justwatch

Alegerea unei cursiere SH

Recommended Posts

Un Trek 2.3 model 2012 nou gasit la reducere :).

Pt inceput e bun. Daca oi deveni maniac cu ciclismul de sosea, oi upgrada la ceva mai performant in viitor. Nu m-am aruncat la ceva f. scump pentru ca nu am considerat ca performantele mele sunt la asa nivel. La banii aia gasesti ceva decent nou cu reducere. Adica sigur te incadrezi la un cadru de Alu echipat cu 105. Eu as cauta sa iau noua (la reducere ca se apropie sfarsitul de sezon) la banii aia.

Buna ziua .

Sunt in cautare de cursiera care sa nu depaseasca 1000Ron.Cineva mi-a propus asa ceva la banii astia..

Bicicleta Cursiera Cr-Mo echipata: full shimano 105
Cadru: Cr-Mo, aliaj usor
Roti: jante duble din aluminiu 28" , anvelope Rubena 700 x 23c v80
Ghidon si pipa, tija sa, pedale, butuci roti: aluminiu
Sa: Merida x-mission line
Accesorii: ciclocomputer "Street Coach"
1_zps06d6dd1c.jpg

pret: 1000 ron negociabil
pentru mai multe detalii iti stau la dispozitie

Intrebarea mea este: merita?...astept si ceva sfaturi de achizitie pt cursiera..ms!

Shine, asa e, numai ca e o mica problema "tehnica". La Canyon nu mai exista nimic din marimile 54-56-58 disponibil nici la roadlite 6 si nici la 7. De fapt, la majoritatea modelelor care sa merite pt noi astia mai amatori, nu prea mai gasesti marimile uzuale. Si eu vroiam Canyon Road lite 7.0 dar nu mai era pe stoc inca de acum cateva sapt.

Nu stiu la Radon. Astia parca nu trimiteau in RO sau tin eu minte prost?

Desigur, sunt exemple foarte bune despre ce trebuie sa fie.

La 109 kg mi-ar fi frica sa ma  urc pe carbon.

Din cate stiu, mai toate cursierele au limita pe la 120 kg. Nu cred ca problema ar fi cadrul, ci poate mai repede rotile. Oricum, la 109 se incadreaza cred ca la orice bicla.

Baieti, credeti sau nu, mersul pe cursiera e pentru oricine, chiar si pentru dolofani. Competiile sportive unde se alearga cat de cat serios nu sunt pentru oricine! Eu Am mers pe cursiera de aluminiu la 136 de kg si nu s-a rupt nimic, decat roata spate se mai descentra. Merg pe carbon de 3 ani, am luat gropi si cu 70 km/h la plasa tirurilor si in afara de roata descentrata nu s-a intamplat nimic! Si nici acum nu pot sa zic ca sunt slab.

Limita de greutate nu e impusa de cadrul de carbon ci de rotile de carbon, mai ales cele foarte usoare cu putine spite.

cixs.jpg

Daca nenea din imagine merge pe carbon un om la 109 kg are interzis?!

pai exact ce ziceam si eu. Nu cadrul de carbon e problema ci mai degraba rotile si asta in ideea ca sunt roti cu limita de greutate de gen 90 kg. Oricum, alea-s roti de competitie si ma indoiesc ca vine vreo bicicleta la pretul asta cu asa ceva stock. De obicei se pun roti entry level pe bicicletele de pana in 1000 Euro si chiar si pe cele mai scumpe. Daca iei un carbon de 2000 euro de la vreo firma mai de soi (cu exceptia Canyon), ai roti entry level. Ma uitam la un magazin aici si aveau un Felt Z5 de carbon la 2000 Euro cu roti Mavic Aksium. Echipare 105 in principal. Acolo platesti carbonul ala de pe cadru, care personal consider ca merita de la un nivel incolo. Desigur, e frumos, e mai comod carbonul se zice, dar si pretul devine maricel. Eu am avut de ales intre a lua ceva de alu si a ma da si vara asta, sau de a astepta pana la toamna-iarna sa mai strang ceva bani pt un carbon. Mi-am zis ca mai bine ma dau pe alu decat sa astept vise.

Radon sau Canyon sunt ft ok. Dar la pretul ala te incadrezi la un SH la un carbon cu Shimano Ultegra.

Angrenaj compact si pinioane 13-29 la Campagnolo sau 12-30 Shimano :) Asta daca vrei mult munte.

Daca vrei ture mai lejere si nu ft lungi, un pinion de 25-27 ajunge.

Daca gasesti ceva SH de carbon cu un Ultegra clar merita mult mai bine. Au fost niste bicle in bugetul tau.

