Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

hai si cu poze

Daca tot este topicul asta activ pe aici as dori si eu sa va cer parerea despre asta http://www.निषिद्ध/catalog/53940179/cursiera-bianchi-ultegra-carbon-.html

Sa o cumpar sau sa nu o cumpar?

Dacă eşti dispus să te împaci cu ideea că e furată, eu zic că preţul e genial....

Am fost si eu pe la Hervis sa vad laudatele cursiere Fuji... nu au nici una in tot Bucurestiul. Cica or sa aduca, dar nu stiu cand... niste pacalici.

Am fost si eu pe la Hervis sa vad laudatele cursiere Fuji... nu au nici una in tot Bucurestiul. Cica or sa aduca, dar nu stiu cand... niste pacalici.

Poti foarte simplu sa faci comanda si pot aduce de la orice alt magazin Hervis din tara, daca au.

De exemplu, azi am vazut ca au la Hervis Sibiu un Fuji Roubaix echipat 105 cu 2400 lei. Pretul este intr-adevar foarte bun. Aceasta era marimea 56, deci daca ti se potriveste, poti fi sigur ca o au. Daca nu vor sa aduca, atunci poti declara ca sunt niste pacalici, dar daca spun ca nu stiu cand vor aduce, nu cred ca ar trebui judecati. Exista in tara mii de magazine la care primesti acest raspuns direct de la patron, cum poti avea pretentia sa iti dea un raspuns cert un simplu angajat?

De adus de la alt magazin spun ca sigur pot aduce, deoarece anul trecut au facut asta pentru mine. Acum, ati putea depune un pic de efort, ar fi in avantajul vostru sa achizitionati o astfel de bicicleta cu 2400 lei. Trebuie sa ii intelegi si pe ei, au angajat oameni care nu au habar si care nici nu isi dau interesul, poate isi ia acelasi salariu indiferent de volumul de vanzari, si chiar nu le pasa daca vand sau nu o bicicleta. De exemplu, am observat la Hervis Sibiu ca aproape intotdeauna lipsesc camerele de MTB si de cursiera, in timp ce camere de 12,16,20 au zeci. Nu pot sa ma gandesc decat ca ei nu aduc alte camere deoarece "Au", fara a citi macar pe cutii sa vada ce au si ce nu.

Salutare.

In sfarsit au aparut cursierele Fuji la Hervis. Am vazut doua modele. Cel ieftin: http://www.fujibikes.com/bike/details/roubaix_1_0 la pretul de 4000 RON (cu reducere 20% inclusa). Echipare 105.

La acest pret pierde in fata bTwin-ului de carbon din decathlon militari la pretul de 4500 RON, aceeasi echipare: http://www.decathlon.ro/RO/btwin-fateta-3-175236770/

Se pare ca anul trecut, Hervis a avut 'promotie' de inceput de business in Romania.

O sa imi comand un COAL...

Nu cred ca a fost promotie de inceput de business ca eu am luat-o pe a mea in dec 2009 cu acea promotie si in 2010 a fost din nou promotia.Cel putin odata pe an se face dar banuiala mea e ca spre sfarsitul anului.( posibil sa fie de doua ori, cand se schimba sezoanele si introduc marfa noua) Trebuie insa si asa, sa mai gasesti inca doi amatori si sa cumparati 3 biciclete pentru a plati doua, cum am facut eu.

salut, daca tot suntem la topicul ”ce cursiera sa cumpar cu 3000 de lei” vin si eu cu o intrebare: ce cursiera ati alege intre SCOTT Speedster S50(3450 de lei) si Merida Race 901-18(3.290 de lei)? Multumesc!

Ce echipări au?

Salut, daca tot pui o intrebare despre niste modele, pune si niste linkuri. Nu le stim pe de rost si ne e lene sa cautam pe Google ;)

Io as alege Merida ca-s mai gras si am mai multa incredere in rotile alea. Dar asta e problema mea :P

Pe Scott ai insa o gama mai larga de rapoarte de transmisie, ceea ce-ti va permite sa abordezi linistit urcari de cele mai crunte.

Eu aş lua Merida (pentru că am deja două şi ştiu că sunt bune cadrele).

Mama, mor cand vad rahat de biciclete de sosea cu 8 pinioane vandute la 3500 RON. E tiganie grava si ordinara din partea unei firme. O echipare macar Sora pe 9 pinioane ar fi de bun simt. Parca-s facute pentru giboni cretionizi care vad doar ca scrie Scott si gata, scot averea din buzunar.... La fel si Felt cu cursiera aia a lor de scrie pe ea Garmin. HOTIE LA DRUMUL MARE. Macar Felt a remediat problema si modelul nou are totusi 9 pinioane. Alo, domnii de la SCOTT - wake up!!! Unii au deja 11 pinioane la bicicleta...

Păi Merida e cu sora 2x9!

Nu mai, eu de Scott vorbesc. Merida e OK. Multi sunt niste tigani la echipari. Cannondale are pe bicle de peste 2000 de euro angrenaje cu octalink :blink: Iar altii echipeaza MTB-uri "full" XT si pun pinioane si lanturi Deore profitand ca fraierul se uita numai la piesele la care scrie mare grupa pe ele, da' nu stie ce e HG53.

De fapt in 3000 de lei nu poti sa iei decat cursiera cu echipare Sora. Aproape de 4000 lei gasesti una echipata Tiagra, iar cu aproape 5000 ceva echipat 105. Nu prea sunt multe optiuni.

probabil aceasta e cea mai indicata ca raport calitate-pret:

http://www.canyon.com/tools/bikevergleich.html?bp=2105

un canyon 5.0 este 900 de euro echipat cu Sram Apex

multumesc pentru raspunsuri, cred ca o sa imi iau modelul merida race 901-18Imagine postată, mai ales ca are acelasi cadru ca la merida race 903-18, despre care am citit numai pareri bune pe internet....

Nu cred ca a fost promotie de inceput de business ca eu am luat-o pe a mea in dec 2009 cu acea promotie si in 2010 a fost din nou promotia.Cel putin odata pe an se face dar banuiala mea e ca spre sfarsitul anului.( posibil sa fie de doua ori, cand se schimba sezoanele si introduc marfa noua) Trebuie insa si asa, sa mai gasesti inca doi amatori si sa cumparati 3 biciclete pentru a plati doua, cum am facut eu.

Eu am profitat de aceeasi promotie la sfarsitul lunii martie 2010.

Asadar, Hervis are aceasta promotie de cel putin doua ori pe an.

Poti sa ti iei ceva second sau poate chiar nou de la rubrica bazar

In Decathlon, cursiera Btwin de carbon cu Shimano 105 si roti Shimano RS10 ~ 4500.