Recommended Posts

un xt cu patina medie urca bine merci pe 42T si la schimbat de la 36 la 42 nu sunt probleme - am scos "saiba" de plastic de la b-tension ca sa obtin distanta intre pinion si schimbator:

20140729_092419.jpg

• Upvote 2

... mi-e dor de-o tura cu prietenii!

10648413_587161361394055_136362935127264

Pai daca iubesti END URO, fi pe faza ca se pregateste ceva ;)

Au făcut niscaiva modificări în anul ce a trecut.

27,5 se pare că este direcționat către DH, iar 29 către Enduro. Au scos si prea îngropata dimensiune 26.

În sensul ăsta sunt noutăți. :)

Poate-s eu gresit facut, dar sincer, mi-ar placea sa vad pe topicu asta mau multe posturi/fotografii/filme din ture, experiente, poteci musai de "vizitat" si nu numa echipamente pe care sa spargi pusculita. Cu parere de rau am inceput sa observ in ultimii ani, odata cu popularizarea sportului, ca bicicleta a devenit din ce in ce mai mult un obiect cu care te mandresti si care te face sa te simti bine mai degraba la bere pe terasa urmarind privirile invidioase ale cunoscatorilor decat un obiect care ofera placere prin folosirea lui. Nu sunt un ipocrit, stiu ca de cele mai multe ori o piesa mai scumpa e mai buna si te poate face sa ai experiente mai placute pe bicicleta, dar as vrea sa aflu mai multe despre experiente decat despre piesele in sine, si daca ele (experientele) au fost placute, potecile faine de dat, sa ma duc sa le incerc si eu. Cam atat. Over and out ;)

• Upvote 5

iti dai seama ca oamenii care se dau nu prea au timp de postat ture pe net. Daca esti vreodata prin Sibiu da-mi un PM si te scot la plimbare :D Sa vezi cum e zona paltinisului.

Cu parere de rau am inceput sa observ in ultimii ani, odata cu popularizarea sportului, ca bicicleta a devenit din ce in ce mai mult un obiect cu care te mandresti si care te face sa te simti bine mai degraba la bere pe terasa urmarind privirile invidioase ale cunoscatorilor decat un obiect care ofera placere prin folosirea lui. Nu sunt un ipocrit, stiu ca de cele mai multe ori o piesa mai scumpa e mai buna si te poate face sa ai experiente mai placute pe bicicleta, dar as vrea sa aflu mai multe despre experiente decat despre piesele in sine

Ai si n-ai dreptate.

De ce ai? Pentru ca exista si exponenti ai celor care fac simpla posesie si mandra expunere.

De ce n-ai? Pentru ca cei care posteaza pe topicul asta nu-s prea multi si majoritatea sunt sateni nu munteni, si urmaresc noutatile(aia interesati) desi Enduro se cam poate face cu aproape orice bicicleta daca ai suma de tehnici necesara, fara munte nu prea-s-poate...

Pentru un satean, fie el si din mecacomuna Bucuresti, O tura Enduro inseamna distanta si planificare in primul rand, ca el nu are traseul la 5-10 km de casa.

E de asteptat din partea voastra, astia cu muntele in prag sa postati trasee si ture pe care sa le urmam noi cei din campie. Zic...

iti dai seama ca oamenii care se dau nu prea au timp de postat ture pe net. Daca esti vreodata prin Sibiu da-mi un PM si te scot la plimbare

Ma Andrei, nuj daca @@pacus e chiar de scos de mana la plimbare, as zice ca nu.

Acum cativa ani cand vechea trupa din Geiger iesea la ture de intins oasele se mai dadeau in vileag povesti si filmulete, unele chiar cu tavaleli...

Acum v-a furat pe toti mirajul altor preocupari si cand iesiti nu mai povestiti. Dar vorba ceea, timp isi face omul daca vrea, daca nu, nu.

• Upvote 2

Poate are si MBZ-u' dreptate, asa un pic, pe fund. Desi incepe sa fie destul de cunoscuta poteca asta, o imping si eu in fata aici pe forum. e vorba de coborarea din Saua Strunga, pana in Moeciu. Pana in sa se poate ajunge in mai multe feluri. In filmulet o sa vedeti ca noi am mers o bucata de traseu cu o masina de teren cu bena ca sa scutim timp si energie. Am platit fiecare o suma celor de la Cheile Gradistei care ne-au asigurat masinile, soferii si ghidul. Si nu orice ghid ;) Enjoy!

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=u8-FrtcQL78

L.E. Filmarea a fost facuta de un baiat care era in al doilea sezon de dat, cu un bike ce-i drept numa bun pt asa un traseu. Adica se pot avanta pe el si cei mai putin experimentati si o sa aiba o experienta placuta ;)

• Upvote 1

Am şi eu o întrebare:

Din moment ce urcarea s-a făcut cu maşina/push bike/carry bike (adică oricum numai nu urcat pe bicicletă), iar traseul era predominant coborăre, de ce nu aţi folosit bicicletele pentru dat la vale?

(nu-i la mişto întrebarea, dacă-i nevoie explic şi de ce întreb)

Pt ca de unde te lasa masina mai ai 3 ore de bagat sus-jos pana in Saua Strunga (scutesti intr-o ora de mers cu masina 3 ore de dat la pedala la deal), pt ca traseul in sine nu e strict la vale, pt ca pe poteci din astea daca ai si bici de DH si bici de enduro/am e de preferat sa te dai cu aia mai usurica si mai manevrabila/usor accelerabila, pt ca traeul nu e destul de "rau" cat sa justifice o namila de DH si bici mai usoara te va satisface mai mult. Mai vrei? :D

am o singura obiectie la filmulet, ca si bizonul mediu de internet, attention span-ul meu e undeva intre 3 si maxim 5 minute. in rest kudos ;)

• Upvote 1

Asta e o chestie pe care voiam s-o zic si io de o vreme: filmele astea (si mai sunt pe aici oameni care pun filme frumoase, precum @@purix, @@Croocodillul, @@kkennyy ), daca sunt prea lungi iti pierzi din interes (sau incepi sa o iei pe sarite).

Incerc sa-ti fac rost de datele baiatului care a facut filmu, sa-i transmiti direct :D DAr atentie, filmuletul incarca sa cuprinda o tura de o ora cu masina, trei ore pana in saua strunga si o coborare de o ora jumate, toate in 7 min ;)

chiar si asa e mult prea repetitiv pe anumite portiuni, nu ne intereseaza sa vedem intreaga poveste a turei, pt asta exista bloguri etc, filmul trebuie sa creeze o stare, un sentiment legata de tura aia si atat...

Asta e o chestie pe care voiam s-o zic si io de o vreme: filmele astea (si mai sunt pe aici oameni care pun filme frumoase, precum @@purix, @@Croocodillul, @@kkennyy ), daca sunt prea lungi iti pierzi din interes (sau incepi sa o iei pe sarite).

S-a notat! Da' ie greu tare sa iasa scurte cand turilii ie lungi!