Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

In primul rand bine v-am gasit. Ma numesc Razvan, sunt din Cluj, si detin o cursiera din otel care in acest moment sta cam prost la capitolul aspect. 

Desi e o cursiera fiabila, zic eu, pot sa spun ca am facut cateva drumuri mai lungi (5-10km) si am constatat ca am o durere puternica de spate, in zona toracala, lombara, dar si in zona cervicala, fiind fortat sa tin capul tot timpul sus, fiind prea aplecat.

Acum, ideea e in felul urmator:

Vreau sa cumpar o semicursiera pe care sa ma simt confortabil.

O folosesc la drumuri scurte prin oras (eventual pana la scoala).

O folosesc la drumuri mai lungi, in afara orasului (10-15km).

Vreau sa fie fiabila.

Nu tin asa mult la greutate.

Inaltime: ~1.78-1.80

Greutate: ~80kg

Din cate am inteles, o cursiera second hand este cea mai buna alegere... insa cum sa fac alegerea?

Pana acum am aflat ca ar trebuie sa aibe:

- Ergopowere.

- Angrenaj triplu.

- Echipamente shimano/campagnolo/sram.

- Jante duble.

Astept feedback!

Multumesc!

Razvan

Durerile pot fi de la reglajele facute prost. Scaun prea jos/sus/fata/spate, lungimea bratelor de la pedalier nepotrivita, ghidonul rasucit prea tare sus/jos, pipa de lungime nepotrivita.

1. Ar fi bine sa iei o ruleta si sa masori cadrul pe care-i ai acum, sa vezi orientativ dupa ce-l reglezi ce anume ii lipsea de fapt. Chiar daca intentionezi sa cumperi o bicicleta noua(sh) e un fapt de luat in considerare.

2.  E important de stiut e ca tu esti cel care decide ce bicicleta alege, asadar trebui sa fii foarte bine informat in prealabil - iti stabilesti un buget, vezi ce tip de dimensiune de cadru iti trebuie 54-56 (slope sau nu), cauti aici pe marketplace, okazii sau dirtbike, incerci sa-ti potrivesti viitoarea bicicleta in bugetul planificat.

Puncte pe care eu le-am luat in considerare la achizitie: bugetul(putea varia de la 2000 la 3600), angrenaj compact/dublu, echipare minima shimano 105(5600) sau campagnolo veloce parca(nu mai stiu exact echivalentul), sa arate bine, sa nu aiba defecte majore, sa nu fie furata(aici depinde de ce incredere ai in proprietar si daca ai noroc are si acte la ea), minim furca fata de carbon, sa nu trebuiasca schimbate multe la ea(daca iei una care a fost folosita intens si piesele neschimbate s-ar putea sa ai surprize si sa investesti ulterior destul de mult in ea..cauciucuri, cabluri de schimbator/frana, scaun, pipa, lant, ca sa nu mai zic de pinioane sau foi uzate sau schimbatoare..)

Nu in ultimul rand trebuie sa ai noroc si rabdare; o achizitie poate dura o luna sau 1 an..

Bicicleta care o am, are o mica (mare) problema. Filetul de la furca fata e distrus aproape in totalitate in partea de sus, astfel am reusit cu cateva ciocane sa pun furca la loc si sa asamblez bicicleta. (stiu, not safe, but still). De asemenea teava de la ghidon (nu stiu cum se numeste) nu mai poate fi ajustata avand si ea o problema. (Cand am desfacut-o s-o revopsesc s-a dus totul de rapa). De aceea aleg sa iau o bicicleta noua.

Bugetul... un maxim 1500 lei.

Pare OK. Componente vechi dar de top la vremea lor. Ca orice second-hand, trebuie vazuta: uzura piese, cadru stramb/lovit, etc. Mai poti negocia pretul pe seama seii si vopselei sarite. 54 cred ca e OK pt inaltimea ta.

Eu zic ca este ok, tinand cont si de cadru si de echipare. Furca nu este pe placul meu, dar am vazut ca multi prefera asa ceva.

Dar cu privire la marime, cred ca este la limita inferioara la ce ai tu nevoie, ar fi bine sa o poti proba si astfel o poti inspecta.

Are pipa lunga. D-aia zic ca i-ar fi buna si la marime.

Salutare!

