Sign in to follow this  
expansion

Recomandare XC Hardtail, maxim 1000euro

Recommended Posts

Salut.

Vreau sa-mi cumpar un MTB pentru plimbari XC.

Conform tabelelor, mi-ar trebui un cadru de 20", ~181cm, ~88cm lungime picioare, dar eu ma gandeam totusi la un 18". Arata cam magaoaie astea de 20". :) 

Recunosc ca inca nu am apucat sa ma dau cu ambele marimi si sa compar.

La 26", 1000euro, am pus ochii pe asta: http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-zr-team-26-8.0-se-128347/wg_id-116

Credeti ca pot gasi ceva mai bun?  Reba RL, linie aproape full XT, frane Deore(mult mai laudate decat Avid Elixir/Formula/etc).

Daca ar fi sa iau ceva mai de buget, pe la 20-30 mil, cam ce mi-ati recomanda? Ma gandesc ca pentru o prima bicla mai de soi, Radon-ul ala este mult peste "valoarea" mea.

Ar fi mari diferente la feeling intre un Recon si o Reba?

Ce parere aveti de 27.5"? Ce avantaje aduce fata de un 26"? Ar trebui sa-l iau si pe asta in considerare?

Mai mare, cu siguranta; mai adanc, daca esti un pic poet.

Am inteles aluzia, sa ma dus sa descopar singur. Pacat ca astia de la Canyon au renuntat complet la 26.

La Canyon sa fii atent la "availability", de ex la modelul ala de 999Eur, marimea M este disponibila abia la sfarsitul lui iulie. Cat despre cum se simte 26 vs 29, cel mai simplu ar fi sa vezi pe propria piele intr-un magazin de biciclete. 

Asta cu simtitul e o chestiune individuala. Cine a facut trecerea de la 26 HT la 29 HT o sa-ti spuna.

Eu am avut intai un cross de otel rigid cu roti 700x42, deci cauciucuri suficient de balonate cat sa ma bag pe diverse coclauri. Nu se compara cu un MTB modern, dar cu rotile alea mari simteam mai bland denivelarile decat cu fostul "MTB" de otel rigid 26er.

Insa era grea si greoaie. Cand mi-am luat 26er HT am simtit un plus la agilitate, dincolo de confortul furcii fata. 

Deh, impresii mai mult sau mai putin obiectivabile...  

29erul Canyon insa cred ca merita. Oricum 26ere nu mai fac.

Referitor la radon. Exista o asa zisa firma importatoare ce se ocupa de revanzarea lor. De fapt, ceea ce fac este sa preia comenzi si din cand in cand dau o fuga pana in germania iar tie ti-o vand la un pret mai mare. Numele este green bike si momentan exploateaza o scapare in lantul de distribuție al radonului. Pana una alta poti lua legatura cu ei si vezi ce preturi au

Anul trecut aveau gama zr team-ul de 1000euro la vanzare. Anul asta am vazut ca nu mai au. O sa le dau un telefon totusi, vorba ta.

Referitor la radon. Exista o asa zisa firma importatoare ce se ocupa de revanzarea lor. De fapt, ceea ce fac este sa preia comenzi si din cand in cand dau o fuga pana in germania iar tie ti-o vand la un pret mai mare. Numele este green bike si momentan exploateaza o scapare in lantul de distribuție al radonului. Pana una alta poti lua legatura cu ei si vezi ce preturi au

Au niste preturi........ mai bine te duci singur in Germania si ti-o iei ( macar asa vizitezi si Germania ). Un model Radon pe site 700 euro, ei il dau cu 900 euro.

Am gasit o solutie sa pun mana pe asta:

http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-zr-team-26-8.0-se-128347/wg_id-116

Intre timp s-a mai si ieftinit putin. 850euro + 70-80euro transport.

M-am cam dezumflat  cand am vazut ca schimbatoarele alea nu au afisaj. :(

Le mai pot face ceva?

Credeti ca la bani mai putini pot gasi ceva care sa ofere un raport "best bang for the buck" mai bun?

Cu 27.5" v-ati dat?

Nu-i nimic daca n-au afisaj, tu trebuie sa "simti" bicicleta si raportul de viteza corespunzator terenului. 

Bicicleta e buna, arata bine, are niste evaluari foarte bune acolo pe pagina, deci... mai ramane sa te hotarasti tu.

Am gasit... 70-80euro transport.

cum ai rezolvat cu transportul?

Eu am folosit de foarte multe ori siteul asta http://www.mailboxde.com/ . Ce-i drept nu am incercat cu produse mari, gen o bicicleta, dar e posibil sa mearga.

