brebu. Sunt indicatoare - e imposibil sa il ratezi.

Atentie, la coborarea dinainte de Slanic (in sensul in care am mers eu, spre Valenii de Munte) e o portiune de aprox 1,5 - 2 km f.proasta pt cursiera, intr-una din localitatile de pe drum, am uitat numele ...

Am fost cu un prieten cu cursiera pe acolo si a coborat pe langa ea. Eu am anvelope de 37 pe trekking si ma descurcam, dar mergeam cu franele trase, cu 10 la ora.

Pica nasol dupa ce ai urcat un deal naspa, sa cobori pe langa bicla :)

Varful urcarii dintre Slanic si Valeni este la releul din stanga, din ultima poza. Releul se vede si din Slanic, asa, ca sa te incurajeze ...

In Slănic ajunge doar dacă vrea să facă un ocol turistic. Altminteri nu are treaba cu Slanicul, de la Varbilau continua spre sud-est.

Daca o sa ma hotarasc sa fac tura in 2 zile, sigur voi merge pana in Slanic apoi spre Valeni de Munte.

Eu merg cu MTB deci nu sunt probleme din punct de vedere al calitatii drumului.