justwatch

Alegerea unei cursiere SH

Recommended Posts

Daca ii pui ergo si ramai cu caseta de 9 o sa iti sara lantul intre spite si e nasoala rau treaba in mers, la viteze mari.

Cum naiba sa sara lantul intre spite? Atunci pentru ce mai este reglajul "LOW" de pe schimbator?

Suruburile de pe deraior sunt pt. reglaje fine, mai exista posibilitatea reglajului prin strangerea sau slabirea cablului. Ai o caseta de  8 sau 9 pinioane, deraior si ergopowere pt. 10 atunci da, se poate pentru ca permite cursa deraiorului si maneta. Am rupt cateva spite prin 2008 cand am pus un Shimano Ultegra pe caseta de 8 pinioane la Altrix. Daca pui invers, un deraior Sora pt. 8 pe caseta de 10 nu o sa ai probleme, doar ca nu o sa urce pe pinionul cel mai mare si nu cade pe cel mai mic.

Suruburile de la schimbator sunt niste limitatoare. Prin urmare nu o sa sara in spite sau sa cada intre pinionul mic si ureche. Problema este ca o sa cada intre pinioane daca folosesti combinatii 8, 9 10 pinioane.

Cursa deraiorului este data de suruburile LOW si HIGH. Ergopower-ele dau pasul cu care se misca schimbatoarele. Cu acele limitatoare de pe schimbator reglate corect nu iti sare lantul in spite fara ca tu sa fi indoit in prealabil schimbatorul si/sau urechea pe care e fixat acesta.

Continui cu o intrebare de novice: ce implica schimbarea angrenajul compact cu unul triplu? Este necesar sa se schimbe si schimbatorul de foi + ergopower?

Da , necesita schimbarea schimbatorului si al ergopower`ului

Iar daca este schimbat tot cu un angrenaj compact, dar in alta configuratie de dinti, mai este necesara schimbarea? Banuiesc ca nu..

Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum. M-am decis de ceva vreme sa imi cumpar o cursiera. Am citit mai multe postari/topicuri de pe acest forum si m-am decis sa intreb si eu, cum am vazut ca au facut si altii.

Eu sunt din Cluj-Napoca. Va rog sa nu criticati prea tare aceasta postare, pentru ca nu detin la ora actuala toate informatiile, iar de cele teoretic cunoscute nu sunt sigur.

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/faggin-tonale-2009-124915

Ce parere aveti de o astfel de cursiera?

Este cineva de prin Sibiu care poate arunca o privire?

V-as fi recunoscator daca ati putea scrie o parere.

PS: mi-am facut masuratorile si teoretic potrivit inaltimii si a lungimii membrelor inferioare mi se potriveste marimea 54-55. Exista si alte calculatoare care iau in considerare si alte dimensiuni? Daca da, ma puteti indruma?

Alta intrebare:

* este cineva de prin Cluj-Napoca pe aici? Daca da, exista un site/magazin pe care sa ma mai pot uita?

Salut. 

Multumesc pentru reply, dar nu cumva e proiectia pedalei pe cadru? (e doar o parere)

EDIT: nu. am gresit eu.

Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum. M-am decis de ceva vreme sa imi cumpar o cursiera. Am citit mai multe postari/topicuri de pe acest forum si m-am decis sa intreb si eu, cum am vazut ca au facut si altii.

Eu sunt din Cluj-Napoca. Va rog sa nu criticati prea tare aceasta postare, pentru ca nu detin la ora actuala toate informatiile, iar de cele teoretic cunoscute nu sunt sigur.

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/faggin-tonale-2009-124915

Ce parere aveti de o astfel de cursiera?

Este cineva de prin Sibiu care poate arunca o privire?

V-as fi recunoscator daca ati putea scrie o parere.

PS: mi-am facut masuratorile si teoretic potrivit inaltimii si a lungimii membrelor inferioare mi se potriveste marimea 54-55. Exista si alte calculatoare care iau in considerare si alte dimensiuni? Daca da, ma puteti indruma?

