justwatch

Alegerea unei cursiere SH

Recommended Posts

Da, vezi la bykeservice pe barbusse :). Am vazut odata o cursiera faina rau acolo, un Easton porticaliu cu furca de carbon, pe la 1200.

Si pe la umibike au ceva cursiere SH de vanzare...

Pot sa te intreb cand ai fost pe acolo? eu am fost la inceputul saptamanii si mi-au spus ca nu au nimic, referitor la cursiere evident.) 

Pot sa te intreb cand ai fost pe acolo? eu am fost la inceputul saptamanii si mi-au spus ca nu au nimic, referitor la cursiere evident.) 

La byke service cum dă primăvara, cum dispare toată marfa.

La byke service cum dă primăvara, cum dispare toată marfa.

Am inteles. Cand am fost pe la ei mi-au spus ca vor primi ceva marfa pe la sfarsitul saptamanii urmatoare. Voi incerca si atunci, desi nu cred ca voi gasi ceva.

La bykeservice era in primavara un Moser otel echipat Camapagnolo cu ergopowere la 900Ron. Si tot a stat vreo 2 saptamani pana sa-si gaseasca cumparator!

Salut,

Am gasit o bicicleta SH (Btwin Hoptown 7). Stiu sa merg pe bicicleta dar mai departe nu prea ma pricep.

Ce-ar trebui sa verific sau la ce sa ma uit mai cu atentie incat sa nu gasesc ulterior o problema foarte mare ?

Multumesc.

Salutare. Cred că în mare, trebuie să verifici:

- lovituri sau fisuri în cadru. Uneori sunt foarte greu/imposibil de găsit.

- rulmenţii de la cuvetărie, roţi şi angrenaj trebuie să nu aibă joc

- jantele să nu fie uzate pe suprafaţa de frânare într-atât încât să trebuie schimbate

Usurel Radule,el habar nu are de biciclete,crezi ca stie ce-i aia cuveta si care e angrenaju?

pune frana pe fata. Doar pe fata si misca de ghidon inainte si inapoi - astfel verifici joc in furca.

schimba pe foaia medie (aia din mijloc) apoi schimba pinioanele unul cate unul - astfel verifici daca schimba bine. Apoi fa la fel cu foaia mare (cu specificatia ca nu trebuie pana la pinionul mare) La fel si cu foaia mica (nu pana la pinionul mic).

pune frana. Daca e frana cu saboti, ai grija sa nu fie tociti si cu fierul lor sa zgarie jantele. Daca sunt frane disc, ai grija sa nu fie conductele fisurate, placute uzate. Eventual, poti negocia mai mult in caz de placute uzate (zic si eu). 

cadrul trebuie sa fie intact, fara zgarieturi mari, fara indoituri, fara fisuri. Uita-te la el pana iti ies ochii. :D

Rotile banuiesc ca stii ca trebuie sa fie perfect drepte. Ridici de bicla in sus, invarti roata si te uiti la ea. Distanta dintre roata si furca trebuie sa fie mereu aceeasi. 

Cauciucurile nu au voie sa fie crapate. Rotile trebuie sa fie umflate bine. 

Verifica si cablurile de la schimbatoare si frane. Cand actionezi manetele sa curga lin (Semn ca nu au impuritati, noroaie, crengi sau ceva pe conducte).

Cam atat imi vine mie in minte. 

Un sfat prietenos: ia un prieten cu tine, care sa joace rolul lui Gica contra: sa bage strambe la bicla. Si daca e ceva nasol la ea, vanzatorul se cam da de gol sau se pierde foarte repede cand e cineva foaaaarte pretentios/care are multe intrebari. 

Spor la cumparaturi si la pedalat. 

Nu mai bine mergi la un magazin de bicle si rogi pe cineva sa-ti dea o parere?

Si mersul la un magazin de biciclete e o idee buna. Multumesc tuturor pentru sfaturi :)

Oricum .. m-am tot uitat pe net si am gasit ca hoptown 7 e cu aproape 2kg mai grea decat hoptown 5 - si nu pare sa merite greutatea in plus iar hoptown 5 e la 1500 la decathlon.

Asa ca s-ar putea sa ma orintentez spre cea de Decathlon si sa o iau noua.

