Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

@@Trevizes oricum l-am sunat si anuntul nu mai este valabil.

@@adip multumesc pentru sfaturile tale si video-ul m-a facut sa inteleg cate ceva despre pedale si am ajuns la concluza ca prima oara iau clipless+cele necesare si daca chiar ma incomodeaza pentru inceput montez niste pedale normale ca mai am un MTB full shimano prin curte si cred ca se potrivesc pedalele.

Despre http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/whistle-modoc-121852 ce parere ai? Ai putea sa-mi dai un sfat despre o bicicleta sub 3000lei?

Salut, doresc sa-mi cumpar o cursiera sub 2700 sper ca ma puteti ajuta cu cateva site-uri unde voi gasii si eu ceva convenabil in raportul calitate/pret.

@@Trevizes Acolo am cerut doar niste sfaturi pentru ce ar trebui sa-mi achizitionez, si acum am crezut ca sunt mai multe persoane care vizioneaza aici si ma ajuta, daca incurca il poti sterge, scuze.

Deci se pare ca Orbea aceea nu mai este de vanzare...acum ma gandeam la acel Muddyfox Glide. Nou l-am gasit pe mai multe site-uri la reducere de 50% cu un pret de 250 Lire adica vreo 13 milioane ( NOUA). Tipu' vrea vreo 15 milioane (SH). In conditiile astea sper sa o scot la 10 milioane dar ma gandesc la echipare, Shimano 2300. Cum este acest GroupSet fata de Sora de exemplu...De asemenea, asta are doar 16 viteze. Pana la urma mai pun ceva bani si imi iau un Triban 3 nou. Am inteles ca modelul 2013 de la Triban 3 nu mai are furca de carbon dar are ACELASI pret cu modelul din 2011 (care avea). In ceea ce priveste echiparea, nici ea NU ESTE aceeasi- acum au "Microshift" in loc de Shimano, s-au jmecherit astia...Voi ce ziceti? Sa mai iau in considerare si Sprint-ul Monza?

auziti, inca ceva... am tot cautat si informat si telefonat si pana la urma am gasit pe cineva...

sa imi iau o cursiera pe bucati e ok? adica am gasit pe cineva, ma duc acolo si "imi aleg" cadru, furca etc ce se incadreaza in suma mea... parere?

Salutare tuturor. Ma bag si eu in seama ca posesor de cursiera noua doar de vreo luna si ceva. Am MTB de vreo 15 ani, dar senzatia nu se compara pe sosea cu o cursiera. E pur si simplu altceva.. Eu m-am "aruncat" la un Canondale, destul de scump pt un roman, la 2000 euro. Da, stiu, o nebunie, dar mi-am luat inima in dinti, si am achizitionat o bicicleta de pe un cunoscut site din Germania (nu stiu daca e voie sa ii dau numele). Pe acel site cea mai ieftina cursiera e 1000 de euro. Pe un alt binecunoscut site din UK, cea mai ieftina e 650 euro. Probabil cam de aici incep preturile corecte pt o cursiera ce apartine unui fabricant cu nume. Prima diferenta majora pe care am simtit-o eu a fost cea a greutatii cursierei (7,6 kg) fata de MTB (Trek 3900, vreo 14kg). Pana si un bidon de apa de 500 ml se simte pe cursiera. Acum incerc sa invat sa merg si cu pedalele tip Look - asta chiar e o schimbare mare daca pe MTB nu ai avut inainte pedale tip SPD.

auziti, inca ceva... am tot cautat si informat si telefonat si pana la urma am gasit pe cineva...

sa imi iau o cursiera pe bucati e ok? adica am gasit pe cineva, ma duc acolo si "imi aleg" cadru, furca etc ce se incadreaza in suma mea... parere?

Nu stiu pe cine ai gasit dar in general luatul pe bucati duce sensibil mai scump decat ai lua pe intreg. Iei pe bucati daca deja ai ceva si completezi ce n-ai. Sau daca esti pretentios si vrei o configuratie pe care nu o gasesti pe de-a intregul.

Salutare tuturor. Ma bag si eu in seama ca posesor de cursiera noua doar de vreo luna si ceva. Am MTB de vreo 15 ani, dar senzatia nu se compara pe sosea cu o cursiera. E pur si simplu altceva.. Eu m-am "aruncat" la un Canondale, destul de scump pt un roman, la 2000 euro. Da, stiu, o nebunie, dar mi-am luat inima in dinti, si am achizitionat o bicicleta de pe un cunoscut site din Germania (nu stiu daca e voie sa ii dau numele). Pe acel site cea mai ieftina cursiera e 1000 de euro. Pe un alt binecunoscut site din UK, cea mai ieftina e 650 euro. Probabil cam de aici incep preturile corecte pt o cursiera ce apartine unui fabricant cu nume. Prima diferenta majora pe care am simtit-o eu a fost cea a greutatii cursierei (7,6 kg) fata de MTB (Trek 3900, vreo 14kg). Pana si un bidon de apa de 500 ml se simte pe cursiera. Acum incerc sa invat sa merg si cu pedalele tip Look - asta chiar e o schimbare mare daca pe MTB nu ai avut inainte pedale tip SPD.

