Bogdan26

Cursiera indicata pentru un incepator (< 3000 lei)

Recommended Posts

Cred ca oferta Decathlon ramane in continuare cu cel mai bun raport pret/calitate.

Multumesc mult pentru recomandari!

Am achizitionat astazi Tribanul 520 in varianta feminina.Nu am vrut sa ma complic cu site uri din afara.Plus ca aici beneficiez de garantie si revizia tehnica.

Din pacate vremea nu m-a ajutat azi,asa ca maine voi face prima tura cu ea😊

• Upvote 2

Dupa un studiu destul de lung am ajuns la punctul de achizitiona cursiera (plecasem in 2016 dar am fost deturnat tot spre MTB de catre consoarta) acuma e si ea convinsa ca e mai ok sa trecem la cursiere pentru ca cea mai mare a timpului ajungem pe drumuri asfaltate, caci nu e usor pt ea altfel de drumuri. Am vazut in dechatlon si triban 520 si 540 mai placut schimbul si comportamentul pe 540, ca si marime ma incadrez intre un L si XL posibil sa aleg un L pt simplu motiv ca imi pare mult mai manevrabila si mai stabila, xl e comfortabila dar parca am senzatia ca nu e asa stabila. 

In categoria asta de pret de 3000-3500 ce as putea alege, nu ma grabesc pot sa mai astept ca mai folosesc MTB. Ce as putea alege?

Dacă XL îți e bună (și pe hîrtie și la probă), ia XL. Tu ce înalțime a corpului și a piciorului ai, de fapt? Nu în ultimul rînd, dacă acești parametri sunt la limita dintre L și XL iar tu ai și mîini lungi, ia XL.

540 ar trebui să fie cea mai bună ofertă.

Am urmatoarele masuri:

Inseam:   86 cm

Trunk: 78 cm

Forearm: 37 cm

Arm: 71 cm

Thigh: 61 cm

Lower Leg: 57 cm

Sternal Notch: 154 cm

Total body Height: 185 cm

Știu ca sunt intre masuri, asa cadrele ca înălțime sunt identice, la xl am văzut ca e ghidonul de 44 cam cât am și eu de lati umerii, am și mâinile și piciorul, plus ca și talpa e lunga. Am probat L cu 520 ca au cadru identic cu 540 prima data am avut senzația ca am genunchii prea strânși dar a doua oara junglam pintre cuburile cu marfa din aleea centrala, la xl e mai greu jonglat dar e parca mai relaxata poziția și plus ca nu am avut senzația de genunchi înghesuiți, dar parca e mai instabila ca l. 

Interesant, pentru 185 cm înălțime inseam e prea scurt. 86 am eu la 179 cm.

Cred că XL, dacă poți să o încaleci fără probleme și fără să dai șaua prea jos.

XL presupun că e mai lungă (și ca ampatament), deci e mai stabilă în linie dreaptă (mai greu de virat strîns cu ea), dar per total cred că ți-ar fi mai confortabilă.

Ce bicileta aș putea alege pt o domnișoara în categoria de buget 3000-3500 ca triban 540 a picat ca vad ca e scos din fabricație, ca vad ca nici masurile nu le mai arata. Ceva echivalent as putea alege. Ca mărime este între s și m de la triban 540, și în toamna când a probat a zis ca e mai ok pe M. Acum când are și bugetul nu o mai au. 

Mulțumesc pt răspunsuri, am tot analizat și consoarta a ajuns la concluzia ca ea nu vrea sub echiparea 105 (asta e minim ca asa am și eu) ca la mtb a luat ce a vrut ea (după "culoare" ) și ulterior nu a fost incantata de decizie.

Rămâne sa își suplimenteze bugetul ca alta varianta nu are, văzut în Dechatlon noua serie de triban rc520 cu 105 și frână pe disc, și e prea spartan nu te atrage deloc nici ca geometrie nici ca culori. 

Prin prisma noilor detalii cred ca va fi o alegere între (aranjate în ordinea prețului) :

https://www.decathlon.ro/bicicleta-sosea-ultra-af-105--id_8529249.html

https://www.canyon.com/en-ro/women-bikes/road-bikes/endurance-bikes/endurace/endurace-wmn-al-7.0/2129.html?dwvar_2129_pv_rahmenfarbe=BK&dwvar_2129_pv_rahmengroesse=L

https://www.rosebikes.ro/rose-pro-sl-105-bike-now-2672333

https://www.rosebikes.ro/rose-pro-sl-lady-105-bike-now-2672342?product_shape=matt-grey%2Fmint-green

Surprins neplăcut ca Rose la doamne e mai scumpa cu 100 euro nu înțeleg de ce, din ce am citit eu nu sunt mari diferențe și poate merge și pe o geometrie masculina. 

Rămâne sa găsim în stoc la dechatlon și sa vadă cum e la un test, un caynon în ce magazin recomandați sa facă un test. 

Dechatlon are avantaj la preț și dezavantaj la foi 52/36 și pinioanele 11-28 (11/12/13/14/15/17/19/21/23/25/28) pinioane etajate pt plat f bine. 

Caynon dezavantaj la preț și avantaj la foi 50/34 și pinioane 11-34 (11-13-15-17-19-21-23-25-27-30-34T) pinioane etajat pt munte mai bine. 

Ce părere aveți, care se merita mai mult? 

