justwatch

Alegerea unei cursiere SH

Recommended Posts

In primul rand trebuie atentie la marime, pare un cadru foarte mic. Ce inaltime ai?

Daca e, cum banuiesc, un cadru de 50 max 52 e mica de tine. Eu la un 1,73 sunt la limita pentru 52.

Valoarea depinde foartre mult de stare și de cît de mult o vrei pe asta și nu pe alta. Nu este un lucru nou cu un preț fix sau o valoare fixă. Am văzut și eu anunțul pe Net, am văzut cît cere proprietarul pe ea, dar impresia generală și flerul îmi spun că nu e într-o stare grozavă. Mă înșel ?

Valoarea depinde foartre mult de stare și de cît de mult o vrei pe asta și nu pe alta. Nu este un lucru nou cu un preț fix sau o valoare fixă. Am văzut și eu anunțul pe Net, am văzut cît cere proprietarul pe ea, dar impresia generală și flerul îmi spun că nu e într-o stare grozavă. Mă înșel ?

Ce anunt ai vazut pe net? ..cred ca ai vazut alta bicileta, aceasta bicicleta e a unui coleg de servici ... as dori sa stiu daca valoreaza 1000 de lei

Arata-ne si noua.

La o inaltime de 1.78 m trebuie cautat un cadru de 54 - 56. Nu are rost sa insisti pe bicicleta asta, iti e prea mica.

La o inaltime de 1.78 m trebuie cautat un cadru de 54 - 56. Nu are rost sa insisti pe bicicleta asta, iti e prea mica.

Doar ce m-am masurat ... am 1.81 :)

Pare in stare foarte buna valoreaza cam 800-1000 lei pe piata noastra. Probabil un pasionat cu dare de mana ar da mai mult.

Pai daca vorbim strict despre piata in momentul asta, o echipare Shimano 600 Tricolor in starea din poze nu gasesti sub 600 lei (sau in orice caz ce-i sub 600 trece ca painea calda). Cadrul fiind ceva mai nobil, pretul sare de 800 - 900 as zice eu.

Eu urmaresc piata AT si DE, si marcile au trecere mult mai mare acolo.

Și, după cum vezi, mai e și 1.000 de lei NEGOCIABIL :cheers: Așadar nu ai văzut bicicleta pe viu. Din pozele astea mici am observat că roțile nu-s la fel. Am impresia că cea din spate a fost schimbată, că are janta neagră. Sau poza mă înșală ?

Asa este bicileta nu am vazuto pe viu, proprietarul face naveta la mine in oras cu munca ... urma sa ma duc sa o vad pe viu insa prima data am vrut sa va cer sfatul voua ... daca voi ziceti ca e mica nu o mai iau ... era bine ca ma astepta de bani pana la craciun :) ii dadeam si eu cum puteam

Dapăi ședeți blînd, că bicla cu pricina mai are și vopseaua plesnită pe ici pe colo, nu mai are roțile - și deci echiparea - originale, probabil că nici jantele nu mai sînt chiar în regulă. Și cine știe ce bube mai are cînd pui mîna pe ea. Nu-i așa de simplu să ceri atîta doar după o "spălare". Sau e simplu să ceri, alta e să și primești cît ceri. Sînt multe exemple de bicle supraprețăluite care zac pe Net.

Dar, pînă la urmă, și la bicle e ca în dragoste, nimeni nu-i perfect și totu-i relativ. Și eu am dat preț mai mult ca dublu decît cel normal pe o biclă de la care am vrut neapărat cadrul și de la care am aruncat toate componentele. Așa că orice se poate.

Dapăi ședeți blînd, că bicla cu pricina mai are și vopseaua plesnită pe ici pe colo, nu mai are roțile - și deci echiparea - originale, probabil că nici jantele nu mai sînt chiar în regulă. Și cine știe ce bube mai are cînd pui mîna pe ea. Nu-i așa de simplu să ceri atîta doar după o "spălare". Sau e simplu să ceri, alta e să și primești cît ceri. Sînt multe exemple de bicle supraprețăluite care zac pe Net.

Dar, pînă la urmă, și la bicle e ca în dragoste, nimeni nu-i perfect și totu-i relativ. Și eu am dat preț mai mult ca dublu decît cel normal pe o biclă de la care am vrut neapărat cadrul și de la care am aruncat toate componentele. Așa că orice se poate.

Absolut corect!

Inb cazul de fata, singura parte valoroasa este cadrul. Cat de valoros? Depinde enorm de starea generala (care nu e grozava, si din pozele alea mici se vede rugina si vopseaua umflata) si materialul Columbus (o fi Aelle, o fi SLX??)

Si da, netul romanesc e plin de biciclete "vintage" si "pentru cunoscatori" la preturi de Ray Dobbins in asteptarea unuia care sa "puna botul" la reclama. Asa cum e probabil sa ajunga si asta cu un text gen "cel mai important nume in manufacturarea de biciclete italiene, numai pentru cunoscatori adevarati samd samd".

Exact asta e motivul pentru care in lumea normala pretul unei biciclete "vintage" se face prin licitatie. Vanzatorul asteapta sa vada cat de dezirabila este piesa sa si cat de mult si-o poate dori cineva. Vezi vreo licitatie de acest gen pe lancearmstrong.com/foundation?