Recommended Posts

Va salut.

Recent intors dintr-o tura ciclo in zona Tarii Lapusului si Maramuresului, ma si gandesc la o noua tura.

In perioada 30-3 iulie, vrea sa ies in tura ciclo prin partea Bucovinei.
Nu am fost inca prin zona respectiva, dar cred ca merita. Traseul ar fi urmatorul: 

http://www.bikemap.net/ro/route/2656486-tur-moldova/#/z9/47.59597,25.49102/terrain

Total de km max. 350 Km

Eu voi pleca din Cluj si am loc de inca o bicicleta. Masina o vom lasa in Vatra Dornei, de unde vom pleca pe biciclete.

Echipament necesar:
Bicicleta- a se lua in calcul ca vor fi si drumuri pietruite/de tara.( un MTB sau hybrid,trekking cu cauciucuri adecvate pentru teren accidentat);
Portbagaj/coburi;
Sac de dormit;
Cort- eu am un loc liber in cort (la nevoie mai pot pune un cort la bataie).;
Haine de ploaie/ haine de schimb;
Izopren/salteluta;
Primus (la nevoie mai pot pune un arzator la bataie, tu doar sa ai butelia);
Cele necesare intr-o tura de cicloturism (camere de schimb, leviere, pompa, sticle de apa, petece, trusa de prim ajutor, etc)
Casca

Va fi un tur mic in km, dar destul de nervos in diferentele de nivel. Anumite piese de echipament le putem lua colectiv (trusa de prim ajutor, cabluri de legat bicicletele, petice, cauciuc rezerva,)

Cine doreste se poate altura, iar cine are informatii despre traseu, sau parti din traseu, de-altfel e binevenit sa impartaseasca idei sau sfaturi.

Costurile: share la motorina pana in Vatra Dornei si intors: aprox. 400 km dus intors, cu un consum de 5%, cam aici ia masina mea.
In rest, cat mai redus, dar nu sa lesinam pe biciclete.

Pentru cei care vin din alte parti, intalnirea ar fi in Vatra Dornei.

Multumesc,

Dorin

• Upvote 1

Drumul intre Poiana Micului si Sucevita, desi exista pe harti ca si drum judetean, in realitate nu prea e. Exista insa traseu marcat care te scoate in Sucevita. O sa fie un pic mai greu cu bagaje dar se poate face.

De asemenea, daca vrei sa ajungi si pe Rarau, ai putea urca din Chiril si apoi cobori in Slatioara prin Codrii Seculari. E frumos si pe Puzdra dar cred ca asa e mai interesant.

Pe unde vrei sa innoptezi? Ca iau in considerare sa vin si eu, deoarece sunt bucati  din traseu din traseu pe care nu le-am facut niciodata.

Salut,

Multumesc mult de info si idei! Deocamdata orice innoptare va fi la cort.

In functie de cati vom fi, vom decide cu totii cum e mai bine si unde ar fi mai bine sa dormim, sau dupa cati km. In principiu sunt pe ideea ca maxim de 100Km sunt mai mult decat suficienti.

Idei?

Dorin

"Drumul intre Poiana Micului si Sucevita, desi exista pe harti ca si drum judetean, in realitate nu prea e. Exista insa traseu marcat care te scoate in Sucevita."

Am fost saptamina trecuta si pe alocuri e doar o poteca turistica si drum ...de taf. Marcajul banda albastra e OK. Aproximativ 12 km. din Poiana Micului pina in Sucevita si e cam mult...pushbike. O varianta ar fi de la Manastirea Humorului spre Poiana MIcului o iei dreapta, urci Plesa si cobori in Solonetul Nou si apoi spre Sucevita pe asfalt.

• Upvote 1

Te sfatuiesc sa nu o iei prin Poaiana Micului, e mai mult traseu de picior cu mult push bike si carari inguste deloc recomandat la ce faceti voi, Ocoleste pe la Cacica.

Ok. Atunci traseul va suferi modificari, sa evitam Poiana Micului, si probabil va ramane Cacica.

Multam:)

Vezi ruta propusa de mine mai sus, merita un popas sus in Plesa...

Rovid am luat in calcul, iar traseul va trece prin Plesa.
Multam.