justwatch

Alegerea unei cursiere SH

Recommended Posts

Scuze, vazusem mai sus intrebari legate de preturi si am crezut ca se potriveste - o sa caut threadul potrivit pentru intrebarea mea.

Multumesc!

Veau sa imi cumpar o cursiera pentru sosea/city. Am vazut ca sunt in mare 2 categorii : vintage/vechi (cca 1990-98) si ceva mai noi gen 2000-2010. Am vazut ca si cele vintage arata destul de bine (cele reconditionate). Nedumeririle mele sunt : multe modele vechi am vazut ca inca sunt fabricate curent. De unde stiu daca o cursiera este "generatie veche" sau noua. Si a doua nedumerire : ca experienta overall, care este superioara? Ca incepator, ce ar trebui sa aleg?

Când cumperi o biclă veche e ca şi când iei o maşină veche: ori eşti dispus să dai bani pe service, ori devii mecanic amator.

Mie-mi plac cadrele vechi, am o cursieră cu un cadru recondiţionat din 1977, dar cu piese noi (generaţie nouă) pentru comfort în utilizare şi uşurinţă la întreţinere.

Decizia îţi aparţine :)

daca ai 2000 de euro, nu mai conteaza, daca ai 500 de lei, atunci nu-ti iei ce doresti ci ce gasesti in banii aia.

nu conteaza cadrul atat de mult, ci echiparea, eu as recomanda un minim de ergopowere, nu de aia, dar sa nu-ti faci freza in asfalt, cand vrei sa schimbi si dai direct in vreo groapa, in rest discutie e eterna si  se poate lungi pe cel putin o vecie.

Complet de acord cu ergopowerele. Schimbătoarele pe cadru sunt bune doar dacă-ţi faci o biclă de ţinut pe perete şi privit.