justwatch

Alegerea unei cursiere SH

Recommended Posts

Intrebam pentru ca mai putin de 5% din ''vanzatorii'' de biciclete sh ofera factura. Daca dpdv tehnic te poti convinge inspectand bicicleta cu provenienta e mai greu. E posibil ca cineva sa vanda o bicicleta fara factura prin altcineva iar apoi sa o declare furata la politie in baza facturii iar apoi e doar o chestiune de timp pana sa ramai fara ea desi tu ai cumparat-o. Nu vreau sa acuz pe nimeni dar aveti grija ca va puteti trezi ca in piesa celor de la parazitii ''cu banii luati si cu dureri''

ai o imaginatie mult prea bogata, cine face scheme din astea nu se risca pt 1000 eur, face cu limuzine :))

daca vrei factura la Sh e foarte simplu, trebuie doar sa platesti 24% tva :))

Cum sa platesc tva la un produs sh la care s-a platit o data tva-ul? La limuzine nu prea merge ca acolo exista baza de date. In fine imi cer scuze ca am poluat putin topicul

Stii ce e aia factura fiscala? Vrei factura, platesti tva... nu se poate altfel. Nu se emite factura fara tva decat la unele mici exceptii.

Poate vrei sa zici ca vrei un act la mana, nu neaparat factura... asta e altceva. dar nu stiu de ce ai impresia ca factura are vreo putere magica de certificare a provenientei.

Cum sa platesc tva la un produs sh la care s-a platit o data tva-ul? 

TVA-ul este unul singur si este platit de ultimul consumator, asa se intampla cu orice produs pe care il cumperi. In circuitul marfii ceilalti isi recupereaza TVA-ul platit prin revanzare marfii.

Asadar daca vei cumpara un sh de la societate comerciala care este inregistrata fiscal ca platitor de TVA iti va da factura cu TVA-ul explicit pentru ca il va trimite statului. Daca nu e platitor de TVA nu ti se va trece pe factura. Uita-te pe bonurile fiscale pe care ti le dau taximetristii, unii platesc TVA, altii nu, dar pe tine cursa te costa la fel. 

Dar tu probabil ai alt caz in vedere, acela de a cumpara un sh de la o persoana fizica. O astfel de persoana daca nu e inregistrata fiscal nu are cum sa dea "facturi", dar poate face un act de vanzare-cumparare cu tine si o chitanta ca a primit suma. Ca sa poata fi inregistrat la notar acel act, vanzatorul trebuie sa demonstreze ca este proprietarul. Pentru aceasta are nevoie de factura originala. Daca nu o are, nici un notar (sau instanta juridica) nu va valida acel inscris de mana, fie si cu semnatura. Asadar, o factura tine loc de dovada de proprietate fara a fi in sine act de proprietate. Actele de proprietate (vanz-cump.) sunt necesare bunurilor imobile la care nu e suficienta o chitanta "de mana" cum se mai spune. Cine si-a cumparat din magazin un televizor, o tableta, o bicicleta n-a primit decat o factura, o chitanta care a demonstrat plata acelei facturi si un certificat de garantie. Eu n-am auzit de acte de vanzare-cumparare in aceste situatii. 

Foarte multi dintre noi am pierdut facturile bunurilor noastre mobile sau in cazul bicicletelor facute "pe bucati" am ratacit bonurile fiscale ale componentelor cumparate separat. Teoretic daca ni se fura, nu mai putem dovedi calitatea de proprietar si nu mai putem inregistra la politie evenimentul, ceea ar fi fost o sansa minimala de a mai spera ca se poate vreodata recupera. De aceea, precum in cazul telefoanelor mobile (de exemplu) ni le pazim cum trebuie. Daca ni se intampla vreun accident nu putem incasa vreodata banii din asigurare pe ele. Dar in mod sigur nu traim cu probabilitatea de a ne trezi cu politia si adevaratul proprietar la poarta. 

• Upvote 1

Da ma refeream la a cumpara sh de la o persoana fizica care pretinde ca vinde bicicleta ca noua sau aproape noua si care nu poate sa-mi dea factura pe care a primit-o la cumparare. Acea factura va demonstra ca vanazatorul nu a furat-o, ca eu sunt noul proprietar si ca voi putea recupera bani pe eventualele daune produse din accidente provocate de terti.

Factura originala nu va demonstra decat faptul ca vechiul cumparator este proprietarul, iti mai trebuie un act de vanzare-cumparare incheiat cu respectivul vanzator si pe care sa-l legalizezi.

