Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

Eu ma tem sa nu investesc in o cursiera pe care sa n-o folosesc. Asa ma gandeam ca dau bani putini pe un brand iconic ce il pot vinde lejer intr-un an la 60% din valoare si am un bun avans pt ce imi voi da seama ca vreau.

Retineti, nu am mers niciodata pe cursiera.

PS - diseara ma duc in giant, evans si decathlon sa testez cateva marimi de cadre.

Edited by Stuparul

1 hour ago, Stuparul said:

Asa ma gandeam ca dau bani putini pe un brand iconic ce il pot vinde lejer intr-un an la 60% din valoare si am un bun avans pt ce imi voi da seama ca vreau.

Cu asta cred ca ai dreptate, o bicicleta a unei marci cu reputatie se va devaloriza mai putin decat una din Decathlon, iar daca mai prinzi si o reducere consistenta, s-ar putea sa o vinzi chiar la un procent mai mare din valoarea de achizitie la reduceri decat cei 60% la care speri tu. 

Pentru 1000 lei in plus gasesc Giant Contend SL 2 cu un cadru mai rigid cu 18%(si mai usor, dar nu am gasit nicaieri precizat si cu cat), transmisie Tiagra 2*10, alt tip de cauciucuri(brand propriu) si tija de sa de carbon(cu o tehnologie ispre sa absoarba socuri, zic ei). In plus, am gasit si oferta de credit cu 0% dobanda si nu va mai fi un efort financiar neplanificat.

https://www.tredz.co.uk/.Giant-Contend-SL-2-2017-Road-Bike_97694.htm?sku=347693&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=google_shopping&gclid=CjwKCAiA0IXQBRA2EiwAMODil6xfKjsGlx2N-Y6ZtbItVQX-qQC07vRo8AASCh3Lr_4Q3OdbeVDtrBoCMc8QAvD_BwE#

Update:

In curand voi fi mandru posesor al unui Giant Contend SL 2 cumparat pt suma de 630 lire.

Va multumesc pt ajutor si amabilitate.

Voi reveni cu poze in cateva zile. Si sper cu povesti de ture fantastice...

• Upvote 2
  • Like 1

Excelenta alegere, iar pretul e mai mult decat decent. Sa fie intr-un ceas bun!

• Thanks 1

Bravo, asteptam pozele de la ture din Englitera!

• Thanks 1

Salut, va cer sfatul in legatura cu o achizitie.

Este pentru un prieten care nu a mai mers cu bicicleta de cand era mic si in urma unei accidentari la genunchi nu mai poate alerga.

L-am povatuit sa treaca la ciclism pe sosea si a spus 'ok' cu jumatate de gura :)
Entuziasmul lui subred s-a topit complet cand i-am spus cat a costat bicicleta mea (nimic fancy, ~1000 USD). Am stabilit ca o sa plateasca cel mult 1500 de lei pentru o bicicleta 'care merge'.

Presupun ca nu exista nimic de banii astia (poate plus 1-200) la magazin, chiar cu Black Friday, asa ca m-am uitat prin bazare si olx.

Aici e momentul sa mentionez ca si eu sunt incepator si am notiuni relativ vagi.

E preferabil un model mai nou (asta insemnand 2013-14) si echipare mai firava (Claris) sau ceva din 2011-12 cu Tiagra?

Poate chiar un 105 de pe la 2010-11.

Salut, bine ai venit!

Știm sigur că accidentarea la genunchi, care nu îi permite să alerge, îi va permite să meargă pe bicicletă?

bine ai venit

Multumesc.

Știm sigur că accidentarea la genunchi, care nu îi permite să alerge, îi va permite să meargă pe bicicletă?

Nu, dar nu asteapta de la noi un raspuns pe tema asta :)
Nu este ceva grav si nu s-a intamplat in urma unui eveniment traumatic, doar a inceput sa-l doara un genunchi cand alearga.

Tu l-ai povatuit, dar el a zis cu jumaț de gura... Exista riscul sa dea 1500 de lei degeaba, poate nu-i place.

Mai bine ia asa ceva, vede care e treaba, daca se impaca atat cu bicicleta, cat si cu mersul pe sosea:

https://www.decathlon.ro/p/8379033_bicicleta-polivalenta-riverside-500-gri-albastru.html#/790-457-s_1m50_1m65

52 minutes ago, St. Vineri said:

Nu, dar nu asteapta de la noi un raspuns pe tema asta :)

18 minutes ago, Traveller said:

Exista riscul sa dea 1500 de lei degeaba

This ^

Salut! Ar fi mai indicat sa mearga prima data la un doctor, poate doi daca e mai grav, ca sa faca niste investigatii. Traumatismele care pot sa apara dupa efectuarea unui efort dupa solicitarea genunchiului pot sa coste ceva mai mult decat bicicleta mai sus visata, 1000 usd. Se zice ca paza buna trece primejdia rea. Eu va recomand asta in primul rand, restul se pot cumpara...Iar la bugetul respectiv, "discountul" de BF, o sa fie infim fata de linistea sufleteasca si fizica pe care o va avea ulterior, plus faptul ca va avea mai mare incredere in el ca nu isi va face vreun rau neintentionat.

Multumesc pentru sfaturi, o sa transmit mai departe.

Presupunand ca rezultatul RMN-ului de saptamana asta o sa fie excelent si ca o sa-i placa ciclismul - ce recomandati?

Un pic mai nou si mai entry sau un pic mai vechi si mai mediu?

Cursiera noua cu 1500 de lei nu prea area cum sa ia.

In bazar poate gasi cateva exemplare rezonabile second, cu suma asta.

Nu avioane (daca s-ar gasi in banii astia, ar fi suspect), dar bicle decente.

