ViorelCapruciu

Schimbare foi de angrenaj

Recommended Posts

@@Muttley Vezi ca nu e mare pe mare. Indiferent de marimea foilor esti pe mijlociu cu mic.

Si mai ramane si marimea deraiorului spate. La casete de tip MTB trebuie "long cage".

Cadrul e superb. Ai o poza de ansamblu?

http://i.imgur.com/sduJ4tT.jpg

Foaie mica si pinion mic. Cu o za in plus aproape atingea rola de sus. Nu cred sa mai am bucatile scoase...

doc, poza de ansamblu aici. Cu bicicleta nu s-a mers niciodata de cand e gata, ca e periculoasa la cum schimba.

Foaie mica si pinion mic. Cu o za in plus aproape atingea rola de sus. Nu cred sa mai am bucatile scoase...

Eu as mai fi pus o za in plus, la transmisia mea 2x9 cam asa sta schimbatorul spate cand sunt pe pinionul 3-4 (+3-4 dinti fata de pinionul cel mai mic). Pe de alta parte ma indoiesc ca problemele cu schimbatul vitezelor ar fi din cauza lungimii lantului... daca zici ca urechea de schimbator e perfect aliniata, iar camasile si cablurile sunt noi, ori ceva e in neregula cu maneta, ori cu deraiorul spate. Incearca sa faci rost de la cineva de o maneta si/sau de un schimbator spate care merg garantat.

Am pus schimbatorul pe cursiera mea, merge perfect.

Mergea prost si-n configuratia originala, unde doar manetele erau cele de acum.

Am sa i-o dau lui pink, sa vad ce reglaje-i trage la ciocan :-s

Schimbatorul spate are cusca scurta. La caseta 11-34 eu zic ca iti trebuie minim cusca medie daca nu cusca lunga. Asta pentru pinioanele mari. Poti proba si cu o caseta de cursiera.

Pentru pinionele mici, trebuie verificata alinierea urechii deraiorului.

Cusca e medie.

trebuie verificata alinierea urechii deraiorului.

O fi urechea stramba...

Nu, e dreapta, in ambele directii  :(

Eu presupun ca ai luat un deraior compatibil cu manetele.

Recunosc ca nu am habar ce probleme pot genera dual controlerele. Ma rog, nu inca.

G6EEFd6.jpg

Am facut-o si p-asta...

Daca nu se rezolva problema, va fi un anunt gras la marketplace.

Intrebare: cum le schimb fara sa dau jos ghidolina?

Ma gandesc sa las pe ghidon colierele de fixare de la vechile Tiagra. Or fi compatibile?

În diagramă scrie că-s la fel cu cele de la Tiagra 4600. Același număr de reper apare și la Claris...merită încercat, zic. Sigur nu vrei cabluri noi cu manetele noi?

Pai n-are legatura cu cablurile intrebarea mea.

Cablurile oricum se scot. Si erau deja noi, dar le voi schimba oricum, ca-s strivite la capetele de jos si probabil ca nu vor putea fi reintroduse in camasi.

Mersi pentru raspuns! ;)

ca-s strivite la capetele de jos si probabil ca nu vor putea fi reintroduse in camasi.

Ai grija cand scoti cablurile din camasi sa le faci cat mai "rotunde". Taie-le ca sa nu fie plate si sa nu zgaraie. Daca le scoti "plate" o sa zgaraie camasa pe interior. 

• Upvote 2

Bravo, bun pont! Am sa le tai atunci, si-mi iau gandul de la a le refolosi. Mersi! ;)

• Upvote 1

Dacă_cablurile nu-s din inox, cromate şi alte fineţuri d'astea, capetele se pot cositori. Cositoreala se rotunjeşte, fain-frumos, şi trece ca unsă prin toate orifiţiile, veşnic.

Dacă-s sîrme cu pretenţii, tot merge făcutul capetelor cu ceva... reşini (polimerizabile la rece, bicomponent, epoxi...), dar e oareşcum mai multă chinuială.

Am pus saptamana trecuta manetele noi. Ca fapt divers, da, merg folosite colierele vechi, pentru a nu umbla la ghidolina.

Ea9BlrQ.jpg

4J8mgiB.jpg

Rezultat - ZERO.

Idei:

1) patina de cablu de sub BB se deformeaza. Sa fac o proba cu camasa integrala?

2) urechea, desi la ochi o vad perfect dreapta, sa fie usor stramba - mi se pare neplauzibil, am mers cu urechi strambe ca lumea, si nu faceau asa.

Aveti alte idei? Totul e nou acum.

Salut,am o nelămurire , poate ma ajuta cineva cu un raspuns,  vreau sa schimb angrenajul 50-34 cu un 39-53 , cel pe care vreau sa-l cumpar are monobloc hollowtec 2, la mine monoblocul este press fit ? Stie cineva daca se potriveste ? Eu schimb decat angrenajul fara monobloc . Sau ar mai fi o soluție ,sa pun o foaie de 39 in loc de 34 sa rămână 39-50 ? Fara sa mai schimb angrenajul . Ar fi problema de funcționare ? Multumesc 

Ca sa schimbi doar foaia trebuie sa verifici sa aiba acelasi diametru al cercului format de suruburile de prindere (BCD - bolt circle diameter).

La angrenajele 50/34 BCD este 110, in timp ce la 53/39 este 130 mm. Exista foi de 38 cu BCD de 110 mm, din cate stiu.

N-am gasit la o cautare rapida decat de 36, dar daca gasesti, cred ca e cea mai simpla solutie:

http://www.wiggle.com/fsa-fsa-pro-road-36t-chainring/

Pentru trecere HT/pressfit trebuie adaptor.

Angrenajul e pe același sistem (diametrul / lățimea axului), indiferent de "monobloc". Nu e nevoie de adaptor.

Adică un angrenaj GXP sau Hollowtech2 merge pe BB30? Că asta reiese din ce spui.

Axul pedalierului, care leagă bratele, este la sosea de 24mm sau de 30mm.

Dacă angrenajul tau actual este pe BB30, adică cu diametrul axului de 30mm, nu o să meargă niciodată pe un BB cu diametrul interior de 24mm (Hollow, GXP,...)

Dacă axul tau este de 24mm, merge pe BB30 cu ajutorul unui adaptor care reduce diametrul de la 30mm la 24mm.

http://www.parktool.com/blog/repair-help/bottom-bracket-standards-1#article-section-4

Aici era vorba de două angrenaje Shimano de șosea, sau nu am citit eu bine?

Omul a spus că are pressfit (probabil PF30) iar noul angrenaj este pe hollow2.

Nu a menționat de Shimano.

Deci, dacă acum este pe pressfit, are ax de 30mm. Dacă cumpăra angrenaj cu BB hollow2 o să aibă ax de 24mm. Deci o să aibă nevoie de adaptor că să folosească noul angrenaj cu vechiul BB.

Ok, am înțeles. Deducție. Totuși, pe PF30 (fabricate si de SRAM, FSA,...)poți monta mai multe angrenaje cu același diametru al axului.

Explica-mi te rog ceva ce ai spus mai sus și nu înțeleg. Cum folosești un angrenaj cu ax de 24mm și un BB PF30 fără adaptor.

Încearcă tot așa, cu poza, că mă prind mai bine.

Am dat un sfat pe subiect - schimbarea angrenajului Shimano cu altul Shimano - nu am stat să fac teoria chibritului. Dacă nu ești capabil să înțelegi asta, limitează-te la a vinde chinezării pe DB.