creizi

Noi funcții forum și site

Recommended Posts

@LucianLS, bani aruncati de pomană.
De un topic neinteresant scapi repede. Nu dai click pe el. 
Dar daca urmaresti un topic si apar tot felul de postaci/troli, functia ignore user e chiar pomana curată. 0 euroi si merge.

4 minutes ago, paulrad said:

o funcție de marcare ca citit a unui topic direct din pagina ”Unread Content” fără să vizitezi topicul? 

Vizitezi doar ce te interesează apoi marchezi tot forumul ca "citit".

• Upvote 1

4 minutes ago, otsdr said:

Vizitezi doar ce te interesează apoi marchezi tot forumul ca "citit".

Ar merge și așa, doar că nu citesc tot timpul un topic care mă interesează atunci când îl văd. Mai bine să poți scăpa de alea care nu te interesează doar :) 

6 hours ago, Mookyama said:

sa se faca o conduita morala si educatie, de bun respect fata de ceilalti colegi

De exemplu, daca vrei sa spui: O babă s-a impiedicat de o piatra si a cazut, sa nu explici: O venerbila doamnă nascută in 1928 in satul Românași din județul Mureș, care a invățat artimetica la scoala primară din Mediaș si apoi a lucrat 43 de ani in aceeasi functie de centralista la spitalul din Sighisoara, dupa ce a iesit la pensie pe o sumă mizeră, fiind luată in ingrijire de bunul ei fiu care locuia cu chirie in cartierul Berceni din capitală, intorcându-se acasă după ce a cumpărat o pâine la limita termenului de expirare, s-a impiedicat de o bordură ce s-a dovedit a fi neconformă inca din legislatura ce s-a terminat acum opt ani.
Era doar un exercitiu.
eh vezi, d-aia e bună functia Ignore.

• Haha 4
  • Sad 1

în urmă cu 5 ore, Invitat special said:

Intri in contre cu unul, sar, fie prin postari, fie prin aprecieri la adresa colegului, ceilalti.

Confirm existenta situatie mentionate mai sus. Cunosc spiritul de gasca existent pe forum si stiu cum este sa discuti in contradictoriu cu toata gasca.

Nu am nicio intentie de polemica, nu fac nominalizari, nu fac ancheta.

Vreau doar sa subliniez faptul ca scopul formului este altul, nu acela de a arata ca gasca mea este cea mai tare.

Asta daca vrem sa acceptam ca problema exista si daca dorim sa o rezolvam. Putem la fel de bine sa o ignoram si sa ne prefacem ca nu exista.

• Upvote 1

1 hour ago, BodoC said:

@LucianLS, bani aruncati de pomană.
De un topic neinteresant scapi repede. Nu dai click pe el. 
Dar daca urmaresti un topic si apar tot felul de postaci/troli, functia ignore user e chiar pomana curată. 0 euroi si merge.

Poti ignora si functia de ignore...

>:D< Ce-ați înviat toți aici! :drinking:

În primul rând, ăștia care ați adus aici cearta din alte părți, sper că vă dați seama că o să șterg ce-i off-topic. :)

Ignorare a unei discuții sau chiar a unei secțiuni întregi a forumului - s-ar putea să fie o idee bună, mă uit dacă pluginul ăla e compatibil.

Marcare a unei discuții direct din rezultatele căutării, de-asta n-am mai auzit. Logic e să deschizi discuția și s-o citești dacă te interesează, sau s-o ignori (și atunci tot reapare până dai Mark All Read). Nu prea văd cine s-ar fi gândit la un scenariu de utilizare diferit, da' pot să caut.