Un cadru de carbon Trek Madone 6.9 din 2009 ar fi vechi? El arata foarte bine estetic....

Nu prea ma pricep atat de bine la partile tehnice.

Vechi pentru a mai fi folosit cativa ani...?

Buna seara tuturor,

urmaresc forumul de ceva timp, am citit foarte multe chestii interesante pe aici si cu cat citesc mai mult ma simt mai neajutorat :)

Pedalez de ~ 13 ani, pana acum doar MTB si un pegas camping in copilarie.

Doresc sa achizitionez o cursiera de otel, nu cu cine stie ce echipare, nici aspectul fizic nu ma intereseaza foarte mult, din contra.

Merg cam 40 km in fiecare zi ,acasa - facultate, facultate - job, job - acasa. Ture mai lungi in timpul liber, tot pe asfalt (80%).

Mi-ar trebui ceva destul de ieftin, 500-600 ron, dar in stare buna de functionare, sa nu ma lase la greu.

Am cautat pe net destul de mult si gasesc doar biciclete care sunt "overpriced" din punctul meu de vedere.

Nu am cu cine sa ma consult in domeniul asta, prietenii mei nu au cunostinte in domeniul cursierelor si nici eu cine stie ce. La MTB e alta treaba :)

Deci va rog sa ma indrumati intr-o directie, sa imi acordati un sfat sau daca aveti ceva de care va puteti debarasa sa imi propuneti un targ.

Va salut!

Rog un administrator sa mute postul meu anterior in sectiunea corecta, imi pare rau, nu citisem regulile din sectiunea asta.

Salut,

Imi doresc de ceva vreme sa imi achizitionez o bicicleta pentru a merge prin oras. Am inceput sa fac niste research in aria cursierelor si semi-cursierelor intrucat am inteles ca sunt o optiune mai buna pentru mersul in oras (in favoare mountain-bike-urilor). La inceput ceea ce parea a fi o treaba destul de simpla, s-a dovedit a fi destul de coplesitoare, datorita multitudinii de optiuni si detaliilor tehnice pe care, ca un incepator, nu am inca capacitatea de a le intelege. Asadar mi-am facut un cont pe acest forum in speranta de a primi niste sfaturi si o indrumare profesinista din partea membrilor mult mai experimentati ca mine in domeniu :)

Asadar, doresc daca se poate sa aflu cam ce ar trebui sa caut intr-o semi-cursiera sau curisera second hand, ce s-ar incadra intr-un buget de 1500 lei. Care ar fi cele mai bune piese, ce tip de cadru, frana, angrenaj, etc. Trebuie sa mentionez ca am 1,83 inaltime si aproximativ 80 de kg si nu am mai mers pe cursiera, am mers in schimb toata viata pe mountain-bike-uri. 

EDIT: Am in plan traseuri mici / medii, cel putin pe moment. Pana la munca am 3.5 km, pe care planuiesc sa ii parcurg zilnic (7 dus-intors) + eventualele iesiri prin oras in weekend.

Intre timp am gasit si bicicleta asta pe निषिद्ध : http://निषिद्ध/oferta/vand-urgent-bicicleta-cursiera-bianchinutrek-scott-cube-din-carbon-ID1KqLp.html#ac1213db39;promoted 

E cam mica pentru tine.

Daca esti incepator, ia-ti de la Decathlon un Triban in limita bugetului pe care il poti pregati. Asta e cea mai buna optiune pentru tine.

56 e mai aproape de "cum zice cartea", poate chiar un 58.

La 1500 lei buget ai sanse sa iei o teapa la sh la cursiere. 

Cea Bianchi din anuntul postat de tine scrie ca e de carbon dar defapt are doar furcile de carbon, cadrul fiind de aluminiu, remarca mea nu are legatura cu pretul cerut.

Salut!

Am gasit recent un Colnago Super (1975-1980) de marime potrivita pentru mine. E echipata cu Shimano 105 si pare in stare buna; cadrul a fost revopsit intr-un "Molteni orange" cu bun gust.

Cam cat credeti voi ca ar valora o astfel de bicicleta? Am vazut pe aici useri cu experienta vasta in domeniul asta asa ca m-ar ajuta un sfat :)

Multumesc!

Aici discutam despre biciclete nu preturi, negustoreala si consultanta financiara e in alta parte.