Practic pui ca adresa de livrare depozitul lor si apoi ei iti trimit produsele in Romania. E foarte bun pentru produsele de pe Amazon.de care nu se livreaza in Romania...Kindle de exemplu

• Upvote 1

O ruda in Franta + Atlassib apoi.

Inca ma mai macina dimensiunea cadrului. 18" se pare ca e  mic pentru mine, iar ala de 20", + gatul ala foarte lung....meh.

Ciudata geometrie. Ce parere aveti?

Nu mai deschid un alt topic, intrucat mi se pare ca are legatura cu subiectul oarecum, si eu caut un hardtail sub 1000 de euro.

Stie cineva un site cu review-uri serios? In ultima vreme am invatat destule lucruri despre biciclete, e un domeniu nou pentru mine, dar inca nu stiu sa diferentiez corect intre diverse echipari, decat in mare... Ar fi de mare ajutor un site care face top-uri pt modelele actuale ( ca sa dau un exemplu ce caut, atunci cand caut un procesor pt calculator sau o placa video, ma uit pe https://www.cpubenchmark.net/ - as vrea ceva similar pentru biciclete, daca exista, mi-ar fi de mare folos )

Daca te apuci sa citesti metodic, forumurile cu opinii ale utilizatorilor sunt cele mai bune locuri in care afli opinii reale despre produse reale. 

Bicicletele sunt conduse de oameni, o clasificare ca la CPU nu prea e posibila.

Spune ce vrei sa faci cu bicicleta - cat de des, pe unde vrei sa te dai, ce iti propui.

Pai, vreau s-o folosesc aproape exclusiv prin padure, nu prin oras, de cateva ori pe saptamana daca imi permite timpul poate si mai des.

Deocamdata am mers prin padurea Comana, e locul meu preferat cat de cat aproape de Bucuresti, dar sunt sigur ca voi mai gasi si altele pe topicurile de aici si pe bikemap ( merg pana la fata locului cu masina deci pe o raza de 100km sunt optiuni ). Poate mai incolo o sa merg si pe trasee montane, ramane de vazut in timp, insa o vreme pentru a ma familiariza cu mtb  ( ca sport ) sunt suficiente padurile cu coborari usoare. 

Din copilarie nu am mai mers pe bicicleta pana sa-mi iau acum cateva luni o bicicleta si acum ca adult ( 29 ani ) si cu experienta pe 2 roti de la mersul pe motocicleta ( de 3 ani ), revenirea la bicicleta a fost o mare placere, linistea, natura, lipsa masinilor care sa te sacaie ma atrag foarte mult; in plus mereu voiam sa incerc enduro, cochetam cu ideea de a-mi lua un motor de asa ceva insa am decis sa incep cu bicicleta; acum 2 ani aveam cam 100kg la 1.80 si majoritar era vorba de grasime nu de masa musculara, dupa ce m-am apucat de sala acum am ajuns la sub 70kg si cu ocazia asta caut sa inlocuiesc mersul anost pe banda de alergare cu practicarea unor activitati sportive mult mai "fun" :) 

Bicicleta actuala este un B-twin Kemmel ( cel mai ieftin model de la decathlon ) si dupa o vreme am inceput sa-i vad limitarile, desi probabil o voi folosi in continuare in oras ( ma gandesc sa-i schimb cadrul cu unul de aluminiu, un upgrade la v-brake cu ceva mai bun si roti de asfalt, dar astea in timp ). Evident cu asta nu pot sa merg pe trasee de padure sau montane si cam asta-i motivul pentru care imi caut alta bicicleta.

Cred ca prin cerintele mele ma incadrez perfect la categoria cross country; furca 100mm cat mai de calitate, dar nu ma deranjeaza o cursa mai mare, frane disc hidraulice, poate 180mm, 200mm dar ma multumesc si cu 160mm, echipare cat de cat decenta in rest, cat mai usoara per total, as tinti spre ~12kg, visul fiind ceva de <10 :)

La ora actuala inclin puternic spre rockrider 8.1, dar tot caut ce alternative am. Desigur in contextul discutiei ma gandesc nou la 1000 euro, ca folosit un 8.1 se gaseste mult mai ieftin.

In fine, sper ca nu am lungit-o prea mult, am dat si niste detalii despre mine ca mi s-au parut relevante si poate de bun augur ca nou membru pe forum. :)

Prezentarea a fost foarte buna :)

8.1 e la oferta si e in buget, nou, lejer: http://www.decathlon.ro/mtb-cross-country/8168918-bicicleta-81-2012-1.html

Momentan, pentru initiere pe trasee XC nici nu cred ca ai nevoie de mai mult.

Kemmel  e bun de pastrat pentru oras, lasa-i cadrul cum e, doar franele si cauciucurile pune-le la punct.