justwatch

Alegerea unei cursiere SH

Recommended Posts

Buna ziua.

Scuze daca va deranjez.

Am eu o cursiere de vinzare.

Cadru aluminiu marca Kinesis, marime 52, echipat Shimano 600 tricolor, cu ergopower, 8 pinioane, genti Mavic dublu capsat, in stare excelenta de functionare, nelovita, albastru, cu mici zgirieturi la vopsea nesemnificatibile, pisele nu sunt uzate sau tocite, pretul este 800 deRon. Din pacate trebuie s-o vind, urmeaza sa plec in strainatate si am nevoie de bani, motiv din care incerc "sa scap de ia" la acest pret. Am o poza cu ea aici:http://www.sepsiszen...d=24&Itemid=149 . Poze detaliate nu am, nu am aparat foto, eventual pot face cu webcamul, dar nu stiu cit de clare vor iesi. Sau sa caut pe cineva posesor aparat foto mai performant.

Datele mele de contact: Zoltan Fazakas, 0722547865 email: fazakas.zoltan@yahoo.com. Sunt din Sf. Gheorghe.

O zii buna!

Zoltan

Incearca pe marchetpleis !

Si da, netul romanesc e plin de biciclete "vintage" si "pentru cunoscatori" la preturi de Ray Dobbins in asteptarea unuia care sa "puna botul" la reclama. Asa cum e probabil sa ajunga si asta cu un text gen "cel mai important nume in manufacturarea de biciclete italiene, numai pentru cunoscatori adevarati samd samd".

Asta e ca într-un banc care sună cam așa:

Într-un magazin, prețul unei cămăși era trecut diferențiat, astfel: "80 de lei pentru proști, 100 de lei pentru deștepți". Și toți proștii au dat 100.

Putem înlocui "cămașa" cu "bicicleta", "proștii" cu "necunoscătorii" și "deștepții" cu "cunoscătorii" :))

Teoretic ai dreptate, ca prost nu e ala care cere, ci ala care cumpara, dar asa se "formeaza" piata! Daca sunt prea multi "prosti" care platesc aiurea, se umfla pretul! De aceea e nevoie de educatie in acest domeniu al bicicletelor vechi, vintage, colectionabile etc.

PS.

Modul asta de a face reclama prin tehnica flatarii, gen "numai pentru cunoscatori", imi aminteste de modul tiganilor de a insela lumea prin internate sau curtea liceelor pe la sfarsitul anilor 90: "Hai baiatu sa-ti dau un ceas original/ghiul de aur/parfum de firma/geaca de piele-piele etc, ca te vad elegant si priceput la lucruri straine si scumpe!".

Si fraieru` se umfla in pene ca a fost "recunoscut" si scoatea fericit banu` si cumpara falsul....

• Upvote 1

Normal, din asta traiesc (bine): specularea slabiciunilor si nestiintei altora. (Evident, nu generalizez, nu sunt rasist etc etc)

Salutare,

De curand am devenit interesat de ciclismul de sosea si ma gandeam la o achizitie in acest sens. Bugetul ar fi undeva la 2000 RON si m-am oprit la 3 variante, si anume:

1. Trek 1000 pret 1500 lei

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/semicursiera-trek-1000-shimano-ultegra-mavic-impecabila-1900-ron-123294

2. Whirlwind pret 1600 lei

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-whirlwind-rs105-full-aluminiu-echipare-shimano-roti-vsr-121118

3. Triban 3 de la Decathlon, pe site nu apare ca disponibil deci nu pot da link, pretul este de 1900 lei, echipare Shimano 2300 am impresia, furca de carbon.

Am inteles in mare cum este cu dimensiunea cadrului, gamele de echipari Shimano, insa foarte rar am interactionat cu partea de mecanica a unei biciclete. Sper ca cei mai experimentati sa-mi poata da niste sfaturi pretioase. [-O<

Multumesc

eu as elimina varianta 2-Trek-ul acela...nu stiu ce sa zic-eu as merge pe Triban,macar este nou

eu as elimina varianta 2-Trek-ul acela...nu stiu ce sa zic-eu as merge pe Triban,macar este nou

Ma bagi in ceata, Trek-ul este varianta 1. La varianta 1 te referi? :-?

In primul rand ce inaltime ai?

Trekul: arata binisor. Are deraior spate Ultegra, dar caseta de 9 pinioane (Ultegra e pt. 10). Cel mai mare dezavantaj e faptul ca nu are ergopowere si sunt un "must have" la cursiere. Rotile sunt mai vechi si grele dar sunt rezistente, cel mai probabil pe 32 de spite. Angrenajul arata chiar bine, nu pare a fi uzat.

Daca ii pui ergo si ramai cu caseta de 9 o sa iti sara lantul intre spite si e nasoala rau treaba in mers, la viteze mari.

Matrixul: prima mea cursiera a fost Altrix (cam tot aceiasi marca daca nu ma insel) si era un cadru dat dracu', extrem de rezistent. Arata chiar bine, dar caseta pe 7 e un mare dezavantaj.

Triban 3: m-am indragostit de Btwin de vreo 2-3 ani de cand merg pe o cursiera de carbon si recomand cu tarie marca asta desi vad ca lumea se cam fereste de ea. Dar echiparea e cea mai slaba dintre toate.

Poti sa maresti bugetul pe la un 2500-2700 de ron? Gasesti variante super la banii aia.

In primul rand ce inaltime ai?

