Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

Salut, dupa cum vedeti in titlu problema mea e ca nu stiu inca ce sa cumpar cu banii aia, am vrut sa cumpar un Trek 1.5 din 2010 la reducere dar s-a vandut asa ca nu prea am gasit multe optiuni (Trek 1.2 sau un Scott Speedster S40 ). Daca aveti timp as vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.

Vrei neaparat noua? Eu vazusem un bianchi frumos aici in marketplace si imi este ciuda ca nu am bani sa cumpar.

Chiar trebuie deschis cate un topic pentru fiecare individ ce are o suma de bani si nu stie ce "troaca" sa-si cumpere?

Maine se va gasi cineva care are 500 lei si ar dori sa ceara parerea celorlalti despre ce bicicleta si-ar putea lua de suma respectiva,poimaine altul cu 1500 lei,apoi inca unul cu 5000 lei ,altul cu 8500 lei si tot asa.. el ce face ? deschide un topic...Unde ajungem ? Umplem forumul cu vesnica intrebare - Ce bicla sa-mi iau daca am suma x ?

• Upvote 8

Salut, parerea mea ca de suma asta nu prea se merita sa-ti iei ceva nou. Ori mai adaugi vreo 1000 lei si atunci sunt optiuni, ori iei de banii astia ceva la sh.

• Upvote 1

Chiar trebuie deschis cate un topic pentru fiecare individ ce are o suma de bani si nu stie ce sa-si "troaca

" sa-si cumpere?

Maine se va gasi cineva care are 500 lei si ar dori sa ceara parerea celorlalti despre ce bicicleta si-ar putea lua de suma respectiva,poimaine altul cu 1500 lei,apoi inca unul cu 5000 lei ,altul cu 8500 lei si tot asa.. el ce face ? deschide un topic...Unde ajungem ? Umplem forumul cu vesnica intrebare- Ce bicla sa-mi iau daca am suma x ?

Daca nu ai de spus nimic referitor la topic abtine-te. Forumul este pentru toata lumea iar moderarea las-o pe mana moderatorilor.

• Upvote 8

Chiar trebuie deschis cate un topic pentru fiecare individ ce are o suma de bani si nu stie ce "troaca" sa-si cumpere? ...

Off topic:

Inclin sa-i dau dreptate colegului rapsohigh ... doar cateva topicuri mai jos este un baiat care vrea o bicicleta de 2000 lei. Astept cu nerabdare topicul de 10000 lei ...

• Upvote 3

Chiar trebuie deschis cate un topic pentru fiecare individ ce are o suma de bani si nu stie ce "troaca" sa-si cumpere?

Maine se va gasi cineva care are 500 lei si ar dori sa ceara parerea celorlalti despre ce bicicleta si-ar putea lua de suma respectiva,poimaine altul cu 1500 lei,apoi inca unul cu 5000 lei ,altul cu 8500 lei si tot asa.. el ce face ? deschide un topic...Unde ajungem ? Umplem forumul cu vesnica intrebare - Ce bicla sa-mi iau daca am suma x ?

Cu ce te deranjeaza ca se face un topic pentru fiecare caz in parte? Nu te obliga nimeni sa dai click pe el.

Preferi sa fie un topic de 75 de pagini in care daca iti amintesti ca era o informatie utila pe undeva stai 3 zile sa o gasesti?

Problema e alta, nu ca isi deschide fiecare cate un topic... macar baiatu asta cu cursiera stie ce vrea, dar altii nici nu stiu sa puna o intrebare, vor mtb de 2000 lei si abia dupa vreo 3 pagini de dezbateri aprinse si comparatii de furci, frane, aflam ca de fapt ii pune furca fixa si slickuri ca merge cu ea la munca.

• Upvote 5

Imi pare rau ca v-am creat neplaceri, dar eu credeam ca pentru astfel de lucruri e forumul, daca nu vreti sa ma ajutati nu dati click pe el , va multumesc

• Upvote 5

Pina in 3000 nu o sa gasesti probabil cursiere echipate cu altceva decat Sora si de aceea vei primi recomandari sa-ti iei SH.

Se pare ca da. Adica ma rog, nu trebuie neaparat, dar cam toata lumea cauta o confirmare suplimentara din partea altor membri inainte de a face vreo achizitie.

Motiv pentru care s-a creeat sectiunea "Ce bicicleta sa-mi cumpar", unde topicurile de genul asta se pot naste, trai si muri linistite, fara a incarca alte sectiuni :)

• Upvote 4

Ma vad nevoit sa recomand din nou un Fuji Roubaix de la Hervis.

Costa 2700 lei si este echipat 105.

Eu am unul la fel si mi se pare foarte ok.

Incearca sa mergi la Hervis, poate le-au bagat din nou la vanzare, deoarece in iarna, cand am trecut pe acolo, inlocuisera bicicletele cu schiuri.

Daca nu au pe stoc marimea potrivita, spune-le sa aduca de la alt magazin din tara si iti vor aduce.

Problema ar fi numai daca ai avea nevoie de o marime mai mare, din cate stiu, ei aduc maxim de 56.

Bafta!

Culmea e ca la sosea uzurile sunt minime, nu sunt riscuri sa primesti o furca cu joc, cadre fisurate sau mai stiu eu ce minuni. Trebuie doar sa fii atent la foi, pinoane si la suprafata de franare de pe roti. Si chiar daca iei o mica teapa ce nu se vede in poze, tot iti raman bani sa o repari. O cursiera pe ultegra e pe la 500eur.

• Upvote 3

Multumesc pentru sfat scavenger, intentionez sa cumpar bicicleta din bucuresti, si nu stiam de magazinu ala, cam cate kg are bicicleta aia?

eu de la hervis am cursiera fuji roubaix cu shimano 105, ca si paul scavenger, sunt multumit de ea.....recomand si altora ....pret ft. bun/calitate buna!!!

Multumesc pentru sfat scavenger, intentionez sa cumpar bicicleta din bucuresti, si nu stiam de magazinu ala, cam cate kg are bicicleta aia?

Nu am cantarit-o, dar pe net am gasit ca ar avea 8,7 kg fara pedale.

Magazine in Bucuresti gasesti la Liberty Center, Sun Plaza si Militari Shopping Center.

Daca vii dinspre Pitesti, cel mai usor de ajuns este la cel din Militari.

• Upvote 1

post-9690-0-58163200-1298897848_thumb.jpg asa arata?

Atunci cred ca am sa cumpar Fuji, in Bucuresti cred ca ma duc in doua saptamani dar sper sa mai gasesc.

post-9690-0-58163200-1298897848_thumb.jpg asa arata?

Atunci cred ca am sa cumpar Fuji, in Bucuresti cred ca ma duc in doua saptamani dar sper sa mai gasesc.

Da, asta-i iapa!!! :rolleyes:

De acord cu scavenger.Raportul calitate/pret EXCELENT.Eu de 2 ani am schimbat saua si rotile.Nota proasta pentru cauciucuri