ViorelCapruciu

Schimbare foi de angrenaj

Recommended Posts

Vreau sa schimb foile de angrenaj ale sotiei cu unele mai mici, pt urcari mai serioase (pt concediu). M-am gandit la 44-30 sau 42-28. Anul trecut i-am pus si un bloc de pinioane mai mare dar la pante peste 7-8% tot are probleme. Acum are un angrenaj compact (e pe cursiera) de tip octalink, butucul de angrenaj deduc ca e shimano pt ca pe bratul cu foile scrie Shimano sora. Cum foaia cea mica, de 30 sau 28 de care vreau nu mai merge prinsa pe actualul brat e clar ca trebuie sa iau si alte brate. Brate cu foi la nr de dinti apropiat de ce vreau eu nu vad decat de mtb. Ce le face de mtb, nu merg si la cursiera? Nu stiu toate specificatiile ca sa cer exact si sa mearga la bicicleta ei, (si pe la magazine cat am intrebat parca bajbaie si ei), asa ca cer ajutorul. O sa listez eu specificatiile asa cum ma pricep si daca mai trebuie ceva sau gresesc, chiar si termeni, rog corectati:

- nt de dinti,, 44 sau 42 cu 30 sau 28;

- foi pt 9 viteze. Am inteles ca si pt foi se specifica pt cate viteze, probabil sunt mai subtiri sau mai groase dupa cum e si lantul, sau difera distanta dintre foi?. Aici daca sunt ceva compatibilitati, daca cele pt 10 viteze merg si la 9. 

- lungimea bratelor: 170.

- diametrul axului: pt butuc shimano.

- tipul axului: octalink, desi cred ca specificatia nu mai e necesara, la diametrul asta putand fi si de alt tip, hollowtec etc, dat fiind ca iau si brate cu totul. Aici nu stiu exact cum e cu diametrul si tipul. Pana la urma, daca sunt probleme cu diametrul, schimb si butucul de angrenaj, desi asta nu e mers cine stie ce.

Mai vad la unele foi ca se specifica nr de dinti si un T la urma. Ce inseamna acel T? 

Multumesc.

T vine de la teeth(dinti).

Te-ai gandit sa iei un angrenaj triplu de cursiera?

Daca e triplu va avea BCD 74mm si vei putea pune o foaie de pana la 24 de dinti. iar cu foaie de 24 si pinion de 28 va putea urca orice.

T vine de la teeth(dinti).

Te-ai gandit sa iei un angrenaj triplu de cursiera?

Daca e triplu va avea BCD 74mm si vei putea pune o foaie de pana la 24 de dinti. iar cu foaie de 24 si pinion de 28 va putea urca orice.

M-am gandit si la triplu, dar:

- ergopowerul ei de foi e pt 2;

- in cazul asta totusi pot sa elimin o foaie, sa zicem cea mare, si atunci ori o cara degeaba, ori o dau jos si presupun ca aspectul va fi ca naiba. As fi facut schimb de angrenaje intre biciclete, chiar cu dezavantajele astea pt ea, dar cu avantaj ca nu m-ar mai fi costat nimic, dar eu am brate de 172,5, prea lungi pt ea, zic eu, ca e cam scunda, si bicicleta e xs.

Trebuie sa experimentezi ca nu cred ca iti poate spune vreun mecanic cum stau lucrurile decat daca a mai facut asa ceva. Si pe mine ma bantuie o idee asemanatoare.

In teorie primul gand care te bate e sa schimbi tot angrenajul cu unul de mtb, impactul ar fi asupra ergopowerului.

Tot teoretic, orice alta foaie cu acelasi BCD ar trebui sa se potriveasca, dar nu prea sunt de gasit foi cu numar de dinti asa excentric de mic. Un 50-34 poti sa-l transformi usor in 46-34, foaia mare nu are de ce sa fie scazuta asa de mult.

Intre 172,5 si 170 sunt totusi numai 2.5mm nu cred ca se simt asa de tare, eu am avut de-a lungul timpului din toate ...

Deocamdata inca sper sa gasesc o solutie pt angrenaj cu doua foi.

