ViorelCapruciu

Schimbare foi de angrenaj

Recommended Posts

Bingo! Nu, avea aceleasi simptome. Banuind ca agata cablurile, am inecat camasile originale in ulei cu teflon, pentru brate de furca. Si parca si-a revenit, schimba bine dup-aia.

Acum, cu componente, cabluri si camasi noi, merge iar prost, mult mai prost decat inainte.

O diferenta ar mai fi ca 105-ul initial avea un joc imens in role. Poate asta chiar il ajuta sa schimbe bine...

Nu, e dreapta, in ambele directii :(

Ce serie e? Dupa comportament, schimba cate 2 in ambele directii, pare sa fie legat de cable pull. Eu am mers 2 ani cu sti Sora 3x9 si acera de 8 pe spate fara deranj

Nu schimba doua, schimba cate trebuie. Repet, de pe 1 coboara cu greu pe 2. Trec prin restul pinioanelor, schimba din ce in ce mai bine, pe la mijlocul casetei e perfect, iar pe masura ce ma apropii de cel mic o ia iar razna, doar ca in directia cealalta. Adica de pe 8 tinde sa coboare singur pe 9.

El e schimbatorul: http://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-xt-rear-derailleur-rd-m771-gs-28501/wg_id-449

Am spalat mecanismele manetelor, nu-mi puneam mari sperante, si-ntr-adevar, nicio schimbare.

Am schimbat capetele camasilor, aveam capete jagwire pe camasi shimano, am pus tot shimano, nicio schimbare.

Am mutat deraiorul XT pe cursiera mea cu 10V, merge perfect.

Reamintesc, pinioane noi XT 9V, camasi noi, schimbator XT nou de 9V, lant nou KMC 9V, manete vechi Tiagra 9V. Schimba execrabil, detalii un post mai sus.

Ma apuc sa desfac manetele? Banuiesc ca au fost fortate, si vreo bucsa ceva are un joc imens, care genereaza indexu' neregulat.

Sau imi scapa ceva?

Mersi

@@Muttley mie mi se pare ca schimbatorul de spate e prea inclinat inspre fatza si intra rolele aproape in pinioane,asa nu schimba bine sigur.Mai modifica-i pozitia(sa stea lantul cum e in foto doar pe pinionul mare)...lantul nu e un pic cam scurt?!

E scurtat la limita lantul.

B-tension e reglat bine.

Mersi.

Zici ca ai uns cablul la un moment dat. Eu cu unsul am dat peste cap schimbarea la 2 cursiere. Nici spalat cablurile si camasile nu au dat rezultat. Doar cand am pus camasi noi si am spalat din nou foarte bine cablurile. Chestia se petrece coroborat cu arcul de la schimbator in general prea tare, mult prea tare decat ar fi nevoie. De aceea, daca o perioada de timp, cand veneam din ture schimbam pe pinionul cel mai mic sa stea arcul la odihna, acum nu mai fac asa, il tin unde se nimereste, tocmai ca sa se mai slabeasca, insa in 2-3 ani nu mi se pare ca s-a muiat vreun pic. Cel mai ok ca tarie a arcului, din ce schimbatoare mi-au trecut prin mana, e Shimano altus. Sunt unele cu niste arcuri bune de suspensii la tiruri. Arcul mai slab da si un feeling mai placut la schimbare.

Am uns cablurile vechi cred, cand era cu 105, ca avea aceleasi simptome, doar ca mai putin pregnant. Acum nu e uns nimic.

De arc n-am ce zice sau face :)

@@pinkbike, tu ai citit p-aici vreodata? :))

Hai pe-acasa si adu tigaia incoace ca ti-o fac eu din pila si ciocan :))

Hai pe-acasa

Adica pe unde? B-)  Ca la tine poate insemna multe... 