Va rog sa ma ajutati cu o opinie vizavi de urmatoarele 2 modele de cursiera in sensul de " recomandabila unui incepator" :

http://www.veloteca.ro/product.php?id_product=1489

http://bicishop.ro/SCOTT-Speedster-50-3171.html

Din ceea ce am reusit sa inteleg eu, in calitatea mea de newbie in domeniu, ambele ar avea o echipare decenta pentru entry level si s-ar situa la un pret ok. 

Totodata, daca puteti sa-mi recomandati si alte modele (noi) cu un raport  bun calitate pret si care pot fi achizitionate si in rate (card avantaj) v-as fi foarte recunoscator. 

Merci anticipat:D:D

Va salut.

Ca un MTB-ist convins, iata ca ma bate gandul sa practic si ciclismul de sosea. Recunosc, se datoreaza in mare parte mutarii mele in Germania unde mersul pe sosea e o placere, nu un risc.

Nu stiu la ce sa ma uit, ce sa caut in materie de biciclete de sosea. La capitolul mtb am experienta, am fost si pe la cateva concursuri, am un Trek de carbon FS, dotat cu linie completa XT (asta pentru a stabili putin asteptarile de la o bicla de sosea).

Mai am o bicla veche (un mtb fara suspensie) pe care am pus componente entry level gen Acera, niste anvelope slick de 1.5, aripi, portbagaj, etc. Aia e de mers la munca si la piata in principiu. Am facut weekend-ul trecut o tura de 100km cu respectiva bicicleta insa pozitia nu mie comoda pe ea (stiu asta si pt drumuri de 10-20km e f. ok, dar nu pt ture de 4h). Nu e o placere sa mergi pe ea cand tre sa te tii dupa altii care merg pe cursiera. Acum, sunt muuulte variante de bicicleta de sosea, incepand cu SH vs. nou si entry level vs mid level.

Nici nu stiu ce buget ar trebui sa aloc, nici nu e graba cu achizitia momentan ca am totusi MTB-ul daca vreau sa ma dau cu bicla pana una-alta, insa vreau sa stiu in ce directie sa studiez putin piata.

Ma gandesc sa caut ceva entry level pt inceput, in jurul a 1000 E. SH de peste 1000 E nu vreau sa iau, ca la banii aia iau ceva nou, chiar daca mai slab echipat. Ideea e ca nu stiu cum se compara liniile de echipare de la sosea cu cele de la MTB. Daca iau ceva cu Tiagra/105 e suficient sau o sa fiu dezamagit cand o sa compar cu XT-urile de pe MTB. Ultegra pare echiparea similara cu XT, dar nu stiu daca-i chiar necesara pt mers in regim de amator pe teren relativ drept. Pe aici sunt ceva dealuri, dar pantele sunt in limite rezonabile de pana 10%, in cele mai multe cazuri 4-6%.

O sa fac ture medii de 50-150 km in general. Estimez ca voi aduna poate 3000-5000km pe an. Imi place sa merg repede si sa trag de mine in general sa progresez. Geometria de la MTB-ul meu e una race si imi place, n-am avut probleme la maratoane de 4h. Nu stiu daca o gemometrie mai de touring de la cursiera e aproape de cea race de la MTB. Parca nu m-ar tenta sa am o pozitie de turul Frantei, chiar daca ajuta la aerodinamica.

Ce cred ca mi-ar placea mie (dupa ce scrie pe hartie) ar fi ceva din zona 2500 Euro. Un Trek Madone/Domane seria 4, cu Ultegra/105. M-am uitat si la Canyon, ca tot sunt oarecum prin zona, au si ei oferte bune. De exemplu Road Lite Al. 7.0 care e echipat full Ultegra suna bine, mai ales la 1300 Euro. Nu stiu daca chiar as simti vro diferenta intre o bicla de 1300 Euro si una de 2500. Sau in tot cazul, nu stiu daca diferenta aia merita un pret dublu, in ideea ca diferenta probabil e in cadru si roti.

Voi ce ati face? Ati cauta un SH pe la 500-600 Euro pe care sa invatati cum e cu soseaua si apoi sa cumparati ceva ca lumea dupa ce stiti ce vreti de la bicla, ati lua un entry level pe la 1000-1300 E in ideea ca totusi daca e noua nu ar trebui sa ai ce schimba la inceput la partea de consumabile, ati mai strange ceva bani si ati lua ceva mid-level pe la 2000-2500 Euro din prima?

