justwatch

Alegerea unei cursiere SH

Recommended Posts

Eu intodeauna am fost adeptul ca la o bicicleta un barbat trebuie sa faca singur orice fel de service reparati etc.Face parte din hoby pana la urma si nu este nimic greu complicat .Doar putin timp rabdare si putina pricepere si niste scule .Poate cu centratul rotilor este bine sa nu te bagi daca nu sti perfect lectia. Sunt foarte multi mecanici priceputi care repara biciclete dar dupa parerea mea daca totusi nu ai timp si placere sa ti le faci singur apeleaza la Ion din Piata Crangasi [langa metrou ] care este un baietas priceput dar mai ales de mare omenie .

bafta

As fi "gadilat-o" singur dar n-am scule, rotile sunt centrate foarte bine, in principiu as vrea mici reglaje pe ici pe colo, o revizie ca sa-i zic asa. Cum dau de Ion, o adresa completa sau un numar de telefon aveti? Multumesc

Pentru ION de la piata Crangasi tel 0723190222 program luni-vineri de la 9-19 ,si ar mai fi si baietasul de la Bike expert cel din Colentina de la benzinarie cu care am discutat doar unele chesti de vintage si pare de treaba .Ar mai fi si cel din cartierul Aviatiei fost ciclist care la fel are pasiune si inima pe masura

numai bine

eu ti-i pot recomanda pe baietii de la Cityclete

sunt constiinciosi si poti discuta cu ei tot ce ai nevoie

au un atelier in zona Perla Dorobanti si program de marti pana duminica

Salut,

Sunt pasionat de ciclism, dar pana acum am avut numai mountain bike-uri. As dori sa achizitionez o cursiera decenta in domeniul 7,000 - 8,000 RON. Am tot citit despre materiale si imi doresc un cadru de otel, dar totusi sa fie usor. Se pare ca insa cadrele de otel sunt pe cale de disparitie. Imi poate cineva recomanda unde sa incep sa ma uit dupa o cursiera de otel usoara? Poate e mai bine sa imi iau eu cadrul si sa pun componentele pe ea? Daca reusesc astfel sa am o cursiera mai personalizata pot mari bugetul. Ce sfaturi imi dati?

Desi am ceva experienta in mountain biking, nu ma pricep deloc la cursiere. Nici macar nu stiu ce marime imi trebuie, am  39 de ani,1,80 si 74 kg. Probabil imi trebuie 54 sau 56. Scopul cursierei este ciclism recreational (nu particip la competitii).

Multumesc

Salut! Am gasit intamplator intr-un service o cursiera peugeot, seamana cu cea din poza doar ca e mov si are echiparea Shimano 600 Arabesque. Foile nu sunt foarte tocite (parca mai tocite sunt ale mele), pinioanele sunt noi, lantul nu stiu cum este dar arata ok, are cateva zgarieturi pe cadru dar nu ma deranjeaza si un joc cam mare in furca dar cred ca se poate rezolva cu o investitie destul de mica. Cam cati bani merita o astfel de cursiera?

Si el cere 400 pe ea...dar a zis ca e negociabil, sa vad cat reusesc sa scad. Oricum, deja m-am cam atasat de ea pentru ca imi place mult cum arata si pentru ca e masura mea, sper ca luni sa nu plec de-acolo fara ea.

Vezi ca s-a discutat mai peste tot pe-aici, Peugeot are multe ciudatenii de standarde la filete de tot felul, diametre pe la tije s.a.

Adica mai greu gasesti piese compatibile ca sa le inlocuiesti pe cele care cedeaza.

In principiu, 400 e un bun punct de plecare/negociere. Dar depinde de starea reala a bicicletei si pentru asta e buna poza!

Daca toate piesele sunt originale si cadrul e bun eu as incepe sa numar banii... (sa vand sticle goale, ca pe vremuri!)

L-am sunat si mi-a spus ca o lasa la 350 dar cred ca daca luni ma duc la el cu 300 nu ma va refuza (deci banii nu sunt problema). Am citit mai multe despre cursierele peugeot si m-am cam ingrozit: pipa diferita de standard, cuvete, tija, monobloc.

Acum realizez ca nu stiu vreun model Peugeot cu Shimano 600EX-arabesque! Ori mi-a scapat, ori o fi vreun upgrade.

Am cautat pe internet, prima data m-am gandit ca e golden arrow dar stiam ca scrie si 600 pe schimbator, dupa aceea am cautat arabesque si am vazut ca arata lafel. Poate a schimbat-o proprietarul.

Salut! Fratele meu vrea o cursiera de carbon sh cam la 6000lei. Eu l-am sfatuit sa ia ceva nou (http://www.bicicletemountainbike.ro/bicicleta-merida-2013-race-lite-904-alb-negru-rosu) pentru ca nu inteleg cum vand unii bicicleta ca noua sau aproape noua fara factura ca sa nu mai zic de garantie. Cum demonstrez eu ca am cumparat bicicleta? Imi garanteaza cineva ca nu ma cauta apoi proprietarul cu factura si politia? Sau sunt eu prea sceptic...

Ideea e ca nu am incredere in cadre de carbon cumparate fara factura fara garantie. Si el nu-si ia bicicleta pentru un regim competitional asa ca s-ar descurca si cu i-am zis eu. Acum lamureste-ma daca poti cu cele 2 intrebari

Tu iti dai seama de cite ori s-au mai ridicat aceste intrebari pe acest forum? Cred ca stii si singur sau intuiesti raspunsurile. 

Vrei garantie (dpdv tehnic) si acte de proprietate, cumperi din magazin sau de la proprietarul care are actele originale.

Daca vei cumpara din surse dubioase sau necunoscute sunt sanse ca sa te trezesti cu proprietarul si politia la usa. E hazliu ce ceri, garantia cuiva de pe forum care sa fie mai tare ca mama Omida si sa-ti garanteze ca nu iti e scris in stele sa ti se intample un eveniment care are totusi o probabilitate matematica diferita de zero!

Ca sfat, daca tot cumperi sh, ia de la cineva cunoscut tie si altora care e dincolo de orice indoiala ca e samsar de furaciuni sau ti-ar da teapa vanzand ceva cu defect. 

Iar alt sfat ar fi sa cumperi dintr-un outlet de pe undeva, un "carbon" adaptat bugetului si la un raport pret-calitate cat mai bun.

Nu numai ca nu am vazut, dar nici nu am auzit de vreun caz de bicicleta de genul asta care sa fie recuperata de politie. Cine fura rachete de 1500 EUR nu le revinde tot in Romania, probabil aterizeaza pe undeva pe la Odessa sau si mai la est.

Din experienta proprie, cand cumperi SH riscul major e cu totul altul... si anume sa o iei de la un prost care nici macar nu are habar ca vinde ceva cu defecte. Categoric trebuie sa te duci cu cineva care se pricepe, sau daca iei prin curier sa cumperi doar de la persoane de incredere.

pe mine ma luase odata un politist la rost pentru ca mergeam pe o bicicleta si pe cealalta o tineam cu o mana(una din ele era abia cumparata si o duceam acasa, iar politistul a zis ca e furata).

greseala pe care facut-o si pentru care nu ma puteam intelege cu politaiul era ca nu facusem chitanta de mana, deci banuiesc ca se poate face si asa ceva, ca sa nu te trezesti cu proprietarul dupa tine.

daca vrei garantie+factura cumpara noua.

• Upvote 1