@@Muttley din ce vad si ce stiu se pot face urmatoarele remarci:

1. Lantul este oribil de scurt, asta poate explica problemele pe care le ai pe pinioanele mari. Chiar daca ai renuntat la foaia mare, pe foaia mijlocie, trebuie sa poti folosi toate pinioanele de pe spate. dupa mine, pe foaia mijlocie si pinionul cel mai mare, deraiorul spate ar fi trebuit sa fie vertical. De exemplu, daca ai fi folosit un pedalier construit pentru doua foi, atunci ai fi putut considera ca ai o foaie mare si foaie mijlocie iar regula se aplica pentru foaia mijlocie. Modul de a privi lucrurile astfel pleaca de la paralelismul foilor cu caseta. Daca tu mergi pe ideea ca foaia mica trebuie sa se potriveasca cu toate pinioanele de pe spate, atunci vei ajunge la angulatii ale lantului care duc la uzura prematura. Pentru un pedalier construit pentru trei foi, foaia mijlocie este aliniata cu mijlocul casetei si de aceea, foaia mijlocie este gandita sa potriveasca cu toate pinionele.

2. Verifica alinierea urechii cu planul rotii. Axul filetului urechii (cel in care se prinde deraiorul spate) trebuie sa fie perfect perpendicular pe planul rotii spate (exista scula speciala cu care se verifica perpendicularitatea pe planul cadrului rotii).

74882_00_c.jpg

Park Tool DAG-2 Derailleur Hanger Alignment Gauge

3. Este in Cluj un mecanic de biciclete, dupa mine, de exceptie. Daca aveam problema asta cu schimbatorul sigur ma punea sa schimb toate cablurile si toate camasile si nu cu orice ci cu cabluri si camasi originale Shimano. Parerea mea e ca ar fi bine sa schimbi camasile cu Shimano originale iar daca ai un cablu vechi, sa il schimbi si pe ala. Ai grija la curburile cablurilor. Trebuie sa fie cat mai putine si cat mai largi. curbarile scurte, fortate sunt o greseala de montaj. In cazul tau nu am vazut care este traseul cablului deraior spate. 

Lantul ma incapatanez sa cred ca e ok, n-are ce cauta pe mare cu mare.

Cablurile si camasile sunt noi, Shimano.

Stiu ca practic nu are ce cauta, dar asa se verifica lungimea lui. Deci trebuie sa lucreze si in halul ala, sunt unii care asa circula.

Io nu inteleg ce-i cu obsesia asta ca lantul sa aiba cea mai mica lungime care sa permita functionarea transmisiei in loc sa aiba cea mai mare lungime care sa permita functionarea transmisiei. Regula clasica cu foaia mare + pinionul mare + 2 zale mi se pare o prostie, singurul loc unde isi are o oarecare justificare e la MTB, ca sa reduci chain slap-ul, dar chiar si acolo lucrurile nu mai stau ca "pe vremuri" de cand cu noile tehnologii ale schimbatoarelor spate.

Eu ii aleg lungimea pe mic cu mic, sa nu atarne.

Ciudat... zici ca e 26-38 cu 11-34? Asta inseamna o capacitate totala de 12+23 = 35 dinti. Deraiorul spate ce capacitate maxima suporta? Ca daca zici ca ai ales lungimea pe mic cu mic fara ca lantul sa atarne, pe foaia mare ar trebui sa stea mult mai relaxat decat in pozele pe care le-ai pus, asta cu conditia ca deraiorul spate sa aiba o capacitate de macar vreo 37-38 de dinti.

Adica pe unde? B-)  Ca la tine poate insemna multe... 

Acasa la Muttley ;)

Fac poza cand ajung acasa pe mic cu mic. Intr-adevar, din amintiri am mai scurtat o bucata, din speranta ca mai multa tensiune va ajuta schimbarile. Daca tre' sa arunc lantul e tragic :)

de ce sa arunci lantul? ia-ti un pin shimano si pune bucata la loc :)