Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

Multumesc, dar nu asta e problema. Am gasit si marimea 56.

Va rog insa daca se poate sa imi spuneti ce ar fi mai bun intre Felt z 95 sora 2014 (la 2800 lei) si Merida scultura 900 din 2014 (tot la 2800 lei), eventual merida scultura 901 din 2014 (la 3200 lei).

Doresc o cursiera cu care sa pot face 100 km pe sosea, din care cel putin 40 km pe serpentine, pe sosea de munte, cu urcari si coborari).

Va multumesc!

em

relativ off topic-100 de km pe sosea ii poti face si cu MTB ul,si cu o "batranica",important e nivelul de antrenament

Va rog insa daca se poate sa imi spuneti ce ar fi mai bun intre Felt z 95 sora 2014 (la 2800 lei) si Merida scultura 900 din 2014 (tot la 2800 lei), eventual merida scultura 901 din 2014 (la 3200 lei).

Doresc o cursiera cu care sa pot face 100 km pe sosea, din care cel putin 40 km pe serpentine, pe sosea de munte, cu urcari si coborari).

Va multumesc!

em

Se alege intotdeauna cea mai buna echipare daca bicicletele sunt "echivalente".

Din pacate tu pui intrebari de parca ai cumpara telefon mobil si te uiti numai la preturi, lumea isi da seama de asta si nu prea interactioneaza cu tine. Mie nu imi e clar daca intelegi sa-ti alegi marimea potrivita si un model adecvat scopului (o cursiera mai comoda - endurance - sau una mai race-oriented). De asta am pus ghilimele mai sus pentru ca nu cred ca intelegi cand doua biciclete sunt echivalente. 

Ti s-a mai spus ca in bugetul pe care il ai, raportul cel mai bun pret-calitate este Btwin. Dar tu consideri ca aceasta firma este una de rahat. Ai desigur tot dreptul sa alegi un cadru de aluminiu pictat mai colorat pe scrie XXX in loc de alt cadru de aluminiu pe care scrie YYY, fiecare face dupa propriul sau gust ce vrea pe banii lui. Fiind oricum vorba de cursiere entry-level nu este nici o tragedie daca alegi pe una in detrimentul celeilalte, diferentele fiind infime. 

Toate modelele propuse de tine sunt impecabile pentru ce ti-ai propus: 100km sosea, catarari ... feltul are o mai pronuntata geometrie de anduranta-confort, unul din modelele merida e pe 8v, celalalt pe 9v, cam atat se poate spune despre ele. In schimb toate sunt entry-level si ca sa faci upgrade la ele trebuie sa schimbi prea multe. Nu are rost sa intram in detalii. 

Pentru o cursiera entry-level "de buget" eu as recomanda in continuare Btwin sau as astepta ce scoate Devron-ul (firma romaneasca) spre primavara, desi cum am mai avut aici pe forum o discutie, e greu de crezut ca Devron poate bate raportul calitate-pret al decathlonului. Sfatul meu numarul doi ar fi sa strangi un buget de aproape 1000 de euro pentru ca sa poti sa-ti iei de la Btwin, Canyon, Rose, Radon ceva la care sa nu mai ai bataie de cap ani buni de acum incolo.

Pentru scopul tau, merge. Cam tot ce vezi cu Sora 2x9 sau 3x9 in zona de pret 3000 de lei sunt similare si potrivite pentru un amator de ture lejere la sosea.

Salut, sunt in cautarea unei cursiera(pentru a participa la un triathlon in cateva luni de zile, as dori sa o folosesc o data la 2, maxim 3 zile). Buget in jur de 2000 de lei. Eu m-am gandit la Triban 500(de la Decathlon), insa mi-au fost recomandate cursierele SH. Ce parere aveti? La ce ar trebui sa fiu atent cand cumpar o bicicleta folosita?

Sunt citeva topice si despre cursierele SH si ce sa cauti la ele.

Daca nu stii de la cine cumperi, nu poti verifica direct componentele si ar fi prima oara cand ai face asta, nu ti-as recomanda sa urmezi sfaturi din astea.

salutare! as vrea sa imi iau un cadru de cursiera un cube agree pro sl de marimea 53. nu pot sa il probez, asa ca nu stiu cam cat de mic sau poate e bun pentru inaltimea de 1,79. oare merita 1000 lei. 

cam ce ar mai trebui si stiti pe cineva care sa ma poata ajuta sa o fac intreaga?multumesc

Edited by Traveller
fara linkuri publice spre bazaruri, te rog.

Daca nici macar nu stii ce marime iti trebuie, nu te baga sa o faci din bucati.