In teorie primul gand care te bate e sa schimbi tot angrenajul cu unul de mtb, impactul ar fi asupra ergopowerului.

Tot teoretic, orice alta foaie cu acelasi BCD ar trebui sa se potriveasca, dar nu prea sunt de gasit foi cu numar de dinti asa excentric de mic. Un 50-34 poti sa-l transformi usor in 46-34, foaia mare nu are de ce sa fie scazuta asa de mult.

Nu vad ce impact este asupra ergopowerului.

Foaia mare o scad si pe ea mai mult pt ca va fi foaia de mers tot timpul cu exceptia urcarilor mai pronuntate. Ea nu merge in pluton cu baieti pur sange asa ca raman la parerea ca 44 sau 42 i se potrivesc mai bine. Si daca se va dovedi prea mica o schimb, nu e o problema.

Am schimbat angrenajul, pt cine intereseaza o asemenea operatie. Am luat un sram 12a fc gxp 10s cu 39/26 si brate de 170, vine cu rulmenti cu tot. Desi blocul de pinioane e de 9 vad ca nu sunt probleme. Nici nu stiu care e diferenta la angrenaj intre 9s si 10s. A trebuit coborat schimbatorul de foi mult, aproape ca atinge cusca in furca de sub el, iar colierul de strangere pe cadru a venit mai jos, evident, si trece acum peste gaura unui surub dintre cele doua pt suportul de bidon, deci nu mai merge al doilea bidon pus pe teava "verticala". Nu-i bai ca nu era folosit. De asemenea, pe foaia mica, la denivelari cand nu pedaleaza, lantul atinge mult in furca de sub el, distanta fiind mult mai mica decat inainte. Deocamdata astea ar fi neajunsurile, sa mai vedem si in timp, dar important e ca e funcional si nici nu pare caraghios cu foile mai mici asa cum ma temeam.

E de MTB angrenajul? Cu google nu-mi dau seama.

Daca da, un neajuns important ar fi Q-factor mai mare la angrenajul de MTB, cu riscurile de rigoare, in special in curbe. (merci @@andreibelcic).

Schimbatorul ma gandesc c-ar atinge-n chainstay pentru ca are o capacitate foarte mare (diferenta dintre dintii foilor la cursiera). O solutie ar fi inlocuirea sa cu un schimbator de MTB de 2 foi, care are cusca mai mica cred, si capacitate maxima (din amintiri) de 14 dinti.

Referitor la atinsu' in chainstay... ai scurtat lantul?

Pune niste poze.

La cursiera din dotare ma supara diferenta imensa, implicit ruperea de ritm dintre foaia de 34 si cea de 50. Am un angrenaj XT de MTB care zace de pomana, ma gandeam sa-l pun fara foaia mica, adica sa raman cu 32-42. Dar e cracanat rau, asa c-am renuntat. Astept vreo ocazie pentru o foaie de 44...

Pune-ti angrenaj de ciclocros sau pur si simplu ia-ti o foaie mare mai mica. Sau o foaie mica mai mare. O foaie e mai ieftina decat un angrenaj

34-42 ar fi o tampenie mare sau rezonabila?

Doar ca "look", probabil. 42 va fi o foaie mica pe post de foaie mare. Foile mici nu au o finisare frumoasa ca cele mari. 34 are 110mm la suruburi. Va trebui sa gasesti un 42 cu 110, nu cu 130 cum sunt de obicei. Gasesti sigur de 46 pe post de foaie mare http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=33561;page=1;menu=1000,4,122;mid=2;pgc=122:435;orderby=2 La cursiere, cand schimbi foile, schimbi si un pinion sau doua in sensul celalat, pt a evita socul diferentei de pas.

Angrenajul e de mtb. Intr-adevar, q-factorul e mai mare cu vreo 5-7mm. Inca o chestie descoperita acum: pt ca schimbaorul de foi lucreaza mai aproape de cadru decat unul de mtb, cine a montat angrenajul a scos distantierul de la brat de pe partea foilor si l-a mutat in partea cealalta. Asta a generat ca bratul cu foile sa fie mai aproape de cadru decat celalalt cu vreo 5mm.  Nu stiu daca asimetria asta se simte la mers si cat, sau daca va da ceva probleme prin articulatii. Inclin sa cred ca nu.

