ViorelCapruciu

Schimbare foi de angrenaj

Recommended Posts

Ce schimbator de MTB e compatibil cu maneta de cursiera de 9V? Maneta e Tiagra de prin 2008.

Cred ca oricare de 9v. Personal am folosit chiar manete Sora de 9v cu deraioare acera de 8. Spatele mergea perfect, fata -3 foi- multumitor. Strutocamila din topicul dedicat. Taica Sheldon zice ca legatura intre manete si deraiorul spate e... latimea lantului...

Am incercat odata un schimbator de MTB de 9 pe o maneta de 10 si a mers. Asta ar insemna ca la cursiera, intre 9 si 10 pinioane, difera doar tragerea manetelor?
Daca da, pentru un 11-34 pe cursiera, in afara de schimbator de MTB, am vreo alta solutie?

Sau sa dezvolt... asta e bicicleta, prima cursiera a prietenei. Are 3x9 cu 30-39-50 si 11-28. A ajuns azi la HR de 220 pe o urcare de cateva sute de metri, si a zis ca vrea cat mai granny posibil, ca asa nu mai merge.

Asa ca am de gand s-o satur, si sa-i fac angrenaj dublu, 26-38 cu placi TA pe bratele actuale si pentru spate un 11-34 cu ceva SLX sau PG980, ca 12-36 e Deore, si e foarte greu. Deci schimbator de 9V sau cum? Mersi

100% merge schimbator spate Shimano 9V de MTB pe manete Shimano de 10 de sosea, in combinatie cu pinioane de MTB.

Stiu asta. Doar ca am manete de 9 :P

Merge si pe 9, la sosea cand au trecut de la 9 la 10 nu au schimbat raportul de tragere al cablului ca la MTB cand au bagat Dyna-Sys.

Perfect! Asta banuiam, mersi! Vezi c-am editat mai sus, zi daca ai idei, stiu ca tu te-ai jucat mult cu d-astea.

Eu m-am tot jucat cu SRAM, X7 pe 9v cu manete X0 gripshift. Tata a pus de curand manete 105 10V pe un Deore 9V cu pinioane 12-36 daca nu ma insel. Schimba fara emotii. Personal as zice ca daca ii pui un pedalier dublu de sosea sau MTB sa faci o combinatie ceva mai larga, gen 26-40 sau chiar 26-42. Eu am 26-44 acum, pe un pedalier M590 de MTB care era triplu la origini si schimba perfect. Daca are deja triplul ala de sosea, as zice sa il faci 26-42, nu cred ca o sa ai probleme cu schimbatorul fata.

Ce sa faca cu 42-ul? ;)) Pe plat a mers azi cu 39 si n-a coborat de pinionul 5. La vale franeaza, si bine face. Nu cred c-o s-ajunga veci pe pinionul 11 la foaia de 38.

Eu voiam s-o las cu o foaie, 26 sau 28, dar mi-e de chainline-ul fortat pe pinioane mici. Iar ea a zis ca vrea 2 foi. Deci fie.

Gata, asa ramane, 26-38 cu o foaie de 42 cu dintii smulsi pe post de chainguard si 11-34 cu schimbator de MTB. Schimbator de MTB 2 foi si in fata. Mersi pentru ajutor, revin cu ce iese.

Pai lasa foaia aia de 39 atunci, pentru 1 dinte economisesti niste bani. O foaie de 26 gasesti la 10 euro. Dupa ce se mai antreneaza putin o sa foloseasca si rapoarte mai mari.

Are ceva uzura. In plus, 42 cu dinti taiati nu cred ca acopera 39-le.

Link cu foaia de 26 te rog, eu am vazut doar TA pentru BCD-ul de 76, pe la +20e.

MaC, esti dus :))

Link cu foaia de 26 te rog, eu am vazut doar TA pentru BCD-ul de 76, pe la +20e.

Mai pe seara, ca acum sunt pe punctul de a decola, dar retin ca am tot vazut pe bike-components, desi poate nu era BCD-ul corect. Vrei neaparat TA sau doar asta ai gasit?

LE: intr-adevar am facut o confuzie, cel mai ieftin gasesti TA pe la 22-25 de euro. La MTB se invart in jur de 10 euro preturile pentru foi de 26 sau la sosea pentru alea "standard" de 30.

Fanelul, exclus. Are 28T acum, iar B-tensionu' e strans la capat, e un 105. Hai, poate-l pacalesc cu niste role mai mici sa duca un 30, ceea ce am facut de altfel la cursiera mea. Dar eu am de gand sa-i pun 34 sau 36T.

Majik, la BCD-ul ala si la 26T, e doar TA, exclus original, care nu face decat 30T. Or mai fi si altele, dar n-am de gand sa experimentez, placile TA mi se par mai mult decat ok.

Da, sunt foarte ok TA, am avut si eu si n-am de zis decat de bine. Ma gandeam ca poate gasesti ceva mai ieftin (Shimano sau Truvativ/SRAM) dar intr-adevar, sunt destul de rare foile de 26 pentru angrenaj triplu de sosea, majoritatea sunt de 30.

Poate am timp in uichend sa ma lamuresc.

U54ayTR.jpg

Gata.

kNsitAp.jpg

Cy7PUSy.jpg

Ce am facut eu, repet, angrenaj triplu, ramas cu dublu prin eliminarea foii mari. Am scurtat piulitele si suruburile de prindere. Mi-a luat o noapte, de la 23:00 la 03:00, am folosit un dremel. Rezultatul - niste piulite prea scurte, care sprijina insuficient in spider si niste suruburi care nu calca suficient pe spider, ca nu au cum, au capul de diametru mic, iar gaurile din spider sunt mari.

Concluzia - suruburile trebuiau lasate-n pace si folosite fie distantiere, de exemplu taiata foaia mare si pastrate cele 5 colturi, fie un bash.

Pentru moment va merge asa, vad mai incolo.

Pe fata e okish schimbatorul SLX de 2x10. Daca ar fi avut chainline mai mic ar fi fost perfect. Asa insa, coboara pe foaia mica la limita. Pe foaie mica si pinion mare, lantul cred ca freaca insesizabil in cusca. Dar coboara rezonabil. In sus merge perfect.

Daca stie cineva cum se poate elimina trimul din maneta sa-mi spuna si mie.

Pe spate schimba prost rau. Pe pinioanele mici tinde sa mai coboare unul, pe pinioanele mari tinde sa mai urce unul. Cu greu am nimerit tensiunea de compromis in cablu. Camasile-s noi, cablurile noi. Singurul vinovat poate fi maneta. Pot sa-i fac ceva, ma gandesc la spalare si regresare?