Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

Revenind la subiectul thread-ului deschis de mine, m-ar interesa niste pareri avizate vizavi de cele 3 modele indicate mai sus. No offence guys, dar deja am citit pe forum mult despre Triban de la decathlon.

De 3000 de lei îţi iei ceva la mâna a doua de carbon cu Ultegra sau 105 complet - adică 10 clase peste oricare dintre alea.

Mda .. Dezamagit...Triban 3 nu mai exista in productie .. Ramane doar Triban 3A - care nu are furca din carbon - are MICROSHIFT in rest acelasi cadru ...

Stie cineva despre Triban 3A...ca am auzit ca este productie noua. Ce parere aveti despre echipare..si daca isi merita banii ..

Multumesc !

Scuze ca ma bag si eu ca matza in coada dar se discuta cam aceeasi poveste, am mtb, vreau si o cursiera de sosea, nu o sa fac mii de km dar imi place sa ies si pe sosea (aveam roti separate pentru mtb)

Initial ma uitam la SH uri dar parca nu am incredere, 

Ca prima oferta am gasit Canyon cea de 999 eur (cam asta ar fi bugetul ) + ~50 eur cost livrare

http://www.canyon.com/_en/roadbikes/bike.html?b=3072#tab-reiter2

http://www.canyon.com/_en/roadbikes/bike.html?b=3073

Acum habar nu am care mai ok dpdv echipare , dc ar fi sa dau cu banul as alege culoarea rosie si echipare sram :)

Cam ce marime de cadru ar fi ok de la canyon ?, am 182 

Alte idei?

Multumesc

@krazyeone

Si eu am avut aceeasi dilema ca si tine, tot la Canyon m-am uitat. Pana la urma am luat un SH de carbon putin folosita, cu echipare mult peste canyonu ala, greutate mai mica evident. Depinde de ce oferte gasesti, eu zic ca merita sa stai sa cauti un pic SH-uri. Pentru marime, are Canyon pe site un calculator.

Eu cred ca ar fi mai potrivit pentru tine ceva mid-level. Cursiera are o durata de viata mai lunga, se uzeaza fizic mult mai putin decat un mountainbike. O bicicleta mai buna te va incanta mult la inceput si nici nu vei simti nevoia sa schimbi ceva peste un an. Radon-ul cu Ultegra pare foarte ok.

Te referi la sage 7.0?

Mda dar bugetul era 1000 eur ala e 1300

in plus am inteles ca Radon nu trimite in Ro

in plus am inteles ca Radon nu trimite in Ro

Au distribuitor : greenbike.ro

Au distribuitor : greenbike.ro

De ce sa cumpar de la cineva care pune adaos, cand pot cumpara direct de la producator?

Daca nu pot cumpara, ma orientez pe altceva, dar nu platesc comisnion lui x ca sa aduca o bicicleta si sa mi-o dea mie la pret mai mare :)

Nu am mai cumparat ceva din romania pentru bicicleta pentru simplu motiv ca nu se merita, chiar si cu transport(care e de obicei impartit in 2-3 insisi) si toti iesi in avantaj

Ca idee eu la PE am avut 115 kg, bicla de 12 kg ,  rucsac de 2 kg = 115 +12+ 3 = ~129-130 kg 

Dupa ce m-am uitat pe poze am depasit o groaza de slabuti pe bicle de carbon, deci motorul conteaza cel mai mult ....:P

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151661602220990&set=a.10151661554460990.1073741874.342735720989&type=1&theater

dupa ce am vazut primul film pana la jumatate clar raman la canyon cu dotare sram(am eu piticii mei) 

Inseamna ca degeaba te-ai uitat la film.

Nu m-am uitat degeaba, am inteles ideea, dar intre o bicicleta noua si una SH care costa la fel as alege-o pe cea noua

Nu e batut in cuie , de asta cer sfaturi

Eu sunt ciclistul recrerational 

Exemple pls :)

totusi nu vreau una din decathlon , un cadru decent ar fi recomandat 

In primul rand vreau sa imi vina, adica nu am chef sa schimb pipe , ghidon etc cum am facut la mtb, pana am ajuns la un compromis am schimbat multe, ba flat, ba rise, ba am intors pipa, ba am scos distantiere etc

Apoi sa aiba plaja de pinioane ok ca sa nu ma dau jos la orice urcare mai dura, in rest daca franeaza si schimba cum trebuie restul nu ma intereseaza

Am vz promo la Sram Apex si pare foarte ok pentru ce am eu nevoie, 

1. Decathlon nu are cadrul decent? Ce inseamna la tine decent? Usor?

2. Reglarea pozitiei o faci pe orice bicicleta cumparata la o marime standard, indiferent de pret. Ea include pipa, ghidonul, saua, etc.

3. Daca vrei plaja de pinioane pentru orice ia-ti 3 foi si ai rezolvat-o.

• Upvote 1

Atunci compact. Eu daca ar fi sa aleg o bicicleta noua as comanda la Decathlon model Triban 5A sau 3A din franta.

Unde gasesc crescator ca la MTB nivelele de echipare pentru bicicletele de sosea?

Ps: am gasit :P

• Dura-Ace Di2
  • Dura-Ace
  • Ultegra
  • 105
  • Tiagra
  • Sora
  • 2200

Pentru ca ass am facut la mtb, am luat o bicla nu chiar f ieftina (2500) ea era cam 4000 noua si pe masura ce m-am dat mi-am dat seama ca nu e ceea ce trebuie si in loc sa o vand am bagat bani in ea , roti, furca , frane etc

acum va fi transformata radical

Nu vreau sa fac si la cursiera la fel, vreau o echipare decenta , candrul 56 ca asta am vazut ca e pentru mine, si ceva din gama 105 care vad ca e o echipare medie

Sa tii cont, in primul rand de cadru. El trebuie sa fie de la inceput perfect pentru tine. La inaltimea ta as zice un 55, 56 sau 57, in functie de geometria specifica fiecarui model. Effective Top Tub-ul la marimile astea se invarte tot pe la 55, 56, 57. Combinat cu o pipa de 11 - 13 cm. Pipa ar putea fi singura componenta pe care o vei schimba. Cam greu sa nimeresti direct din echiparea standard a biclei pipa perfecta, ca lungime si inclinare, pentru conformatia ta si dimensiunile cadrului (Top Tube si Head Tube Length).

Am mai spus si mai sus, echiparea 105 e cam maxim la Shimano care merita cumparata. E grea, dar ieftina. Saltul ar fi direct Dura Ace. Cu alte cuvinte, decat Ultegra, mai degraba m-as orienta catre concurenta: SRAM sau Campagnolo. SRAM are avantajul ca poti folosi roti si, implicit, pinioane tip Shimano.

Am introdus datele la Canyon pe site si mi-a rezultat marimea M (56) care bineinteles nu mai e in stoc decat pe culoarea galbena si echipata cu Shimano 105 :(

eu vroiam rosie si cu Sram Apex 

L vad ca e marimea 58 ceea ce banuiesc ca e cam mult pentru mine

Aici e geometria (niciodata nu am stat bine la aceste calcule) 

http://www.canyon.com/_en/roadbikes/bike.html?b=3073#tab-reiter2