Si eu sunt de parere ca la banii aia mai bine cauta ceva second-hand, dar intr-o stare decenta, neaparat cu ergopowere si macar 2x9 viteze. Si ideal nu furata :D Cu putina rabdare se poate gasi ceva bun.

On 11/8/2017 at 12:11 AM, Stuparul said:

Voi reveni cu poze in cateva zile.

Intre timp bicicleta a venit, am scos-o din cutie si asamblat-o. Am dat o tura de 10-15 min sa vad daca schimbatoarele si franele sunt ok, daca se aud zgomote si alte chestii. Cum plec pe intuneric si ma intorc pe intuneric, poze nu am. Momentan ma chinui sa inteleg cum trebuie sa stea ghidonul si cred ca am gasit pozitia si inaltimea seii.

Oricum, trebuie sa il conving pe Mos Craciun sa fie tare darnic: aripi, lumini, ciclocomputer, pompa cu indicator de presiune, geanta de sa, camere, bidoane de apa si suporti. Tu-i mama ma-sii!

Ah, pedale si incaltari + imbracaminte de iarna.

Dar sunt foarte motivat, de curand am descoperit ca am club de ciclism in oras - Warwick Lanterne Rouge - si voi incerca sa ies la unele ture cu ei dupa ce ma voi obisnui cu bicicleta.

18 minutes ago, Stuparul said:

Dar sunt foarte motivat, de curand am descoperit ca am club de ciclism in oras - Warwick Lanterne Rouge - si voi incerca sa ies la unele ture cu ei dupa ce ma voi obisnui cu bicicleta.

In functie de nivelul tau actual as zice ca nu e neaparat cea mai buna idee sa te "arunci" din prima la ture cu cluburile locale. Daca esti relativ incepator, s-ar putea sa fii socat de nivelul la care merg baietii, chiar "amatori" cum se declara ei, si s-ar putea sa-ti piara cheful de ciclism instantaneu cand ajung sa scoata untul din tine. Daca chiar esti incepator cand vine vorba de ture rapide si/sau lungi pe sosea, eu ti-as recomanda sa te antrenezi singur cateva luni, pana te obisnuiesti cu bicicleta si controlul ei si pana iti cresti nivelul de antrenament la un nivel rezonabil.

Ca fapt divers, chiar si cu 4000-5000 km/an in picioare, multi dintre ei la munte, tot sunt destui pensionari prin zona Parisului, membri ai unor cluburi de cicloturism, care ma pot face carne tocata la ture :-< si nu cred ca sunt chiar toti fosti ciclisti de performanta...

Altfel, s-o stapanesti sanatos :D

1 hour ago, majikstone said:

In functie de nivelul tau actual as zice ca nu e neaparat cea mai buna idee sa te "arunci" din prima la ture cu cluburile locale. Daca esti relativ incepator, s-ar putea sa fii socat de nivelul la care merg baietii, chiar "amatori" cum se declara ei, si s-ar putea sa-ti piara cheful de ciclism instantaneu cand ajung sa scoata untul din tine. Daca chiar esti incepator cand vine vorba de ture rapide si/sau lungi pe sosea, eu ti-as recomanda sa te antrenezi singur cateva luni, pana te obisnuiesti cu bicicleta si controlul ei si pana iti cresti nivelul de antrenament la un nivel rezonabil.

Ca fapt divers, chiar si cu 4000-5000 km/an in picioare, multi dintre ei la munte, tot sunt destui pensionari prin zona Parisului, membri ai unor cluburi de cicloturism, care ma pot face carne tocata la ture :-< si nu cred ca sunt chiar toti fosti ciclisti de performanta...

Altfel, s-o stapanesti sanatos :D

Initial va fi Sunday Social Ride ;)

Multumesc de urari.

@St. Vineri Chiar daca te declari incepator in ale ciclismului si probabil si in ale medicinei, primul sfat pe care trebuie sa il dai prietenului tau este sa se caute la un medic. E foarte important.

Daca “ii scapa” genunchiul poate fi destul de grav, daca “doar” il doare si, eventual i se mai “blocheaza”, atunci ciclismul lejer il poate vindeca dar nu e totuna.

Intre timp, vei fi sfatuit cam ce s-ar putea gasi dar este indicat sa ne si arati cate o oferta, din ce crezi ca ar fi potrivit.

Din ce inteleg, vrei sa iesiti impreuna, asta inseamna ca ii vei cauta o bicicleta echivalenta cu a ta dar nu e sigur ca nu i s-ar potrivi mai bine, una hibrida, “de sosea”, cu ghidon drept, ceea ce ar insemna o categorie cu pret accesibil  pentru bugetul propus.

A fost deja la medic, are radiografie facuta si un RMN programat, nu este genul care se trateaza acasa cu galbenele si tuica fiarta. Deocamdata nu este nimic serios, pacientul este un om grijuliu dar are curaj sa renunte la niste bani pentru o bicicleta.

Deocamdata am in vizor o Merida Ride din 2011 echipata cu Tiagra (4600 presupun), un Trek 1.5 din 2012 cu (partial) Tiagra, dar asta e cam departe de Bucuresti si un Specialized Allez (Sora amestecat cu Tiagra) de prin 2010.

Fiind la inceput se va adapta la ce cumpara, o sa vada peste 2-3 ani daca ii trebuie ciclocross, gravel, enduro sau ceva pentru cross country. 

@St. Vineri Eu pot sa iti spun ca am o leziune de menisc drept dar fiind minora (dupa RMN evaluat de un medic foarte bun) i-am dat cu “galbenele” si pedalat usurel cam un an de zile si gata. Suprafetele articulare erau, in schimb foarte bune.

Mai poti pune ceva Yogaflex si Ca cu D3.

Deci, se poate dar in cunostinta de cauza.