ViorelCapruciu

Schimbare foi de angrenaj

Recommended Posts

Multumesc ptr răspunsuri , am gasit o foaie Shimano FC 6800 39T 110 pe bikexpert , dar numai la comanda o aduce . Întrebare , daca o comand as putea sa o schimb eu acasa ? E complicat ? De desfăcut angrenajul ma descurc dar nu stiu cu cele 5 șuruburi care prind foaia . 

Video

Poți schimba foile și fără să dai pedalierului jos.

Eu am stricat două șuruburi FSA pt că nu aveam cheie torx și m-am încăpățânat să folosesc inbus.

Șuruburile se desfac pe partea exterioara, ținând contra pe interior. Mai exact, pe exterior este șurub iar pe interior o piuliță. Poți face operațiunea acasă, nu e mare inginerie.

• Like 1

Pai atunci e treaba ușoară , am inteles de la niște băieți de la un service ca se mai gasesc foi aftermarket ,or fi bune de ceva? Shimano ultegra pe care am gasit-o eu la bikexpert este 63 lei plus TVA si cu transport ma duce la 100 lei , nu ar fi mult nici asa dar 

Caută și pe 

Bike-discount.de

Bike-components.de

Rose.de

Găsești și alte site-uri din Europa pe care dau comenzi colegi de aici de pe forum. 

Ai grija la BCD, să fie la fel că la foaia veche, iar ce a zis colegul mai sus este critic. Dacă ai 5 șuruburi acum și iei foaie cu 4 șuruburi, o iei fix degeaba.

UIte tot la bikexpert cu 5 gauri, pe 36 dinti. Nu stiu ce angrenaj ai, deci sfatul e dat la modul general.

http://www.bikexpert.ro/angrenaje_18/foaie-angrenaj-shimano-fc-5800_5788_83882.aspx

@otsdr, te rog si eu la randu-mi sa nu fii sarcastic si sa explici de ce nu ii trebuie, bunaoara, asa ceva:

https://www.universalcycles.com/shopping/product_details.php?id=62622&category=2634

Noi nici nu stim ce fel de cusca a monoblocului are (construita din start pentru un anumit tip de pressfit, sauBSA cu adaptor pf30 (sau altul) inclus. 

Te complici inutil cu BB-ul; Giant-ul TCR Composite 2 vine cu 105 stock, se poate monta orice alt angrenaj Shimano HT2.

l.e. Ca fapt divers, da, Shimano are BB-uri pressfit, dacă asta era sursa neînțelegerii.

Sa se potrivească foaia exact imi trebuie 

- bcd 110

- 10 viteze 

si vreau cu 39T

problema e ca varianta asta nu se găsește 

E buna foaia. TA fac produse bune, peste media de la Shimano. 

Da-le totuși un mail sa te asiguri că are 39 de dinți și 110bcd. Sa nu fie greșeală de publicare. Apoi, dacă îți convine prețul, evident mult mai mare decât ultegra, go for it.

Salut, redeschid aici ca sa nu fac topic nou.

Trebuie schimbata cel putin foaia mare de la pedalierul Shimano STX-RC, 5 brate, 3x6.

Problema e ca masuratoarea mea nu e destul de precisa si au existat 2 variante, cu BCD de 94 si de 95mm pt exterior.

Oare merita sa caut sa inlocuiesc foile sau sa schimb cu totul pedalierul? Toata linia e stx, as fi vrut sa o pastrez....

Thx

Specialités TA face foi cu 5 brate pe BCD de 94mm, nu cred sa existe 2 standarde atat de apropiate unul de altul. Preturile lor sunt putin piperate, dar macar ai o larga varietate de foi din care sa alegi.

Sa inlocuiesti pedalierul sau nu e decizia ta, in final tu stii daca tii foarte mult la valoarea sentimentala a bicicletei (si a liniei complete STX) sau nu. Solutii sa-l pastrezi se gasesc :P