S-o stapanesti sanatos! Ia-o incet, nu te repezi in viteze pana nu stapanesti bicicleta, mai ales in oras. Si cu pedalele, ai grija ca multi cad la ineput, pana intervine reflexul dureaza ceva.

@@ViorelCapruciu nu cumpar pe bucati... Tipu' acela are un fel de "depozit" de de toate... am fost la el si mi-a zis... uite in banii tai intra asta, asta asta... si no, daca vreau sa mai schimb ceva, imi aleg din ce are pe acolo... nu stiu daca ies mai scump, dar la 700-800 a iesit o echipare full campagnolo cu ergo, bine putintel mai vechi dar totusi ergo! (care rar gasesc in banii aia, si sa stiu ca bicicleta merge brici, pt ca tipu' imi regleaza tot la ea)... cadru nu stiu ce era de el, nu era de renume dar parea ok, marimea 54 perf pt mine

Comparabil, cu ce as cumpara de pe net, acolo stiu ca merg, stau cat stau si plec pe ea acasa, si nu are defectiuni si pot sta cat de cat linistit o perioada buna de timp.

Poti gasi si cu ergopowere in banii astia. Ceva cu 8 poate chiar 9 pinioane. Sa treci la ergopowere e scump si nu merita decat daca ai vreun cadru de otel mai de soi si o preferinta pentru acestea. Eu am facut conversia si am iesit destul de scump.

Si ca sa raspund la intrebarea din titlu: DA, se simte diferenta.

In care banii astia poti gasi cu ergopowere? 480 lei? Vreau si eu.

480 lei ergopowerele :)

In care banii astia poti gasi cu ergopowere? 480 lei? Vreau si eu.

Era vorba de un buget de 1000 de lei la inceput.

@@purix eu presupun ca tu la 480 te referi strict la ergopowere ca piese?

BTW, eu am vazut cursiera cu ergo full shimano la 500 lei... :))

Da, cam atât sunt niște ergopowere noi de Sora

Bicicleta aia cu ergopowere la 500 lei presupun ca are un proprietar care plânge dupa ea

Am schimbat cauciucul fata, am pus un Michelin Dynamic Sport, sau asa ceva, de 25, din pacate doar la montare am vazut ca suporta maxim 7 atm ...

In fine, sambata am avut un pic de treaba pana in oras si am luat cursiera ca nu mai mersesem in ultima vreme decat cu montana.

Am avut surpriza sa-mi placa asa de mult cum fuge, ca din cei 7-8 km care trebuia sa-i fac, am ajuns sa mai merg un pic, inca un pic, si tot asa pana am ajuns la un frumos 52 de km fara sa-mi dau seama cum a trecut timpul :)

Eu zic că exfolierea aia de la GP4000 e din cauza împinsului bicicletei cu cauciucul desumflat, nicidecum defect de fabricaţie....

Pai da, dar faptul ca mi-a facut pana in acelasi loc de 2 ori in 1 km inainte sa o imping ma duce cu gandul ca nu era prea grozav cauciucul.

Si pana pe cauciucul ala am tot avut de m-am plictisit.

Ai căutat sursa penei? Sticlă, piatră înfiptă în cauciuc?

Am vazut niste ergopowere cu 7 viteze Shimano 600 pe Dirtbike la 240 de lei cu tot cu clesti 105 cu dublu pivot si mi se par ideale pentru cineva care are o cursiera mai vechiuta cu 7 viteze ca poate face ieftin o transformare multumitoare, mai ales ca deobicei si franele la 7 viteze sunt simple si deobicei proaste.

Buna seara,

As dori sa imi cumpar o cursiera si nu ma pot decide.Dupa multe cautari am ramas asupra acestor doua :

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/giant-scr-20-139231

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/specialized-allez-136295

Giant are cadrul de 50 iar Specialized de 54.Eu am 1.70 m.De ce cadru as avea nevoie?

Bugetul meu este cam de 2000 lei...recomandari?

Va multumesc!

Pff ce pacat ca nu sunt din Bucuresti...Giantul ala rupe la echipare/pret...si marimea cadrului cred ca ti-e buna. Cel mai bine te duci sa o vezi si sa mergi pe ea putin...

P.S: Ma bucur ca nimeni nu se omoara sa-mi raspunda -.-

Da, am cautat, si singura sursa erau dungile alea de pe interior.

Am comparat camerele gaurite si se pliaza exact pe dungile respective :)