In ce priveste angrenajul compact, nici mie nu mi se pare atractiva perechea 50-34. In fuctie de ce trasee faci si ce calitati ai, ca sa micsorezi diferenta intre foi ai doua variante, evident, fiecare cu implicatiile ei. Scazi foaia mare, dar scazi si viteza maxima pe care o poti prinde, sau cresti foaia mica si vei urca anumite pante mai in forta sau deloc (depinde si de blocul de pinioane). Personal nu as pune o foaie mare mai mica de 48, si as mari foaia mica pe la 37-38. Eu am triplu, 50-39-30 (si bloc de pinioane 14-25) dar o vreme am mers fara foaia de 30 si am urcat si crama cu 39-25. Acum o urc cu 30-21 dinspre Boldesti si cu 30-19 dinspre Plopu, 30-19 care e cam cat 39-25. Urc mult in picioare si nu am nevoie de rapoarte asa mici, de-aia ziceam ca dipinde si ce calitati ai. Pe urcari mai lungi sau mai abrupte am folosit si 30-25 dar nu am simtit nevoia de mai mult.

Am urcat Transalpina de 2 ori: o data cu raport 34/27 si pe urma cu 34/36. Concluzii: aceeasi viteza (circa 8 km/h), prin urmare acelasi timp, in varianta a doua, cu 34/36, muuult mai placut, cu admirat peisaj, salutat lume, etc...

Cu permisiunea initiatorului (@@ViorelCapruciu, am voie? :D ) am sa folosesc si eu topicul asta.

La cursiere, cand schimbi foile, schimbi si un pinion sau doua in sensul celalat

Eu schimb 2 sau 3, ca au ratie mica. 12-28, 10V.

Am rezervat o foaie TA de 42. O iau destul de ieftin, ca urmare merita incercarea. Am deja un presentiment c-o sa-mi placa.

Scazi foaia mare, dar scazi si viteza maxima pe care o poti prinde

De la o vreme imi displace enorm viteza. Ma inchipui izbit de ceva pe bicicleta la 70 la ora si ma ia cu frisoane.

Dar daca e prea de tot, pot oricand pune pinion de 11 in locul celui de 12.

Daca toate merg bine, luni cred ca instalez foaia ;))

Gata, am 34/42, experiment reusit! Mersi @@danstoe pentru foaie!

Schimbatorul l-am coborat la limita, cred ca-n foaie mica mai are 0.5mm pana la chainstay. Singura, da' absolut singura problema ramane distanta dintre cusca si foaia de 42, cam maricica. Ca urmare, in timpul reglajelor, cu rotile-n sus, mi-a sarit lantul de pe foaia mare. Am limitat la maxim cursa custii si vad ca-n mers nu sare, da' am probat-o doar 100m si inca nu-s convins.

Solutie: schimbator de 2 foi de MTB (doar presupun c-ar ajuta) sau foaie de 44 (cel mai sigur si elegant).

In rest schimba perfect normal, iar diferenta aia de 8 dinti, atat functional cat si estetic mi se pare ok. Momentan raman asa. Daca vreodata dau de o foaie de 44, o iau si am siguranta ca va fi perfecta pentru nevoile mele.

rXrXLJy.jpg

PWT2dff.jpg

Si o poza de ansamblu cu picicleta de naveta :X

• Upvote 1

Solutie: schimbator de 2 foi de MTB (doar presupun c-ar ajuta) sau foaie de 44 (cel mai sigur si elegant).

Totusi am mers pe prima varianta. Am gasit unu' dintr-asta nou, foarte ieftin si l-am luat.

L-am pus pe bicicleta, l-am coborat cat am avut nevoie si da, am presupus corect, nu atinge in chainstay. Dar avand o capacitate mare, gen 14 dinti, iar eu avand diferenta de doar 8... normal ca atingea cusca in foaia mica cand urcam. Intre revanzare si experimente am ales experimentele.

Am gasit un flex imens, niste smirghel, si l-am retusat. Adica i-am taiat juma' din spatele custii. Acum e bine.

