Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

Care este diferența între Triban 3 și Triban 3 A ?

Am văzut că scrie pentru Triban 3 A că este recomandat doar pentru plimbări de maxim 60 de km. De ce ?

S-a mai spus: cea mai buna afacere ramane Triban 3, care vine cu ergopowere. Cross Peloton are schimbatoare pe ghidon, nu merita banii.

S-a mai spus: cea mai buna afacere ramane Triban 3, care vine cu ergopowere. Cross Peloton are schimbatoare pe ghidon, nu merita banii.

Scuza-ma dar modelul asta de Cross Peloton are manete Shimano 2300...Nu prea am incredere in Microshifturile de pe Triban 3a...

Si ai mai degraba incredere in manetele Shimano 2300 pentru ca ... ?

Si ai mai degraba incredere in manetele Shimano 2300 pentru ca ... ?

Pentru ca am gasit mai multe feedback-uri decat la Microshifturi. Intradevar, cei care au spun ca functioneaza cum ar trebui: schimba si atat. Acuma deasta va intreb si pe voi ca eu n-am mai avut niciodata o cursiera si nu ma pricep. Ma intereseaza calitatea si durabilitatea.

Mai e o chestie. Asigura-te ca la freeridebikes o  au si pe stoc, am vrut si eu sa imi iau bicicleta de la ei (model din ani anteriori) si nu mai era demult pe stoc.

In ce priveste Triban 3, aici vad ca opiniile cumparatorilor sunt bune: http://www.decathlon.co.uk/triban-3-red-road-bike-id_8274036.html#avantages

2300 e linia cea mai de jos la Shimano, Microshift n-au cum sa fie mai slabe.

E drept, manetele Microshift nu sunt foarte cunoscute sau populare, dar se pot gasi ceva review-uri.

De pe bikeforums.net din 2011: (un exemplu)

ive adjusted 8 speed microshift, and i was very impressed with how well it performed. much nicer than shimanos current 8 speed components (which are complete garbage).

Eu as avea mai degraba incredere in calitatea fabricatiei Tribanului decat in cea a Crossului. Componentele oricum sunt din gamele inferioare in ambele cazuri, dar macar cadrul de Triban e mai bine facut decat cel de Cross. Si rotile par mai bune la Triban (cica vin cu jante capsate, in timp ce Cross-ul nu cred ca le are capsate). Plus ca pentru un incepator ar fi mai potrivit pedalierul triple de pe Triban decat cel standard (nici macar compact) de pe Cross.

casieria de la decathlon e deschisă?

:p

nu mă băgați în seamă, am timp liber și -după cum se știe- uamenii buolnavi au tendința de a fi răutăcioși și cârcotași.

mai mult decât de obicei. :))

Salut.. sunt din Constanta, am 16ani, 1.65(aproximativ). 

Vreau sa imi cumpar o cursiera si nu ma pot hotara... Bugetul maxim este de 10-15milioane. Nu imi pot permite mai mult deoarece parinti nu ma sponsorizeaza:))... stiti cum sunt parinti.. "dc sa dai atatia bani pe o bicicleta"... 

Mi-a sarit o bicicleta in ochi http://mercador.ro/oferta/cursiera-altrix-whirlwind-IDJVYx.html  ce ziceti de ea?...  Daca mai gasiti niste cursiere bune si se incadreaza in suma specificata mai sus.. va rog sa postati link-ul aici.

Edit: Cred ca am postat in categoria gresita.. :))

Ai postat in categoria buna :)

In mod clar o sa-ti iei o cursiera second, in bugetul asta. Trebuie sa fie marimea 52 (maxim) la inaltimea ta. De presupus ca o sa mai cresti si iti ramane mica. Astfel ca mai bine iti iei una ieftina de otel si iti faci "ucenicia" pe ea, vezi daca iti place pozitia, si iti iei una mai ca lumea mai incolo, cand ai banii tai.

dacă e de încasat bani, merge todeauna :P

Numa situ de web pe care să vadă chestii clientu român nu le merge...

Noroc ca po să vezi la engleji

În orice caz, Universal11 poate să aleagă liniştit Triban3, are opinii favorabile şi la noi, şi peste marea mânecii. 