Daca e de furat, nici intreaga. :)

Pentru incepatori exista decatlon, care ofera fix ce trebuie.

On 26.02.2011 at 10:38 PM, rapsohigh83 said:

Chiar trebuie deschis cate un topic pentru fiecare individ ce are o suma de bani si nu stie ce "troaca" sa-si cumpere?

Maine se va gasi cineva care are 500 lei si ar dori sa ceara parerea celorlalti despre ce bicicleta si-ar putea lua de suma respectiva,poimaine altul cu 1500 lei,apoi inca unul cu 5000 lei ,altul cu 8500 lei si tot asa.. el ce face ? deschide un topic...Unde ajungem ? Umplem forumul cu vesnica intrebare - Ce bicla sa-mi iau daca am suma x ?

Probabil nici nu ai idee pe câți ii macină astfel de întrebări... Dar nah, se pare ca nu toti sunt atât de importanți, încât sa li se acorde atenție si ajutor...

• Upvote 1

Din 2011 pana azi pana si rapsohigh si-a mai imblanzit opinia.

Nu esti multumit de raspunsurile pe care le-ai primit pana acum? Pentru ca mie mi se pare ca ai fost bine indrumat....

Ca si initiatorul acestui topic, cu diferenta ca bugetul meu este undeva sub 2000 lei, doresc sa achizitionez o cursiera  pentru a parcurge drumuri mai lungi si de ce nu mai rapide in zona deluros/muntoasa a Pietrei Neamtului. Momentan am un MTB la care am schimbat cauciucurile cu unele mai de sosea si mai trag cate o tura de 60-100 km, dar am gasit o "gasca" de amici care au cursiere si as vrea sa merg cu ei. Acestea fiind spuse dati-mi ceva sfaturi tinand cont ca oscilez intre

http://www.decathlon.ro/p/8331913_bicicleta-btwin-sosea-triban-500-portocaliu-negru-alb.html#/4-200-m - 1500 lei
https://www.sportaddict.ro/bicicleta-cursiera-sprint-monza-race-2015-aluminiu-hidroformat-combinat-triplu-negru-albastru - aprox 1700 lei

Din ce-am studiat pana acum si din ce-am invatat de la MTB consider ca Sprintul ar fi varianta perfecta pentru mine (ca foi, pinioane...) dar as vrea sa va rog sa va dati si dvs cu parerea. Multumesc anticipat.

Caseta aia 12-25 nu e tocmai ideala pentru munte, chiar si in combinatie cu un pedalier triplu... in schimb dupa lungimea patinei schimbatorului spate as zice ca poti oricand sa o inlocuiesti cu ceva 11-28 sau 12-28.

Buna seara!

Nu vreau sa deschid alt topic asa ca voi folosi acesta. Doresc sa achizitionez o cursiera devron urbio r2.8 2017, doreste cineva sa imi dea niste sfaturi/opinii in legatura cu aceasta bicicleta? Nu ma pricep prea mult la cursiere si de aceea apelez la voi.

Va multumesc anticipat!

Salut! Ai mai mers pe cursiere? Imprumuta una de la un prieten, cae pozitie diferita fata de MTB, si mai bine vezi intai daca iti e comod sa mergi pe ea (ma refer sa o iei la o plimbare de macar o jumatate de ora - o ora)

Salut! da am mers cu o cursiera, a unui prieten, imi place mult ideea.Cu siguranta ca imi va trebui ceva timp sa ma obisnuiesc cu ea. In ceea ce priveste pretul doresc sa ma incadrez in acest buget, maxim 2800, in afara de triban 520 cu sora(3foi) altceva nu am gasit pe piata, cu echipare macar sora. Despre devron nici nu prea gasesti multe informatii, de aceea am apelat la voi. 

Mult mai ok asa, un singur thread pentru acest subiect nu ca in sectiunea MTB unde sunt 7000 de threaduri pentru sfaturi achizitie.

Si eu sunt in cautare de o cursiera, sub 3000 lei. Intrebarea ar fi: avand in vedere ca intentionez sa fac si catarari mai grele, cum ar fi Transfagarasanul, la ce rapoarte sa ma uit?

Pai trebuie sa te uiti la rapoarte pe care stii ca le poti duce. In general, daca nu ai conditie fizica si forta, o sa trebuiasca sa pui schimbator si caseta de MTB.

Eu, care merg ca turistul, am pe hibrida angrenaj 50/36 si caseta de 9 pinioane 12/36.

Totul e sa te cunosti, sa stii ce poti. O sa-ti ia ceva timp, experimentezi, gasesti combinatia care ti se potriveste si gata.

• Upvote 1