Stiu, e o mare tiganie ce am facut, imi cer scuze anticipat ;))

Daca gasesc foaie de 44 ma intorc la schimbatorul de cursiera.

• Upvote 1

Sa nu mai deschid alta discutie, am sa scriu aici. M-am apucat de desfacut pedalele, in speranta ca voi putea da jos foaia mare si s-o inlocuiesc pe cea medie. Nestiind cu ce se mananca mecanica la o bicicleta, am zis ca am de toate. Practic, aveam, nu ce-mi trebuie mie. Presa de extractie a bratului pedalier nu este buna pentru mine. Ce artificiu pot face sa-mi functioneze presa si sa pot da jos bratul pedalier? In link este o poza cu presa sio pedala.

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/11057458_10205563414032164_8264584103136193332_n.jpg?oh=0e18050d6768f20403409fe1e547bb97&oe=55874BEA

Presa nu vine in kit cu un soi de ciupercuta de se pune-n capatul impingatorului, pentru angrenaje octalink ca al tau?

Daca nu, cauta o fisa de diametru potrivit, de 5 bani, de 1 ban, care sa se sprijine perfect pe marginile axului pedalier. Daca e prea mare, nu intra de brat. Daca e prea mica, risti s-o scapi in axul pedalier si sa distrugi filetul surubului de strangere. Daca ai noroc si vine fix cum trebuie, baga 2 fise, pentru siguranta. Le convingi sa stea inclinand bicicleta p-o parte sau cu putina vaselina.

• Upvote 2

Cred ca am bulit filetul. Neavand presa care trebuie am improvizat cu o moneda de 1 euroi de ala mic. Am infiletat pe brat fara niciun fel de probleme, iar cand am incercat sa infiletez si cealalta parte din presa si sa trag bratul pedalier afara, mi-a sarit presa cu totul din brat. Acum intra foarte usor si se balangane. Deci am cam sfeclit-o. Cum as putea sa rezolv problema?

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/11029640_10205571874043659_5758194115617911320_n.jpg?oh=ffbc6625fefda487b3209ea93c08d91c&oe=55BA1E94&__gda__=1434995435_83bc2ca6b5b62e03b89fbe64c4488dce

Pare cam mare fisa aia, SIGUR ai sprijinit-o PE AX?

xed1K47.png

Daca ai asezat-o pe canelurile bratului, naspa.

Nu-ti mai ramane decat sa o scoti la o tura cu surubul desfacut, fortezi putin, verifici continuu daca a iesit. Cand iese te opresti. Daca fortezi cu bratul desfacut, ii strici canelurile si merge la gunoi definitiv.

Stai ca nu stiu despre ce fisa vorbesti.

Aaa. eu citeam fisha. :)) Da, acolo a fost sprijinita. Dar a fost prea moale si s-a facut conserva. Am incercat sa pun doua fise, insa era tarziu. Filetul era deja praf. N-am reusit sa mai prind.

Ai facut corect atunci, dar te-au dovedit presa proasta/material brat slab/strangerea prea puternica a asamblarii.

Pune surubul pe ax, nestrans, mai lasa-i cativa mm, 1-2 pana la capat. Sprinturi in foaie mare, verifici des daca iese bratul de pe ax, se vede la ochi cu bicicleta rasturnata, lasa o mica urma curata pe ax. Sau daca schimbatorul de foi e reglat corect, se aude cand atinge lantul in cusca, pe pozitia extrema, foaie mare pinion mic. Eventual reglezi la perfectie schimbatorul inainte, ca sa fii sigur ca martorul auditiv e activat - lantul sa fie extrem de aproape de cusca (aproape sa atinga) pe foaie mare si pinion mic, iar rulajul il faci doar in combinatia asta, ca sa auzi cand atinge, adica iese bratul.

Edit - insist!!!

- lasa surubul nestrans pe ax! Se comporta ca un opritor, nu permite bratului sa iasa complet. Altfel, daca-ti sare bratul la sprint, dau socoteala pentru oase rupte :(

- verifica des daca s-a deztepenit. Altfel, ii deformezi canelurile.

Succes!