Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

Cred ca oferta Decathlon ramane in continuare cu cel mai bun raport pret/calitate.

Multumesc mult pentru recomandari!

Am achizitionat astazi Tribanul 520 in varianta feminina.Nu am vrut sa ma complic cu site uri din afara.Plus ca aici beneficiez de garantie si revizia tehnica.

Din pacate vremea nu m-a ajutat azi,asa ca maine voi face prima tura cu ea😊

• Upvote 2

Dupa un studiu destul de lung am ajuns la punctul de achizitiona cursiera (plecasem in 2016 dar am fost deturnat tot spre MTB de catre consoarta) acuma e si ea convinsa ca e mai ok sa trecem la cursiere pentru ca cea mai mare a timpului ajungem pe drumuri asfaltate, caci nu e usor pt ea altfel de drumuri. Am vazut in dechatlon si triban 520 si 540 mai placut schimbul si comportamentul pe 540, ca si marime ma incadrez intre un L si XL posibil sa aleg un L pt simplu motiv ca imi pare mult mai manevrabila si mai stabila, xl e comfortabila dar parca am senzatia ca nu e asa stabila. 

In categoria asta de pret de 3000-3500 ce as putea alege, nu ma grabesc pot sa mai astept ca mai folosesc MTB. Ce as putea alege?

Dacă XL îți e bună (și pe hîrtie și la probă), ia XL. Tu ce înalțime a corpului și a piciorului ai, de fapt? Nu în ultimul rînd, dacă acești parametri sunt la limita dintre L și XL iar tu ai și mîini lungi, ia XL.

540 ar trebui să fie cea mai bună ofertă.

Am urmatoarele masuri:

Inseam:   86 cm

Trunk: 78 cm

Forearm: 37 cm

Arm: 71 cm

Thigh: 61 cm

Lower Leg: 57 cm

Sternal Notch: 154 cm

Total body Height: 185 cm

Știu ca sunt intre masuri, asa cadrele ca înălțime sunt identice, la xl am văzut ca e ghidonul de 44 cam cât am și eu de lati umerii, am și mâinile și piciorul, plus ca și talpa e lunga. Am probat L cu 520 ca au cadru identic cu 540 prima data am avut senzația ca am genunchii prea strânși dar a doua oara junglam pintre cuburile cu marfa din aleea centrala, la xl e mai greu jonglat dar e parca mai relaxata poziția și plus ca nu am avut senzația de genunchi înghesuiți, dar parca e mai instabila ca l. 

Interesant, pentru 185 cm înălțime inseam e prea scurt. 86 am eu la 179 cm.

Cred că XL, dacă poți să o încaleci fără probleme și fără să dai șaua prea jos.

XL presupun că e mai lungă (și ca ampatament), deci e mai stabilă în linie dreaptă (mai greu de virat strîns cu ea), dar per total cred că ți-ar fi mai confortabilă.

în urmă cu 2 ore, alexadi said:

58 ti-ar trebui.