Trekul: arata binisor. Are deraior spate Ultegra, dar caseta de 9 pinioane (Ultegra e pt. 10). Cel mai mare dezavantaj e faptul ca nu are ergopowere si sunt un "must have" la cursiere. Rotile sunt mai vechi si grele dar sunt rezistente, cel mai probabil pe 32 de spite. Angrenajul arata chiar bine, nu pare a fi uzat.

Daca ii pui ergo si ramai cu caseta de 9 o sa iti sara lantul intre spite si e nasoala rau treaba in mers, la viteze mari.

Matrixul: prima mea cursiera a fost Altrix (cam tot aceiasi marca daca nu ma insel) si era un cadru dat dracu', extrem de rezistent. Arata chiar bine, dar caseta pe 7 e un mare dezavantaj.

Triban 3: m-am indragostit de Btwin de vreo 2-3 ani de cand merg pe o cursiera de carbon si recomand cu tarie marca asta desi vad ca lumea se cam fereste de ea. Dar echiparea e cea mai slaba dintre toate.

Poti sa maresti bugetul pe la un 2500-2700 de ron? Gasesti variante super la banii aia.

Am 1.75 iar daca nu ma insel Trek-ul este marimea 52. Cu el am dat o tura scurta azi, are niste schimbatoare la capatul ghidonului, nu stiu cum sa le caracterizez. In principiu schimba bine, n-au dat rateuri si am schimbat toate variantele. Cel ma mare dezavantaj la Trek mi se pare angrenajul dublu, cu foaia mica de 39 de dinti am impresia, care nu cred ca m-ar neutraliza complet pe o urcare, fiindca nu pare sa am forta. Ca un exemplu, cu MTB-ul am urcat din Brasov in Poiana preponderent cu foaia de 32 de dinti.

Triban-ul imi place mult, am mers cu el dar stiu ca intr-adevar are echiparea cea mai slaba. Ma gandesc totusi ca nefacand nici o urma de performata nu cred ca o sa deranjeze schimbarile mai lente.

Din pacate bugetul ramane acesta, nu am de unde suplimenta.

cum te simti pe el?intreb pt ca eu am 1,76 si merg pe 56 ,ca marime

Am mers doar vreo 100m si nici saua nu era potrivita corect ca inaltime, da mi se parea totusi ok. Am mers pe un Triban 3 de 57 cu saua ok si imi parea ca sunt totusi prea intins in fata, poate asa e la cursiere si nu stiu eu. :-??

Ai grija la marime, incearca si un 54 (cred ca asta e marimea ta)

Ai grija la marime, incearca si un 54 (cred ca asta e marimea ta)

Am folosit un calculator cu vreo 8 marimi masurate ale corpului si intr-adevar 54 mi-a iesit marimea potrivita, numai ca pana acum n-am prea gasit ceva sh sa fie si din Bucuresti, sa-mi si placa si sa se si incadreze in buget.

de aceeasi parere cu Dang,un 54 cred ca ar fi ft ok pt tine,maxim 56.Este ft important sa iei marimea corecta,mai ales la cursiere

La inaltimea lui 53 e bun, 54 e perfect. Pt. tine, Nicu, mi se pare cam mult 56 dar daca te simti bine pe ea asta e tot ce conteaza.

Am aruncat si eu o privire si in bugetul de 2000 de ron am mai gasit urmatoarele variante:

1. http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/faggin-tonale-2009-124915?ref=bazar_lista Cadru frumos, echipare mai mult decat decenta, 10 pinioane, furca de carbon. In primul an nu ai ce sa schimbi la ea, poate doar rotile.

2. http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/wilier-escape-xenon-123219?ref=bazar_lista E Wiliwer, e cu Campa, e pe 10 pinioane plus ca arata foarte bine.

3. http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/90760-cursiera-cyfak?ref=bazar_lista Imi place mult cadrul, cred ca e un 53 sau 54, furca de carbon, zice ca ar fi pe 105 dar nu stiu cate pinioane.

De la 2500 de ron in sus pe bazarul ala gasesti biciclete adevarate! Dar si in banii astia poti gasi ceva foarte bun si sa arate frumos. :)

Triban 3 de noua fara discutii .

Acum @dupre trebuie sa stie daca merita sa ia cu  2000 lei un dechatlon nou cu Shimano 2300, sau la banii astia sa-si aleaga ceva sh cu campa sau dura-ace. 

Noi sigur o sa inclinam spre ambele directii, cum de altfel se observa din postarile de mai sus.

Acum @dupre trebuie sa stie daca merita sa ia cu  2000 lei un dechatlon nou cu Shimano 2300, sau la banii astia sa-si aleaga ceva sh cu campa sau dura-ace. 

Noi sigur o sa inclinam spre ambele directii, cum de altfel se observa din postarile de mai sus.

Cu siguranta decizia nu este usoara, la cea noua as pierde cel mai mult, dar fiind primul care cade cu ea, ii face prima zgarietura, se plateste..

Intre timp a mai aparut o varianta, cea de mai jos. Este echipata Sora, ceea ce stiu ca este cu o clasa peste 2300-le Triban-ului. S-ar putea sa o pot vedea chiar astazi.

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-altrix-whirlwind-10-125795

O fi Sora cu o clasa peste 2300, dar cand e noua!!! Una veche si uzata s-ar putea sa fie invers!

Mai important, cadrul Altrix este full aluminiu, iar la Btwin furca este carbon. Ceea ce este muuult mai bine.

..

Trekul: arata binisor. Are deraior spate Ultegra, dar caseta de 9 pinioane (Ultegra e pt. 10).

O fi Ultegra generatie mai veche, anii '90.