Sign in to follow this  
BogdanTimisoara

Comparatie Suntour SP12-NCX vs. Contec SP-060

Recommended Posts

Nu am reusit sa gasesc nicaieri un review comparativ intre cele doua tije de sa.

Am folosit o perioada o tija Suntour cu paralelogram (modelul precedent lui SP12-NCX) si am fost absolut incantat de ergonomia acestei tije de sa. Problema e ca la fel de incantata ca mine este si sotia mea, drept pentru care mi-a fost confiscata (ea avand in plus fata de mine si un argument legat de o problema la coloana).

Asa ca acum caut pentru trekkingul meu o tija cu paralelogram si am de ales intre cele doua modele de mai sus. Facand abstractie de diferenta de pret (260 lei Contec-ul, 340 lei Suntour-ul), as vrea pareri avizate de la cineva care a folosit ambele variante. Sau daca cineva imi poate sugera (un link eventual) un test comparativ intre cele doua, ca eu nu am gasit si imi e greu sa ma hotarasc.

Pe cartonul care insoteste tija Contec scrie ca utilizeaza atat arc, cat si elastomer. Suntour-ul e doar cu arc, insa au adus o imbunatatire la bucsi, pe care le-au facut de data asta din alama, spre deosebire de modelul precedent.

Cu mare greutate am gasit pe ceva site german (nu cunosc germana, deci imi e tare greu sa caut cuvintele cheie potrivite pentru a cauta pe site-urile nemtesti) o concluzie cum ca ambele tije sunt foarte bune. Dar atat, fara o comparatie intre cele doua.

Alte detalii nu stiu, care ar fi plusurile si minusurile fiecarui model in parte, eventuale pareri despre fiabilitate.

Multumesc in avans pentru orice parere avizata si pentru orice sfat pertinent.

Cam astea ar fi tijele cu pricina:

http://www.rosebikes.com/article/suntour-sp12-ncx-suspension-seat-post/aid:614120

http://www.amazon.de/Campagnolo-Contec-Parallelogramm-Federsattelst%C3%BCtze-%C2%B4%C2%B4SP-060%C2%B4%C2%B4/dp/B00AG35B78