Nu ma tenteaza bicle f. performante la mana a doua si pret bun pentru ca ori sunt furate, ori sunt alergate bine, Sunt rare cazurile in care cineva isi ia bicla de 3000 Euro, face cu ea 1000 km si o vinde la juma de pret sau mai putin. Si nici nu prea gasesc variante SH bune pe aici, sau inca nu am gasit site-urile potrivite pt anunturi SH.

Eu pot sa-ti sugerez Triban 3 de la Decathlon, cu furca de carbon si echipare Shimano 2300. E adevarat ca Sora este cu o categorie peste, dar vad ca Giantul are tot 2300. Poti lua in 5 rate de la Decathlon, desi vad ca tu inclini mai mult spre biciclete mai "de firma".

Spor la alegere!

Daca preconizezi ca vei continua cu ture pe asfalt si, mai ales, insotit de prieteni cu bicle de sosea, eu zic sa investesti intr-o bicla de 2-3000 euro, noua sau SH, pe care sa ai o pozitie de Turul Frantei. La mers constant cu peste 30 km/h, cea mai convenabila setare a pozitiei (confort vs aero) este cea de Turul Frantei. Pe aceasta pozitie nu trebuie sa ai tot timpul nasul la nivelul noadei. Poti tine ghidonul de sus sau manete pentru pozitii mai relaxante.

Decat linie Ultegra mai bine te-ai orienta catre SRAM sau Campagnolo. La aceeasi bani sunt mai usoare. De la Shimano, doar Dura Ace e usoara. Iar de la Tiagra in jos exista avantajul preturilor mai mici. Altfel, pt gama de mijloc, Shimano nu e o afacere. Asta am constatat-o dupa ce mi-am luat linie 105 :(

Decat transmisie 3x8, mai bine ai cauta ceva 2x9.

La bugetul tau de 1000E, eu as merge pe o cursiera noua. Insa cel mai bine e sa incepi sa te plimbi pe la magazine si sa probezi ce crezi tu ca ti-ar place. Asta face cat n sfaturi de la n profesionisti. Ca in orice alt domeniu, 50% din pret il face numele companiei asa ca sa nu fii intimidat de marile marci din World Tour. Din cate stiu si eu, Canyon au cea mai buna oferta in ceea ce priveste raportul calitate/pret asa ca nu evita sa le faci o vizita.

Vis a vis de aceasta paralela a componentelor MTB/sosea si eu am trecut de la XT la Ultegra si sunt mai mult decat multumit. Intr-un an de cand folosesc Ultegra, nu numai ca nu am schimbat absolut nimic, dar crede-ma ca o singura data mi-a sarit lantul si asta tot din vina mea. Cu sfaturile la fel, daca intrebi un fan Campagnolo si un fan Shimano clar raspunsurile vor fi diferite...

Pe scurt la testat cu tine, ca imediat trece vara!

La un buget peste 1000E poti verifica si bicicletele celor de la roseversand.de sau planet-x-bikes.co.uk. Se pot gasi chiar biciclete din carbon cu echipare Sram cand au oferte speciale

Salut Adi P,

Spui ca vei merge 3-5 mii km/an. Este deja mult pt.un amator. Eu zic sa te orientezi la ceva bun. Mie imi plac mult (apreciere doar din poze) cadrele din carbon Spire de la Radon. Pe site-ul bike-discount.de gasesti si modelul 6.0 cu echiparea Shimano 105, si modelul 7.0 la 1800E cu echiparea Ultegra. Din pacate (pentru mine) nu trimit in Romania, dar tu ai avantajul ca mergi linga ei. Modelul cu 105 (1500E) are cadrul excelent, rotile bunicele, insa eu i-as schimba la transmisie pinioanele si angrenajul; apoi as mai schimba cauciucurile si seaua. Modelul 7.0 este dupa gustul meu perfect pentru un ciclist care face cam 5mii km/an. La ala doar seaua ar fi de schimbat pt.mine; cred ca nu m-as impaca cu ea pentru 100km de tura (eu merg cu pantaloni fara bazon si seaua aia se vede cam din plastic). Deci se poate: nou, Ultegra si cadru de carbon frumos la 1800E. Bafta!

Multumesc pentru pareri.

