Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

Poze au fost vreo 20, au fost vizibile timp de cateva saptamani. A trebuit sa le sterg ca nu mai aveam loc pt. poze si filme noi din turele MTB si cursiera....

...] si primul gand mi-a fost - vreau sa ma urc din nou si sa dau din pedale!

Adrenalina si endorfinele in carotide si amu ma fac sa zambesc de placere uitandu-ma la bijuteria de pe balcon.

Despre asta vorbeam.

Sa iti fie de bine!

Mersi MBZ. La cererea publicului :) (THX-1) am reincarcat niste poze cu bijuteria. Imi face placere sa ma uit la poze, dar si mai si sa fac ture cu bijuteria. Azi macinat aproape 90 km cu multe urcusuri si coborari, pe o zi de toamna splendida si cu relativ putin trafic pe munti.

https://picasaweb.google.com/irundeserts/BMCRM0102?authuser=0&authkey=Gv1sRgCJGo-rj5kOzoQQ&feat=directlink

Vizionare placuta

• Upvote 2

Buna ziua tuturor.

Pana acum numai cu MTB m-am dat. Insa acum dupa cativa ani buni, si dupa ce am incercat road-ul unui prieten, m-am gandit sa iau si eu una…

Insa am nevoie de mai multe sfaturi si parari, mai ales de la cei care se pricep mai mult. Am gasit cateva modele, dar nu stiu dintre ele care ar fi alegerea mai buna:

Este un

Giant care imi place. (Am uitat sa precizez ca bugetul ar fi cam pana la 3000 lei)

Am gasit si un

Centurion care ar fi fain pentru ca si cel MTB ii Centurion si sunt destul de multumit de ea.

Ar fi si o

bicicleta Neuzer de care nu am nici o parere nici eu nici altii ca nu prea au auzit de ea ca road si ultima ar fi un

Trek

Sau m-am gandit si la varianta de a alege una second.

Astept parerile voastre…

Neuzerul e cel mai bine echipat dintre ele (Tiagra 2x9 cu compact). Înainte de echipare trebuie însă să verifici mărimea. Ce înălţime ai?

Pentru înălţimea ta ai nevoie de un 50, maxim 52 cm.

Buna ziua tuturor.

Pana acum numai cu MTB m-am dat. Insa acum dupa cativa ani buni, si dupa ce am incercat road-ul unui prieten, m-am gandit sa iau si eu una…

Insa am nevoie de mai multe sfaturi si parari, mai ales de la cei care se pricep mai mult. Am gasit cateva modele, dar nu stiu dintre ele care ar fi alegerea mai buna:

Este un

Giant care imi place. (Am uitat sa precizez ca bugetul ar fi cam pana la 3000 lei)

Am gasit si un

Centurion care ar fi fain pentru ca si cel MTB ii Centurion si sunt destul de multumit de ea.

Ar fi si o

bicicleta Neuzer de care nu am nici o parere nici eu nici altii ca nu prea au auzit de ea ca road si ultima ar fi un

Trek

Sau m-am gandit si la varianta de a alege una second.

Astept parerile voastre…

O varianta ok in jurul pretului asta ar fi Merida race lite 903 care vad ca e la reducere(costa 3500 lei acum, fata de 4300 lei - si are echipare shimano Tiagra 4600, adica ultimul model). Eu zic ca e mai ok decat variantele expuse de tine merita 500 lei in plus.

Cu SH-urile risti nitel daca nu stii de la cine/ce cumperi, dar poate fi si asta o solutie daca dai de ceva convenabil si in stare ok.

Am inceput masurarea in functie de {distanta, timp} pana se goleste acumulatorul Di2. Din pacate fiind deja sezonul umed si rece, ies mai putin la asfalt si probabil parametrul 'timp' va influenta mai mult decat 'distanta' aceasta prima masurare. In vara va urma alta masurare, care va fi influentata invers, adica mai mult km versus timp pana la descarcare. Cu media dintre cele doua voi sti cam cat si cum tine acumulatorul in conditiile si mediul intampinate de mine.

Cam multi bani pentru echiparea pe care o are. Greutatea este data la 9,7 kg, deci in realitate este posibil sa fie pe la 10 kg. Daca mai socotesti si pedalele probabil se ajunge undeva in jur de 10,5 kg.

B'Twin Triban 5-ul meu. 2700 de lei la Decathlon.

Ca specificații pe scurt: echipare Shiamno Sora 3*9 viteze, furcă din carbon, cadru din carbon și aluminiu (din carbon fiind partea din spate), plâci: 50-39-30, pinioane: 12-13-14-15-17-19-21-23-25.

Avantaje: preț bunicel, pedale + plăcuțe incluse :), furcă față + spate din carbon, ghidon lat, aspect modern, fabricată în Italia, diverse beneficii de la Decathlon (garanție extinsă, vochere, revizie gratuită).

Dezavantaje: greutate ridicată (10,4 kg - cu tot cu pedale), mărimea care am cerut-o a ajuns cam greu (după 2 săptămâni), transmisia Shimano Sora nu e foarte fiabilă.