As arunca un ochi si dupa o Liv Avail SL 1 din 2018 (7-800£ prin UK)

On 5/25/2019 at 2:26 PM, alexadi said:

Surprins neplăcut ca Rose la doamne e mai scumpa cu 100 euro nu înțeleg de ce, din ce am citit eu nu sunt mari diferențe și poate merge și pe o geometrie masculina.

Pentru ca Rose este un producator mic si bicicletele de dama se vand in serii mai mici, partial pentru ca poate fi un moft. Asa cum ai spus si tu, diferentele nu sunt foarte mari. Costurile de productie se impart la numarul de biciclete vandute, deci pretul este mai mare.

3 hours ago, alexadi said:

@StuparulAm cautat și am găsit asa ceva însă e un model de 2016. Se merita sau sa mai caut? https://m.emag.ro/cursiera-liv-giant-avail-1-disc-2016-marime-s-alb-femei-60000213/pd/DWVV93BBM/

In nici un caz!

Seriile "SL"(super light cred ca inseamna) de la Giant au cadrele mult mai usoare si mai rigide(in sensul ca poti sa apesi tare in pedale) fata de cadrele din aluminiu obisnuit Aluxx, au cablurile trase prin cadru si sudurile finisate decent, iar tija de sa e din carbon. S-ar putea sa fie diferente si  de pipa si ghidon, sa aiba unele mai usoare 

In plus, asta de la emag, in marimea S ii e sigur mica.

Ne poti da inaltimea si distanta intre picioare a partenerei, ca e greu sa te orientezi dupa "ii vine bine marimea M din decathlon". Nevasta-mea la 169cm se simte bine pe L la cursiera Giant, M-ul fiindui incomoda, iar la mtb se simte mai bine pe M 46cm(sa zicem Cube) de cat pe M 44cm (Giant)

Ca dimensiuni are înălțime 168 și 78 inseam. Ca înălțime e de s ca inseam e de m. Asta e un motiv pentru care o sa ma tot alerge la magazine fizice sa probeze, iar de comandat dacă prețul e mai bun online, nu-i problema. 

7 hours ago, Drysna said:

That sounded dirty

Sa vezi cand a venit nevasta-mea cu o prietena de-a ei, care se ducea la sala dupa, adica era in colanti, iar eu a trebuit sa-i iau masurile... "Te rog sa departezi putin picioarele si sa ridici cartea asta intre ele pana unde te simti comfortabil", iar eu eram in genunchi in fata ei cu ruleta. :))

Orro Oxigen si ii pui o sa de fete.

• Haha 1

7 hours ago, alexadi said:

Ca înălțime e de s ca inseam e de m.

Cauta un cadru cu stack cat mai mare raportat la reach, incepand de la a alege reachul cat mai apropiat de cel al unor cadre pe care stii ca se simte bine. Asta inseamna in termeni comerciali cadre cat mai "endurance" si cat mai putin "race".

Si eu am picioare lungi raportate la trunchi (89 / 182 cm) si ma aflu intre marimi cam in acelasi mod si cam asta e abordarea mea. Altfel, ramane varianta sa ia marimea mai mica si sa adauge o pipa lunga si multe spacere sub ea, cu conditia ca gatul furcii sa nu fie deja taiat si sa nu fie de carbon (exista niste limite la alea, in general 3-4 cm).

Salutare,

As dori sa cumpar o cursiera second hand, produsa de un producator cu experienta mai mare, avand un buget de pana in 3000 de lei. Dupa periat cateva site-uri de specialitate ca sa imi fac o idee despre dimensiunile bicicletei si ce echipamente ar trebui sa se regaseasca pe aceste biciclete, am gasit  doua modele care imi plac:

- Rose Bike Pro SL an 2017

cadru Al , furcă carbon , 2x11 , angrenaj compact 50-34 , pinioane 11-32 , full 105 , mărime 57+

Pret: 550Euro

si 

Canyon Ultimate AL E8 

Cadru: Canyon Ultimate AL , aluminiu superlight
Furca: Canyon Carbon Tehnology
Schimbator fata: Shimano Ultegra 6700
Schimbator spate: Shimano 105 5700
Ergopowere: Shimano ULTEGRA 2x10
Clesti frana: Shimano Ultegra
Roti: Giant PR2 in stare foarte buna.
Anvelope: Vittoria Zaffiro
Angrenaj: Shimano Ultegra 6700
Caseta spate: Shimano Ultegra 6700

Pret: 600

Am inaltimea de 1.80 si 80 kg

Gresesc daca aleg o bicicleta second hand de la producator consacrat in detrimentul unei biciclete noi, firma mai slaba? Ce sfaturi imi puteti da?

@tdr84 nu gresesti cu nimic daca alegi o bicicleta folosita, dar trebuie sa fii capabil sa identifici uzura componentelor si eventuale fisuri sau crapaturi ale cadrului sau furcii.

Contrar altor colegi forumisti, pt mine o bicicleta incepe de la cadru si nu de la echipare, dar eu nu pedalez asa mult ca ei. Cu alte cuvinte, as alege bicicleta pe care simt ca am pozitia mai comfortabila, nu pe cea care are echiparea mai scumpa/buna.

Nu as zice ca Rose sau Canyon sunt marci consacrate, dar in mod cert sunt doua branduri ce ofera incredere si de multe ori ofera cel mai bun raport calitate-pret.

Mult succes!