Daca nu ai rabdare, ia-o de noua :)

In primul rand este o marime foarte mica, probabil 48

Eu am stat si am studiat mult problema Ultegra vs. 105. Concluzia mea (din cele citite, ca de dat nu m-am dat pe niciuna) e ca grupul Ultegra e ceva mai usor, schimba putin mai precis si arata putin mai bine. Insa cei mai multi au zis ca 105 e un grup foarte bun, la o adica merge si la cateva concursuri daca chiar insisti si are foarte multe din caracteristicile grupurilor superioare, exceptand greutatea. Cum eu sunt la inceput as fi vrut Ultegra asa mai mult teoretic, ca deh, e mai bun, insa cred ca si 105 e suficient in primii ani de dat pe sosea, daca nu mai mult decat suficient.

Intre un 105 nou si un Ultegra vechi si uzat, cred ca prefer 105 nou. Beleaua e ca daca iei o bicla SH cu un grup d-asta scump si are ceva km, iar dupa ce te dai inca 1000-2000 tre sa te gandesti ca ai de schimbat pinioane, angrenaj, samd, atunci cam incepe sa nu mai merite. Merita SH daca stii ce-i cu ea. Sunt multi care se arunca la bicle scumpe din prima pe care le iau noi, se dau 1 an si vad ca nu-i de ei ciclismul de sosea si le vand. Daca prinzi asa ceva, atunci merita, dar daca-i forjata si se vede uzura pe ea, eu zic ca nu merita SH, fie si de carbon cu Ultegra sau Dura Ace.

Iar incepe discutia SH vs nou :)

Daca stii un pic sa te uiti la bicla nu o sa ai probleme mult timp. Eu am cumparat multe bicle SH si pentru mine dar si pt multi prieteni si niciunul nu a avut nicio problema :) Acum ca schimbi un lant de 100 de lei, nu prea se pune.

Si din nou, nu comparati un mtb la second cu o cursiera tot la fel. MTB-urile sunt uzate bine bine in general. Pe cand o cursiera daca ai grija de ea poti sa mergi zeci de mii de km(daca nu sute).

Angrenajul meu de pe ciclocros Campagnolo Chorus cred ca are cel putin 40.000 de km . Am foi de schimb pt el, dar cred ca mai fac inca pe atat pana sa le montez :)

Nu am zis ca trebuie sa fie noua. MTB-ul actual l-am luat SH de la un fost coleg de munca (asta se intampla acum un an). Pana azi n-am schimbat nicio piesa la el si merge impecabil. Deci normal ca exista si SH-uri bune, totul e sa ai rabdare sa le gasesti.

Si eu am cautat SH pana cand am dat peste o oferta buna la ceva nou, care ajungea foarte aproape de pretul SH (ma refer la cursiera). Adica nu comparam preturi "de lista". Daca astepti sa prinzi o reducere cu 25-30% macar la ceva nou, atunci poate ca merita nou.

M-am tot uitat la radon si canyon dar din pacate nu mai au 56 :(

Cine imi zice dc asta e my dream bike http://www.cyclingweekly.co.uk/tech/bikes/127684/1/storck-scenario-c1-1.html

50/34 with 12-25

Shimano Ultegra 6700

Mavic Aksium pret

1200 eur..cam mult ptr bugetul meu , dar macar se merita?

Pentru un angrenaj compact eu nu as alege caseta 12-25, si nici 13-29. Ideala mi se pare caseta 11-28. Eu am la ora actuala castea 12-27 cu angrenaj compact. Diferenta dintre pinionul de 27 si cel de 28 nu ar fi asa mare, nu am probleme pe urcari abrupte (decat cele cauzate de lipsa mea de antrenament, desigur). Dar pinionul ala de 11 mie imi lipseste pe coborari. Diferenta dintre 11 si 12 e destul de mare. Pinionul de 12 ar fi suficient la un angrenaj 53-39 dar pentru unul 50-34 te cam limiteaza  undeva intre 60 si 70 km/h. Problema asta nu e foarte deranjanta. La vitezele astea rar ai nevoia sa pedalezi. Pe coborarile unde se ating astfel de viteze mai degraba reglezi viteza din frane si din pozitia pe bicla. In concluzie, pinionul ala de 11 ar fi doar ca sa simti ceva in picioare cu placa mare de 50.

Iar legat de 105 vs Ultegra, si eu consider ca Ultegra nu merita. Diferenta de greutate sau finetea schimbarii dintre cele doua grupuri este una foarte mica. In schimb diferenta de pret este semnificativa. De la Shimano, eu consider ca dupa 105 doar Dura Ace merita. Bineinteles, aceste considerente sunt valabile doar la bicle/componente noi. La SH iei oferta ca atare. Ea poate sa contina Ultegra fara probleme.

Marime 51 sau 20"..asa zice propietarul..eu am 1.75.

Dar asa o parere personala?

Daca nenea din imagine merge pe carbon un om la 109 kg are interzis?!

Doar ca s-a urcat cativa metri intr-o parcare pt a face o poza funny nu inseamna ca nenea ala imens merge pe cursiera.