Fotografie1287d1082.jpg

Eu am cumpărat-o pe 25 iulie și are 5500 de km până acum. Per total sunt mulțumit de ea deși mi-aș fi dorit un angrenaj cu două plăci. La banii ei, își face treaba destul de bine.

• Upvote 1

Salut,

De ceva timp ma tot bate gandul sa imi cumpar o bicicleta de strada sa vad "cum e" !

M-am gandit sa optez pentru una second hand (cate sute de km pe an poate ...~700-800 Km, asta daca nu am dureri de spate de la pozitie )

Precizez ca nu cunosc absolut nimic despre bicicletele de strada.

Stiu decat ca vreau sa fie Cannondale ( fan inrait de Cannondale MTB).

Dintre cele 3 prezentate mai jos,  " un aviz de ochi cunoscator" ce ar recomanda?

1) http://nl.kapaza.be/henegouwen/velo-course-cannondale-68992584.htm

2)http://nl.kapaza.be/oost-vlaanderen/cannondale-70235574.htm

3)http://nl.kapaza.be/vlaams-brabant/racefiets-cannondale-r700-70178155.htm

Multumesc!

De câteva zile cochetez cu ideea de a-mi lua o biclă de oraş. Chiar dacă mtb-ul cu slick-uri e satisfăcător, parcă aş vrea ceva mai "nervos".

Cursiera totuşi cred că nu prea are ce căuta prin oraş, aşa că m-am oprit la asta:

http://www.bike-discount.de/shop/k197/a58627/skill-9-0.html

Găsesc ceva mai ok până în maxim 4000 lei?

Bine, nu vreau s-o folosesc strict în oraş, dar cu mtb-ul nu mai plec nici împuşcat la drum lung. Anul trecut am fost până în Ruse cu el şi m-a rupt în două.

Cursiera totuşi cred că nu prea are ce căuta prin oraş...

pot sa spun ca e una din cele mai tampite lucruri care le-am auzit vreodata si o spun sus si tare.

am mai auzit multe lucruri tampite la viata mea si eu spun o gramada, asta sa nu intelegi ca am vrut sa te jignesc sau altceva de genul asta.

Ţinând cont că nu ai zis nimic altceva, pot să o consider o insultă, dar să zicem că nici exprimarea mea nu a fost chiar fericită.

Mie poziţia pe de pe cursieră mi se pare că se pretează la drum lung, foarte lung. Cum eu merg  la serviciu şi mai trec şi prin parc, ba pe trotuar, deci mai urc o bordură, etc., consider că mi-aş bate joc de ea. Presupun că acum se înţelege de ce am zis că nu mi se potriveşte cursiera.

Merge ţuţ cursiera în oraş, poţi să sari cu ea borduri, să cobori câte o scară mai scurtă, etc. Totul e să fie una de calitate şi cu roţi bune, şi să nu ai tu 100 de kile. Îi pui cauciucuri de 25-28 şi n-ai nicio treabă.

Dacă vrei altceva, caută un trekking cu roţi de 28 şi viteze în butuc. Măcar nu mai ai de întreţinut la el.

MTB prin definitie nu este destinat mersului prin oras,dar rotile groase ale MTB-ului  nu se rup sau se rup greu :)) ,asa gandesc majoritatea

Sigur ca sunt borduri si gropi dar le eviti pe cat posibil

Daca cu MTB mergi prin oras,fie si cu slick-uri  cu city bike pe unde mai mergi ? Prin Mall ?

• Upvote 2

La asta cu întreţinerea ai mare dreptate, la mtb mă omora curăţatul după ce-l foloseam prin oraş.

Singura care să zicem că s-ar apropia, din punctul meu de vedere, ar fi asta: http://www.bike-discount.de/shop/k197/a80810/hyde-race-shadow-black.html?mfid=41 dar deja încep să ajung la limita superioară a bugetului şi mi se pare şi puţin cam grea.

@rapsohigh83

Păi am zis eu că nu m-ar coafa un city bike/fitness bike? Doar cursiera am considerat-o prea fragilă din cauza traseului şi a poziţiei care nu prea-mi place (deşi nu pot să zic că m-am dat prea mult cu o cursieră ca să am prea multă experienţă)

Când nu ai spaţiu prea mult de depozitare trebuie să mai improvizezi, până acum nu mi-am permis să ţin două biciclete. Totuşi, văd că e mai simplu să arăţi cu degetul decât să faci o recomandare.

În fine, merci oricum.

Doar cursiera am considerat-o prea fragilă

Când nu ai spaţiu prea mult de depozitare trebuie să mai improvizezi

de ce crezi tu ca cursiera e fragila? as avea 1001 motive sa te contrazic, cursiera mea de 2 ani si cele + 100 de kg te-ar contrazice la maxim

o cursiera ocupa mai putin spatiu decat un MTB/Citybike, e ghidonul mult mai ingust, de aceea e mult mai potrivita in oras, te strecori mai usor, dar ... fiecare cu piticii lui.