Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

Si daca tot in loc de 3000 de lei ai dat 1500 merita si niste cauciucuri meseriase :) Avand in vedere ca ai zis ca esti la +100 , iti recomand ceva de latime 24-25. Un Michelin Pro Race, Conti GP4000 :) O sa ti se schimbe bicicleta cu totul cu niste cauciucuri tari si camere usoare.

Azi merg sa iau camerele.

Cauciucurile par inca super bune, le mai tin cateva iesiri, sa vad cum e treaba cu ele.

Apoi, normal, o sa, cauciucuri, cam astea-s primele cumparaturi.

100+ 2 :)

incredibil dar adevărat. tocmai am reparat a doua pană. am dat azi o tură scurtă prin zonă, pt reglaje gen să, frane, poziţie, şi la revenirea acasă iar am comis o pană :) sper să nu mă menţin la una pe zi :))

S-ar putea sa trebuiasca alte cauciucuri :( Altfel nu e normal sa faci 2 pene in 2 zile

O fi ramas ciobul de la prima pana. Ai dat cu mana pe interiorul cauciucului cand ai reparat prima pana? Sau ai "snake bite" din cauza presiunii mici?

am băgat 8 atm. problema e drumul nenorocit din zona unde stau, nici cu mtb-ul nu merg cu mai. mult de 15 la oră dacă mai am nevoie de plombe :)

Si eu am facut doua pene in 50 km cu cursiera mea, apoi am imprumutat o Merida de ciclocros cu care am facut alte doua pene in alti 50 km. Se mai intampla. :D

Daca ai avut 8 atm, starea drumului nu are nici o legatura cu penele tale. Inseamna ca obiectele ascutite gen cioburi sau sarmulite ti-au spart rotile. Cum am mai spus, cand repari o pana, te asiguri ca scapi de obiectul care ti-a provocat pana. Gaurile din camera unde se gasesc? Pe coama sau spre lateralul camerei?

He he he, cand prima pana e la roata fata si a doua pana e la roata spate nu prea mai este aceeasi cauza. Daca as contoriza si camera ciupita la montaj as avea 3 pene la cursiera mea in acei 50 kilometri despre care am scris mai sus.

Prima pana a fost cea mai bizara. Am calcat pe o piatra care avea o creasta ascutita. Interesant a fost ca anvelopa e perfect utilizabila in continuare si n-am mai facut pene pe roata aia.

Later edit: Nu stiu ce presiune am in anvelope deoarece nu am pompa cu manometru. Cert este ca le umflu pana imi cad mainile. La cros am avut 6 atmosfere desi ar fi trebuit sa am doar 4 atmosfere. Niste tepi din aia de coltii babei s-au opus presiunii din anvelope si au castigat tepii.

Pe coama era intepatura. Asta e, drum nenorocit. Si-s convins ca s-a intamplat la intoarcere, ca nici nu mi-am dat seama ca am pana, pana seara, cand am mers prin garaj si am vazut-o moale (roata :) ).

Deduc ca este vorba despre un drum care, pe langa gropi are si foarte multa mizerie. Gropile nu ti-ar fi provocat pene.

Da, e o zona in care se construieste, in mod frecvent mai apar sarme, suruburi, cuie, cioburi etc.

Incerc eu sa le ocolesc, dar cum sabata plouase si erau multe balti ...

Alea sunt - recomandarea mea e un balon de 25!

Eventual încearcă şi o soluţie antipană în camere, pentru mine a funcţionat întotdeauna foarte bine Joe's No Flats (varianta Road Racer). Cu 30-40 ml în fiecare roată nu mai te agiţi pentru spini şi cioburi.

schwalbe lugano ar fi ok? am găsit la 50 de lei, cu sârmă şi 100 cu kevlar

Metall, daca vrei sa scapi de grija penelor pune ceva bani si ia-ti asa ceva: http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=39966;page=1;menu=1000,4,22,35;mid=4;pgc=0 sau daca ti se pare prea scump poti sa iei o varianta mai ieftina http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=455;page=2;menu=1000,4,22,35;mid=4;pgc=0. Dar pe spate musai sa iti iei pe 25, asa cum bine spune si Radu. Mie imi pare rau ca nu mi-am luat mai de mult pe 25, si am descoperit avantajul de abia anul asta.

Eu le am pe ambele, 4000 S e pe 23 si inca nu l-am pus, dar celalalt e pe 25 si dupa 1000 de km n-am facut pana.

ok. azi dau comanda şi vroiam să mă asigur ca ce am găsit în magazin sunt sau nu ok. thnx

In fine duminica am reusit si eu sa fac a doua iesire cu cursiera, si vreau sa imi exprim cateva impresii.

Dupa 62 si ceva de kilometri de mers, cu diferente de nivel de vreo 550, din pacate pe o sosea care a avut si cateva portiuni pline de gropi (soseaua de la Buzias la Berzovia) am observat ca:

- Saua e foarte comoda, nici nu ma asteptam sa nu simt defel dureri in partea dorsala de la o sa asa de subtire :)

- Pozitia aplecata a avut ca efect dureri in zona gatului pe final de tura, cand la un mom dat imi era greu sa ma uit in fata, si mult mai simplu sa ma uit la roata :)

- Raportul foi/pinioane nu e asa de propice la urcusuri mai lungi, pe unde as fi fost mai fericit cu raportul de la MTB. Acuma sa nu ma intrebati ce foi/pinioane am la Tiagra de pe cursiera, ca inca nu le-am numarat.

- Imi place cum ia viteza, cum sta la drum intins - fata de MTB e clara diferenta.

- N-am facut nicio pana :)

Abia astept sa mai ies, dar o sa caut niste zone mai fara gropi.

GP4000s ar fi ideal nu GP4000 :) De 25 ar fi super daca gasesti :)

Durerile din zona gatului sunt pur si simplu febra musculara. Nu o sa le mai ai la viitoare tura cu conditia ca viitoarea tura nu fie la anul, ci mai curand :)

:) asa sper si eu.

@octav - da, am gasit si varianta S de 25, am si comandat 2 

Sa ne spui si noua cum te impaci cu ele, vreau sa mai iau si eu unul pe 25 sa il pun pe spate.

Gata, pus GP4000s-urile, dat azi o tura de 50 de km, par ok.

Din pacate prea mare review n-as sti sa le fac, doar ca merg fain si amortizeaza mai bine denivelarile decat cele vechi.

Si arata mai bine :)