Ignorarea unui user este o variantă foarte, foarte, foarte bună de a nu vă mai face nervi. Vorbesc foarte serios, nu fiți masochiști cu voi înșivă să citiți pe cineva care vă deranjează, dați-i ignore și gata. Mai ales dacă vă știți că reacționați virulent dacă-i vedeți producțiile pe ecran, în loc să aveți tăria de a nu reacționa; mai bine evitați din prima apariția mesajelor cuiva. La fel ca pe facebook, ce bună e funcția de blocare. Mai bine băgați pe ignore pe alții decât să vă iritați și să umpleți forumul de ceartă. Cel mai probabil nu merită nici nervii, nici timpul consumat cu replici acide, indiferent că-s lungi sau scurte. Plus că mai e o chestie - toți participanții la o ceartă împart în egală măsură responsabilitatea scandalului. O fi unul vinovat că a început, dar nici celălalt nu e mai breaz când a decis să continue cearta și să mai pună benzină pe foc, în loc să ignore problema sau userul.

@puterfixer nu trebuie să-ți bați capul cu ce am zis eu căci am întrebat în ideea în care o fi vreo opțiune disponibilă, dar nu e activată. Mie mi s-a părut mai la îndemână așa că pe Mark All Read n-am dat niciodată click, numai din greșeală :))

Dar ce avem noi aici.

image.png

image.png

@paulrad mă scuzi, am făcut experimente pe tine :D

Pentru marcarea individuală a topicurilor drept citite n-am găsit vreun plugin (încă), sorry.

• Upvote 1
  • Like 1

@puterfixer nu-i problemă, oricum nu zic nimic interesant.

Unde e lista cu utilizatori ignorați? eu văd doar lista de topics. Sunt neconflictual de felul meu, nu vreau să ignor pe nimeni + că dai ignore și apoi ai impresia că se ceartă @majikstone singur. 🙄

• Upvote 1
  • Like 1
  • Haha 2

Nu-s prea mari butoanele alea? Le nimeresti din greseala...
Daca vreau sa revin asupra topicului cum fac?

Lista cu utilizatorii ignorați e în meniul userului tău, în dreapta sus.

image.png

Butonul de ignorare a unui topic e de tip „toggle”, o dată se activează, apoi se dezactivează; își schimbă și culoarea, face un page refresh la click (și merge la primul mesaj din tot subiectul, n-am ce să-i fac). Topicurile ignorate au un tag roșu care apare și în lista de subiecte a unui forum. Puteți testa, e foarte simplu de revenit.

• Upvote 2

Nu cumva "ignorarea" asta e la o scară mai mică exact ceea ce se întâmplă pe aceste mirifice plaiuri? 
Ne facem că nu vedem sau că nu ne interesează.
Suntem în bulă, nu?

Am tras enorm de multe semnale de alarmă. N-au fost luate în seamă.
Deși cică aș fi băgător de seamă șef.

• Thanks 3

Prea filosofică problematica asta pe un topic tehnic, la ora asta și pe uscat, așa :P 

în urmă cu 18 ore, Invitat special said:

@puterfixer de ce acest user desi a postat de cateva ori figureaza cu 0 posts? E un bug sau o functionalitate?

Secțiunea „Ajutor! Am o întrebare” nu este considerată o secțiune „normală” a forumului, în care să se poarte discuții între mai mulți participanți. Este o secțiune specială, unde inițiatorul subiectului pune o întrebare, și mai mulți forumiști îi răspund direct la întrebare, teoretic ignorând ce au răspuns ceilalți, în ideea că inițiatorul va alege unul dintre răspunsuri ca fiind cel corect. Ceva în genul Yahoo Answers, dacă ai folosit, sau alte sisteme de Q&A (unele chiar cu timp predefinit în care inițiatorul TREBUIE să aleagă un răspuns, și un timp de inactivitate după care întrebarea se închide pentru alte răspunsuri). Secțiunea este în teste, și conceptul se pare că nu prea e înțeles bine, dat fiind că (aproape) niciunul dintre inițiatorii topicurilor de aici nu au închis problema prin nominalizarea vreunui răspuns primit ca fiind corect sau cel mai bun sau cel mai de ajutor. De-aia nici postările din această secțiune nu sunt contorizate, iar userul în cauză are întreaga activitate în acea secțiune.

• Upvote 1