• Upvote 1

Norocul meu ca nu arat ca nenea din poza, chiar dc acum la 110 kg sunt considerat obez de gradul 1 genetic sunt mesomorf si nu endomorf

Dar cum am o capacitate foarte mare de a slabi (daca am chef) atunci nu imi fac probleme , nu o sa raman pe vecie la greutatea asta

Am gasit ceva dar nu stiu daca este ok pentru inaltimea mea,  top tube 56cm, seat tube 58cm

din pacate nu am probat decat doua cursiere pana acum , una cu cadru de 56 si alta de 55 si astea pe distante mici 

Iti va fi mica, plus ca pretul e exagerat. Maxim 400-500 RON valoreaza bicicleta aia, cu conditia ca totul sa functioneze perfect.

• Upvote 1

in primul rand, s-a mai zis - iti e mica. 

Iar ca pret, eu as da maxim 600lei pe ea. Nu are nimic deosebit sa merite 1000lei un otel cu 105 pe cadru

Pai la 10mil sunt bijuteri pe dirtybike ,chiar recent vorbeam de un Peugeot cu tevi 531 professional care este opera de arta .Oameni buni nu este greu mai ales in conditile cand poti folosi calculatorul sa i-ti faci o mica cultura privitor la biciclete ,modele ,calitatea tevilor etc .In orice domeniu chiar daca nu te pricepi acuma poti afla rapid si poti aprecia un lucru la justa valoare .Altfel inveti si afli din greseli si asta din pacate costa

Doar ca s-a urcat cativa metri intr-o parcare pt a face o poza funny nu inseamna ca nenea ala imens merge pe cursiera.

Probabil ca da, dar cred ca esti suficient de istet sa iti dai seama ce am vrut eu sa explic.  

Mie mi-e frica atunci cand sunt socuri puternice de la gropi sau denivelari la viteze mari pe coborari unde ai viteze de peste 60km/h.Parca nu-mi inspira siguranta;una se comporta carbonul sub un ciclist de 60-70kg si altfel sub unul de 100+ mai ales pe drumurile noastre.

Salut,

Sunt si eu in cautarea unei cursiere SH avand bugetul de 2000 ron si as aprecia sfaturile voastre privind achizitionarea unei cursiere. Locuiesc in Bucuresti, am 1.75 inaltime si 82 lungimea picioarelor. Momentan, pe dirtbike am gasit urmatoarele cursiere care se pot vedea in Bucuresti, au cadru de 53 - 55, si se incadreaza in bugetul meu: http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-echipata-campagnolo-centaur-133916

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/ideal-133018

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cube-limited-road-2008-133961

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-scott-113784

Pentru cursierele listate, credeti ca pretul lor e unul corect si totodata, voi pentru ce ati opta si de ce? 

Va multumesc anticipat!

Horia

Salut,

Sunt si eu in cautarea unei cursiere SH avand bugetul de 2000 ron si as aprecia sfaturile voastre privind achizitionarea unei cursiere. Locuiesc in Bucuresti, am 1.75 inaltime si 82 lungimea picioarelor. Momentan, pe dirtbike am gasit urmatoarele cursiere care se pot vedea in Bucuresti, au cadru de 53 - 55, si se incadreaza in bugetul meu: http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-echipata-campagnolo-centaur-133916

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/ideal-133018

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cube-limited-road-2008-133961

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-scott-113784

Pentru cursierele listate, credeti ca pretul lor e unul corect si totodata, voi pentru ce ati opta si de ce? 

Va multumesc anticipat!

Horia

Interesante ca echipare si pret e cea cu Campagnolo Centaur la 1400 de lei si Cube-ul. Ideal-ul e o corcitura cu piese noi si vechi, nimic deosebit si cam scumpa. Despre Scott nu stiu ce sa zic, dar cadrul pare vechi si eu nu as lua un aluminiu mai vechi de 10 ani + cei 500 de lei in plus fata de celelalte doua nu prea se justifica.

Dar, de ce nu incerci un cadru de otel? Gasesti biciclete mult mai deosebite pe dirtbike la bani mai putini decat cele indicate de tine. De departe cea mai frumoasa in banii respectivi e Peugeot-ul de care s-a tot vorbit aici, dar nu stiu daca mai e disponibila:

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-peugeot-perthus-133708

Mai e si Moser-ul reconditionat de DanG, care e foarte frumoasa si se incadreaza in bugetul tau: http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/francesco-moser-51151-complet-restaurat-132060

Si Vitus-ul asta: http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/vitus-116981

Pana la urma si Greg LeMond-ul asta mi se pare mai atragator decat cele 4 din aluminiu, desi pretul e cam mare: http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/columbus-greg-lemond-hand-made-132557

Daca vrei sa ramai totusi pe aluminiu, mie asta mi se pare mult mai interesanta decat alea din linkurile tale: http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/basso-full-ultegra-124376

Ma indoiesc ca marimea e 59. Cu un asemenea headtube, cadrul pare marime mica, dar poate nu imi dau eu seama bine...

Cele de otel mi se par cam scumpe. Sunt frumusele, e drept, dar echiparile sunt destul de uzate si necesita alte investitii pentru a fi folosite intensiv.