Salutare ! Vreau sa imi achizitionez o cursiera sh entry-level si am gasit-o pe asta http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/bicicleta-felt-cursiera-129179

Ma intereseaza daca merita vazuta,daca echiparea merita banii si daca acest cadru de  56 cu top tube de 54 ar fii potrivit pentru mine tinand cont ca inaltimea mea e de 1.81.Va multumesc anticipat.

:))) Incredibil!  

Bicicleta aia, are gradul de uzura aproape 0, este aproape noua din ce se vede din poze. Pretul ei este sub jumatate din pretul unei biciclete noi echipate similar. Vanzatorul este o persoana cu multe vanzari, cu multe review-uri pozitive, de incredere (probabil), este de mult timp pe site.

Prin urmare cred ca este o ocazie excelenta.

"uzura aproape 0" - WOW,dar de unde ti-ai dat seama de asta??

Modelul ala asa vine original, cu Microshift.

dar masura asta de 56, cu top tube de 54 pare okay pt o inaltime, de 1.80 ?,din ce m-am documentat si eu  pare potrivita,am citit ca oricum la unele modele de biciclete si la o masura de 54,si la o masura de 56,pot masura ambele in top tube tot 54...pana la urma de care dintre ele ar trebuie sa tin mai mult cont?de top sau de seat?

http://www.feltbicycles.com/International/2013/Road/F-Series/F85.aspx

Dupa cum vezi, alte sunt marimile: un cadru 54 are seat tube de 52cm si top tube de 54.5cm; un cadru de 56 are seat tube de 54cm si top tube de 56cm. Ceva a incurcat vanzatorul la masuratori....

Marimea top tube-ului e mai relevanta decat cea a seat tube-ului.

Salut De ceva vreme ma tot uit dupa cursiere SH , vreau sa o iau sa fac ture cand nu ies cu MTB ul, asa avea nevoie de o lista minima pentru a putea face o departajare intre ce gasesc pe piata

-cadru carbon?

-Cadru marime 56 (am 182 si 82-84 inside leg)

-Angrenaj compact -2 foi

-o pozitie mai de touring , fiind prima cursiera nu vreau sa imi rup spatele,

-Cadru drept sau slopping?

-Conteaza anul bicicletei? 

Ce altceva ar trebui sa contina lista ? tinand cont ca sunt si cu greutate , 109 kg Multumesc

La 109 kg mi-ar fi frica sa ma  urc pe carbon.

Nu o sa am forever 109 kg

MTB ul l-am facut tot cu cadru de carbon dar este unul mai greut

Ideea este ca pot sa cumpar si aluminiu dar nu vreau sa am regrete sau sa cumpar ceva care apoi sa necesite upgradeuri (in afara de consumabile) 

Din cate stiu, mai toate cursierele au limita pe la 120 kg. Nu cred ca problema ar fi cadrul, ci poate mai repede rotile. Oricum, la 109 se incadreaza cred ca la orice bicla.

@Krazyeone: Fiindca si eu am fost in situatia ta (pana saptamana trecuta cand mi-am comandat o cursiera noua pe care o astept sa vina), cred ca alegerea depinde de buget. Daca ai cu ce, cumpara carbon. Intre un carbon dotat prost si un aluminiu dotat bine, eu zic ca e de preferat alu. Bine ar fi daca e de aluminiu, sa aiba furca de carbon si eventual tija de sa tot din carbon pt o amortizare mai buna a socurilor.

Cadru sloping sau nu, nu stiu daca are importanta. Cata vreme standover-ul e mai mic decat inseam-ul tau, nu vad de ce sa conteze asa mult. Angrenajul compact cu 2 foi consider ca e suficient pt cursiera. Daca e completat si de o caseta 12-28 sau chiar 12-30, e absolut suficient pt urcat, ca nu e ca la mtb. Eu asa mi-am luat, cu angrenaj compact. Anul nu conteaza decat in masura in care nu iei vro chestie antica. Eu m-as uita sa aiba furca de 1+1.8 inch - adica asa cum sunt alea de la MTB-urile moderne, schimbatoare integrate (adica ori Shimano STI ori echivalente de la Campa, Sram) si 9 sau 10 viteze pe spate.

Bugetul este cam de ~4000 ron sau echivalent in eur

Ce cursiera ai luat?