Salut! Si eu sunt din Constanta si am cautat ceva tot in aceeasi gama de pret. La 1430 RON au la Hara Bike un Bianchi dar nu are ergopowere ( nu cred ca e chiar o problema ). Marimea nu o stiu. La 1800 RON gasesti un Cross Peloton ( marimea 56 ) si la Decathlon Triban 3A-ul ( marimea 57 dar ca pret cred ca e vreo 1900 RON ). La Custom Bike pe Primaverii cea mai ieftina cursiera pe stoc e un SPRINT MONZA RACE la 2349 RON dar de pe 1 august e reducere 10% la toate biciclete lor de pe stoc....iar la Triton Sport deja ajung la 3000 RON. SH nu prea am gasit de calitate, iar cand totusi s-a zarit cv, l-am contactat pe propietar si o vanduse deja. Mult noroc!

O sa trag o fuga pe la HaraBike sa vad ce gasesc pe acolo. 

E drept, manetele Microshift nu sunt foarte cunoscute sau populare, dar se pot gasi ceva review-uri.

De pe bikeforums.net din 2011: (un exemplu)

Eu as avea mai degraba incredere in calitatea fabricatiei Tribanului decat in cea a Crossului. Componentele oricum sunt din gamele inferioare in ambele cazuri, dar macar cadrul de Triban e mai bine facut decat cel de Cross. Si rotile par mai bune la Triban (cica vin cu jante capsate, in timp ce Cross-ul nu cred ca le are capsate). Plus ca pentru un incepator ar fi mai potrivit pedalierul triple de pe Triban decat cel standard (nici macar compact) de pe Cross.

De pe bikeforums.net din 2011: (un exemplu)

Eu as avea mai degraba incredere in calitatea fabricatiei Tribanului decat in cea a Crossului. Componentele oricum sunt din gamele inferioare in ambele cazuri, dar macar cadrul de Triban e mai bine facut decat cel de Cross.

Calitate mai buna la Decathlon? Poate peste granita...Am vazut recent Triban 3A- ul si nu mergea maneta pentru foile de la pedalier: era rupt cv inauntru, ghidolina era lipita la capete cu banda adeziva neagra ( chipurile sa nu se vada), ii lipseau niste 'capacele' de protectie la pipa ( furate probabil) In rest mergea OK. Dar ce am vazut la asta m-a suparat rau. Era si ultima bucata in stoc.Plus ca si deraiorul e tot microshift. Eu intelesesem ca transmisia toata e 2300 mai putin manetele. In fine, schimba chiar bine dar per total finisajul la bicla era dezamagitor .... Zicea ca o sa mai primeasca altele in stoc dar ma indoiesc ca o sa fie in vreo stare mai buna. Cred ca merg pe Cross. Cel putin ala n-a fost 'rulat' de toti, cum e la Decathlon, are pompa,suport de apa,cauciucuri Schwalbe Durano bune,butuci pe rulmenti Novatec ( Tribanul nu stiu ce butuci are) si e si mai ieftina.

Parerea mea e ca mai bine ai cauta una SH, crossu e de toata jena. Iar in cazul in care vrei sa vinzi Crossul iei cam putin pe el.

Parerea mea e ca mai bine ai cauta una SH, crossu e de toata jena. Iar in cazul in care vrei sa vinzi Crossul iei cam putin pe el.

De ce ti se pare de toata jena? :/ Modelu asta are ergopowere 2300 , transmise full 2300 ... Totusi pana in 2000 Ron la SH gasesc cv cu echipare mai buna de 2300/Sora care sa nu fie foarte veche ( maxim 2-3 ani ). Era un tip cu un Cube cu 2300 full la 1850 Ron...Inafara de cadru si roti sa zicem, nu era mai stralucit...si era totu' SH nu nou.