Da, stiu ca pe termen lung e cel mai indicat sa-mi iau ceva mai bun calitativ, insa nu stiu daca e bine sa iau din prima ceva scump. Poate ca un compromis bun e ceva pe la 1500 Euro nou?

Noii colegi ciclisti sunt cam cu soseaua. Au avut mtb-uri si ziceau ca le-au dat sau daca le mai au, nu prea le folosesc pentru ca au trecut la sosea. Nu stiu de ce, ca tocmai ce am facut azi o tura de vro 20km prin padurile de aici si desi sunt dealuri cu altitudini intre 100 si 300-400m, am gasit un traseu cu niste urcari demne de Postavaru. Am gasit si zone tehnice si zone mai lejere. Deci se pare ca motivul nu e ca nu ar fi trasee de mtb pe aici, ci ca pe sosea e mai curat, te poti antrena mai cursiv si mai putin riscant probabil decat cu mtb-ul pe coclauri. Zic asta in ideea in care ma batea un gand sa vand mtb-ul si atunci bugetul pt o cursiera buna o sa fie clar unul mai generos. Probabil ca nici nu o sa pot sa fac multi km si cu mtb si cu o cursiera. De asta, nu m-as grabi sa vand mtb-ul, as lua o cursiera entry-mid level si as vedea cum merge treaba 1-2 sezoane.

Cred ca cel mai bine e sa merg pe la magazinele locale, sa vad ce modele au, sa fac cate un test-drive si sa vad cam pe ce ma simt mai bine. La Canyon as putea ajunge dar nu-s chiar asa aproape (2:30h de mers).

Salut !

As vrea si eu un Triban 3, cum am mai spus si intr-un post.

O intrebare pentru cunoscatori .. "Pretul la Triban 3 este de 1900 lei" - este scumpa?  - Ca trebuie sa dau confirmare de comanda pentru cadru de 63...

Va multumesc !

Astept un raspuns..

Salut !

As vrea si eu un Triban 3, cum am mai spus si intr-un post.

O intrebare pentru cunoscatori .. "Pretul la Triban 3 este de 1900 lei" - este scumpa?  - Ca trebuie sa dau confirmare de comanda pentru cadru de 63...

Va multumesc !

Astept un raspuns..

Anul trecut in septembrie era 1700, dar a crescut si n-a mai revenit la acelasi nivel. Oricum, chiar si la pretul asta, n-ai ce sa-ti cumperi ceva mai bun care sa fie tot nou.

Salut !

Multumesc pentru raspuns !

Am pus aceasta intrebare pentru ca numai pe Romania a crescut pretul .. Imi luam din Uk sau De .. unde sunt 300 Lire - 400 E...Problema este ca nu fac transport International .. si nu am nici pe cineva acolo .. dar chiar si asa .. Astept mai mult - ca aceasta marime nu exista in nici unul dintre magazinele lor..platesc trasport pana in tara ..e.t.c

Stie cineva din auzite sau din experienta cam cat dureaza o comanda (estimativ).

Cand mi-am cumparat eu un Triban 3, acum 2 ani, dupa ce am facut comanda mi-au spus ca dureaza 3 saptamani. Dupa o saptamana primesc telefon ca a ajuns bicicleta si o pot ridica.

La vreo 3 saptamani dupa ce m-am plictisit eu sa ma dau cu ea, suna iar cei de la Decathlon, spunandu-mi ca pot veni sa-mi iau bicicleta (o a doua).

Probabil ca va dura maxim 3 saptamani.

Deci un Triban 3 ar fi perfect pentru incepatori si nu mai exista alte optiuni de luat in considerare in aceasta categorie de pret? As dori si eu sa imi iau prima mea cursiera, nu dispun de un buget foarte si nici nu imi place sa ma complic cu SH-uri. 

Revenind la subiectul thread-ului deschis de mine, m-ar interesa niste pareri avizate vizavi de cele 3 modele indicate mai sus. No offence guys, dar deja am citit pe forum mult despre Triban de la decathlon.

Pai oamenii ti-au spus, in mare: pe una scrie Merida, pe alta Scott, pe cealalta Giant. Sunt echipate aproape la fel, slab, si sunt scumpe. Ti-au oferit si cea mai buna alternativa, cu bani mai putini, cu echipare echivalenta.

Ce-ai vrea sa auzi?