Cel mai interesant ar fi daca s-ar gasi un curier care sa permita verificarea coletului la livrare, eu nu am gasit inca. :|

In poza a 11a se vede o lovitura pe down tube?

Asta: 

http://www.dirtbike.ro/img/bazar/124915/11.jpg

Nu stiu daca e neaparat lovitura. S-ar putea sa fie de la modificarea profilului tevii, ca acolo sunt modele la care se lateste teava pe lateral pentru rigiditate si rezistenta. Trebuie intrebat proprietarul, eventual cerute mai multe poze cu zona respectiva.

Cel mai interesant ar fi daca s-ar gasi un curier care sa permita verificarea coletului la livrare, eu nu am gasit inca. :|

eu am verificat prin fan curier coletul, referitor la teava down tube acolo sigur e o lovitura

eu am verificat prin fan curier coletul, referitor la teava down tube acolo sigur e o lovitura

Am sunat inainte sa pun intrebarea la Sprint/Fan/Cargus/Urgent si nimeni nu mai face asta. In schimb am rezolvat, Atlassib permite verificarea.

Da, e clara lovitura acolo.

Aseara eram cam "obosit" cand am pus poza aceea, acum e clar ca e lovita in 2 locuri. Ceea ce e grav, dar mai grav e ca in anunt nu se face nicio precizare privind acest lucru ceea ce te face sa te intrebi oare ce alte lucruri a mai ascuns proprietarul.

100% de necumparat fara verificare la fata locului!

Va multumesc enorm pentru pareri.

Imi puteti indica, in limitele cunostintelor voastre, cateva site-uri de magazine online din Romania pentru cursiere?

Am cautat pe net si in afara de Merida si Felt nu am gasit altceva, facand referire la nou. Am vazut ca in limita a 2000-2500 de ron exista cateva modele noi. Merita? (daca stau acum sa ma gandesc repede eu zic ca da, din prisma garantiei si a posibilitatii schimbarii daca se poate).

Am ramas cam dezamagit de ofertele SH.

Inca o data, imi cer scuze daca va deranjez cu astfel de intrebari.

Triban 5 cu Shimano Sora, Decathlon? Desi au scumpit-o la 2700 (era2400).

Am mai citit despre bicicletele de la Decathlon, dar o parte spuneau ca nu se merita. Trebuie sa mai citesc un pic cred. Multumesc pentru raspuns oricum.

Am mai citit despre bicicletele de la Decathlon, dar o parte spuneau ca nu se merita. Trebuie sa mai citesc un pic cred. Multumesc pentru raspuns oricum.

Fiind in aceeasi situatie pot sa-ti spun ca nu merita sa-ti iei ceva nou si mai slab echipat, mai bine mai astepti pana gasesti ceva decent pentru nevoile tale pe piata second hand.

Tocmai asta e problema: care sunt ”nevoile” astea si de ce un Triban nu raspunde la ele?

Cat despre piata SH, ”merita” cand poti proba si cand te pricepi sa evaluezi calitatea, uzura si suma pe care trebuie sa o cheltui ulterior pentru maruntisuri.

Eu am cumparat din Decathlon un B'twin Original 5. Dupa 30 km a inceput sa se auda un zgomot de frecare din butucul spate. Am incercat sa-l ung prin capat fara sa-l desfac, dar degeaba. Am mai facut asa vreo 20 km si am tras-o pe dreapta. Trebuie sa caut niste scule si apoi sa-mi fac timp s-o demontez.

Alta intrebare:

* este cineva de prin Cluj-Napoca pe aici? Daca da, exista un site/magazin pe care sa ma mai pot uita?

Salut. 

Multumesc pentru reply, dar nu cumva e proiectia pedalei pe cadru? (e doar o parere)

EDIT: nu. am gresit eu.

Da, vezi la bykeservice pe barbusse :). Am vazut odata o cursiera faina rau acolo, un Easton porticaliu cu furca de carbon, pe la 1200.

Si pe la umibike au ceva cursiere SH de vanzare...