schuffie

Cursiera BTWIN Triban

Recommended Posts

Salutare,

Ce parere aveti despre acest model? Merita achizitionat?

http://www.decathlon.ro/biciclete-sosea-sport/8239800-bicicleta-triban-3-a-1.html

Sunt un amator in materie de ciclism si mi-am dat seama ca pentru mers pe sosea, e mult mai usor cu bicicleta dedicata pentru asa ceva, in detrimentul MTB-ului, drept urmare sunt in cautare de asa ceva.

Astept cu interes parerile celor ce detin sau au detinut o astfel de bicicleta.

Numai bine

E restul de grea ptr o cursiera.

Daca ai urmari discutiile recente despre cursiere entry-level si modelele de la Decathlon ai vedea ca recomandarile merg spre Triban 500 sau 500SE care au un raport-calitate mai bun pentru aceasta categorie de buget. 

Diferenta dintre Triban 300 si Triban 500 este la design, furca de carbon la 500 si posibil la cauciucuri (unele T300 vin cu acelasi model de cauciuc ca cel de pe T500).

Eu am Triban 300 si sunt multumit de cum s-a comportat pana acum (aprox. 1000 km; cu mentiunea ca am schimbat rotile).

Am folosit-o la ture si antrenamente. Schimbatoarele lucreaza bine, sunt precise si nu se deregleaza foarte repede. La schimbat in forta le lipseste rafinamentul.

Manetele sunt ok, dar greu de actionat de sub ghidon (in dropuri).

Este putin cam grea pentru o cursiera, dar pt. cineva care isi doreste prima cursiera si nu vrea sa cheltuie prea mult, ne este o optiune mai buna ca asta. Bicicletele cu echipari asemantoare costa de la 3000 lei in sus.

Super review, multumesc frumos, deci sa caut exclusiv modelul T500. Da e prima mea cursiera

Scria.ceva coleg.de forum mai sus sa optez pentru un SH. Exista un topic dedicat novice-ilor? Întreb pentru ca dacă la mtb cam știu ce mărci sunt ok, la cursiere chiar nu am habar.

Fiind incepator este nerecomandat sa-ti iei SH pentru ca nu vei fi in stare sa evaluezi nici vechimea componentelor dpdv ca an/model, nici uzura in sine si nici prezenta vreunui defect. Daca nu iei de la cineva pe care il cunosti, sansele sa iti iei o teapa sunt considerabile. Cei care "evalueaza" biciclete second-hand in baza unor fotografii si anunturi pot fi si naivi sau chiar direct interesati. 

T500 e cu 350 lei mai scumpa si asta pentru ca are furca de carbon. Intrebarea este, ai nevoie de furca de carbon la o bicicleta ca asta?

Nu am mers cu furca de carbon, dar sunt impresionat de furca de otel. Nu ma asteptam sa amortizeze atat de bine.

Cred ca este mai ok sa investesti difereta de pret in roti mai bune. 

Scuze că dezgrop topicul dar aici cred ca mă încadrez.

De ceva vreme mă bântuie fantezia unei biciclete pe care să o folosesc pe drum, pentru ture mai lungi ( ~100-120 km pe zi ) și la care să pot atașa eventual un portbagaj pentru ceva bagaj ușor.

Mi se pare interesantă BTWIN Triban 500 ( înțeleg că e vorba urmașul fostului 300 ). Am două întrebări legate de ea :

- cum drumurile la noi sunt așa cum le știți, cauciucurile alea de 23 mi se par cam firave, credeți ca pot pune ceva mai gros ( 27, 30, 32 ) ?

- ca unul obișnuit cu rapoartele de MTB caseta aia de 12 X 25 mi se pare cam "grea" pentru urcări, credeți că schimbătorul de pe spate suporta ceva de genul 11x30?

Poti pune 25, desi niste gume bune de 23 fac fata fara probleme, cu un bagaj minimal.

Depinde si cat intentionezi sa cari pe portbagaj, daca vrei peste 10 kg mai bine iti iei un trekking/cross rigid, ii pui cauciucuri de 32-35 si n-ai treaba.

Schimbatorul para sa poata duce si o caseta 11-32.

Mulțumesc, o să trag o tura prin Decathlon să o și văd.

Perspectiva unor drumuri lăturalnice, posibil cu porțiuni nu prea bine asfaltate m-a facut să-mi problema unor cauciucuri cu balon mai mare, nu bagajul.

Maximul realist ar fi ture de week-end cu rămas peste noapte la pensiune așa că nu cred să depășesc 7-8 kg de bagaj pe langă cele +85kg. ale mele.

M-am gândit și la un trekking, dar turele cu bagaj vor fi rare  :(  . Varianta de rezervă ar fi să folosesc MTB cu șa, cauciucuri de trekking și furca cu preload-ul la maxim.

Varianta de rezervă ar fi să folosesc MTB cu șa, cauciucuri de trekking și furca cu preload-ul la maxim.

Eu chiar asta folosesc, pentru ca iau intotdeauna in calcul si drumuri secundare neasfaltate. Am o furca de trekking care se blocheaza (dar o uit de multe ori neblocata sinu ma deranjeaza, mai ales daca drumul are asfalt "asa-si-asa".

Cursiera te limiteaza la asfalt, dar daca ai bagaj minim (intelegand prin asta maxim 5 kile, distribuite intre un rucsac, o geanta de cadru si una de sa) e buna pentru ture lungi.

Chestie de nuante. 

Are idee cineva cam ce cauciucuri intra maxim in cadrul de triban 500? 28-622?

Am montat kojak 35 fara probleme pe 520.

Cadrele sunt identice la 100 500 520 540.

E posibil deoarece franele sunt long reach si au o performanta mai slaba.

22 minutes ago, Drysna said:

E posibil deoarece franele sunt long reach si au o performanta mai slaba.

Tehnic, nu au ele o performanta mai slaba in sine, dar au tragerea incompatibila cu manetele moderne, Cu tragere New Super SLR. Se pot inlocui in schimb cu TRP RG957, scumpe ce-i drept, care sunt long reach, dar compatibile cu tragerea New Super SLR.