Recommended Posts

Pai de aia l-am pus ma, altfel n-aveam io treaba :P Si da, anu asta au fost 5 concursuri de enduro, si 5 de DH. Destul de multe la ce sezon secetos se anunta :)

hai cu inscrierea:

http://bike-point.ro/baisoara-enduro/

2 zile de concurs, trasee foarte faine si pe cateva transferuri se primeste si putin ajutor de la telescaun.

Fata de anu trecut sunt multe trasee noi, facute din sapa, parerea mea ca nu trebuie ratat.

• Upvote 1

apropos de enduro, devine obositoare denumirea asta, orice poteca la vale e enduro si orice tura la munte e enduro

(contra)exemple

http://www.freerider.ro/noutati/un-nou-traseu-de-enduro-care-uneste-statiunea-straja-de-lupeni-111002.html

http://www.freerider.ro/video/aventura-enduro-in-carpati-si-transilvania-110923.html

Ajung din nou la vorbele unui clasic:

Enduro??? Hahaha wtf is enduro??? Its called mountain bike , my parents where doing it 20 years ago. Get fucked mtb industry (Andreu)

pusca mea, enduro ii un format de concurs, nu e o bila magica ce incorporeaza tot ce are suspensie si e la vale.

• Upvote 2

Downhill is coborarile pe care oamenii normali le fac pe langa bicicleta :P

• Upvote 2

pusca mea, enduro ii un format de concurs, nu e o bila magica ce incorporeaza tot ce are suspensie si e la vale.

Si la majoritatea concursurilor din circuitul mondial se cer casti full face desi multi vand casti de XC/AM ca si cum ar fi de enduro.

Pai fowler asta voia sa spuna, ca enduro (ca si downhill) sunt denumiri aplicabile strict unor discipline de concurs.

Nu toate traseele mai mult sau mai putin comerciale sau artizanale, facute pentru ture prietenesti, pentru turisti, se pot numi "trasee de enduro". 

Doar ca baietii de la marketing exploateaza intr-o maniera caracteristica "nisa". Au aparut si "ghete de enduro", daca nu gresesc.  ;))

• Upvote 1

Cum daunhilu e concurs iar lumea vrea sa zica defapt friraid can' se atunca-n cap cu bita, asa si cu enduroul, ie defapt olmaunteinul ala vechi si prafuit de care nimeni nu mai pomeneste, ie mai cul enduro sau chiar superenduro :D 

• Upvote 3

De downhill stiam ca e concursul de freeride, dar de enduro nu stiam ca e concurcusul de all-mountain. ????

Ce-i ala freeride, ii cand te dai fara frane?

Freeride e cand se dau baietii la vale de capul lor, cand se dau in competitii oficiale pe trasee amenajate se cheama downhill

Am fost în weekend pe traseele de la Metal Enduro.

Sămbătă am apucat să dăm 3 dintre trasee iar duminică toate 4.

Filmările de duminică nu am apucat să le încarc încă...

• Upvote 3

Filmările de duminică

Veste bună: s-a schimbat prognoza pe weekend, nu mai plouă!

Deci va fi ok de concurs. :)