Toate  piesele sunt entry-level, bicleta este f. grea, nu ai nici macar ergopowere, pinioane putine 8 bucati. Din partea mea ia-ti ce doresti, dar mai bine ai proba un SH si Crosul , cred ca in secunda 2 iti vei da seama de diferente.  Personal m-am plimbat  cu un cross si stiu ce spun.

http://mercador.ro/oferta/bicicleta-cursiera-giant-defy-5-triple-2012-IDKrON.html

Aceasta e cursiera respectiva, si este Giant nu Cube ( greseala mea). Zice ca are niste zgarieturi pe cadru dar nu-mi dau seama unde. Nu imi dau seama daca pe partea din spate a cadrului ( la pinioane) sunt picaturi de apa sau zgarieturi efectiv...

@@dany, Modelu asta de Peloton NU e cu manete pe ghidon ca nici mie nu-mi plac alea. Are manete 2300 STI. Mi se pare sincer o prostie sa iti iei cursiera cu ghidonul specific si sa nu ai Ergopowere. Este exact ca modelul acesta: http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-cross-peloton-an-fabricatie-2011-serie-limitata-114396 ( sunt acolo imagini cu rezolutie mare si este prezentata si dotarea). Cat despre greutate are 10kg, cat Tribanul daca nu cumva mai usor...

Giant-ul de pe mercador e al unui prieten. Zgarieturile pe bicla sunt superficiale si se datoreaza faptului ca are 3 bicle in garaj. 

Nu cred ca a mers cu ea mai mult de 150 de km. A castigat-o la un concurs de MTB si o tinea strict ptr concursurile de sosea din Otopeni (nu ii place cursiera). Acum ca s-a desfiintat echipa si concursul de la Otopeni ii tine locul ocupat degeaba in garaj. Mai are garantie inca 1 an la Giant si e totusi un Giant, nu poti compara cu Kross sau Cross-ul ala. 

Maine vin la C-ta. Iti aduc cursiera sa o vezi? :D 

http://mercador.ro/oferta/bicicleta-cursiera-giant-defy-5-triple-2012-IDKrON.html

Aceasta e cursiera respectiva, si este Giant nu Cube ( greseala mea). Zice ca are niste zgarieturi pe cadru dar nu-mi dau seama unde. Nu imi dau seama daca pe partea din spate a cadrului ( la pinioane) sunt picaturi de apa sau zgarieturi efectiv...

@@dany, Modelu asta de Peloton NU e cu manete pe ghidon ca nici mie nu-mi plac alea. Are manete 2300 STI. Mi se pare sincer o prostie sa iti iei cursiera cu ghidonul specific si sa nu ai Ergopowere. Este exact ca modelul acesta: http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-cross-peloton-an-fabricatie-2011-serie-limitata-114396 ( sunt acolo imagini cu rezolutie mare si este prezentata si dotarea). Cat despre greutate are 10kg, cat Tribanul daca nu cumva mai usor...

Ia-ti Giant-ul linistit. Si eu ii cunosc: adica si bicicleta si pe proprietar :)

E aproape nefolosita si zace degeaba, ca posesorul nu se da pe ea. 

@@Tolstoievski, da, pana la urma asa o sa fac, n-am chef sa iau Tribanul si sa-mi cedeze manetele la fel cum s-a intamplat la alea de pe stoc ( care nici nu fusesera folosite inca). Abia astept sa ajunga in CTa ;)

Care este diferența între Triban 3 și Triban 3 A ?

Am văzut că scrie pentru Triban 3 A că este recomandat doar pentru plimbări de maxim 60 de km. De ce ?

Triban 3 A este ediția de Triban 3 pentru anul 2013.

Avantajele la noua versiune sunt schimbătoarele o idee mai bună zic eu (manetele mai ales), șaua pare mai sportivă și frânele par mai de calitate.

Dezvantajul principal este furca din oțel, la versiunea precedentă fiind din carbon.

Versiunea 2013 costă 370 de euro pe decathlon.fr, iar versiunea precedentă costa 400 de euro. La noi prețul a rămas același... Sunt curios dacă merge să o plătești în euro că e difereță mare. La cursul actual înseamnă 1636 de lei. Până la 1900 e cale lungă... La începutul anului era un catalog de prezentare cu modelele de șosea iar Triban 3 A apărea chiar cu 350 de euro.