creizi

Noi funcții forum și site

Recommended Posts

@MirceaDP: Chat-ul s-a dezactivat si s-a incercat o varianta IRC... deci nu mai e nimic care sa ingreuneze site-ul.

Irc-ul functioneaza.

In fiecare zi de la ora 20.00 avem "chat hour". Putem comunica acolo mult mai lejer.

@MirceaDP: Chat-ul s-a dezactivat si s-a incercat o varianta IRC... deci nu mai e nimic care sa ingreuneze site-ul.

Multumesc. Mie tot f.greu imi merge, mai greu decat cu alte site-uri sau forumuri (ex. bentrideronline), dar nu va faceti probleme, mai pot incerca niste chestii de la mine (mutat date & marit spatiul pe hard, etc.) inainte de a trage concluzia ca nu se mai poate si ca trebuie sa-mi iau alta scula sau sa renunt la forum.

Multumesc. Mie tot f.greu imi merge, mai greu decat cu alte site-uri sau forumuri (ex. bentrideronline), dar nu va faceti probleme, mai pot incerca niste chestii de la mine (mutat date & marit spatiul pe hard, etc.) inainte de a trage concluzia ca nu se mai poate si ca trebuie sa-mi iau alta scula sau sa renunt la forum.

Totul se rezuma la un sistem de operare cat mai curat, care necesita resurse cat mai putine ( recomand orice distributie de linux, pt. sisteme vechi de 10 ani) + ultima versiune de FireFox + pluginurile necesare.

Da e idee buna cu linux, poti incerca cu Ubuntu versiunea LiveCD. Adica nu trebuie sa instalezi nimic, Ubuntu ruleaza direct de pe cd. In felul asta vezi daca-ti place, si daca merge bine pe calculatorul tau. Ar fi bine daca ne-ai data niste detalii desre calculator: procesor, RAM etc

Da e idee buna cu linux, poti incerca cu Ubuntu versiunea LiveCD. Adica nu trebuie sa instalezi nimic, Ubuntu ruleaza direct de pe cd. In felul asta vezi daca-ti place, si daca merge bine pe calculatorul tau. Ar fi bine daca ne-ai data niste detalii desre calculator: procesor, RAM etc

Ai grija ce ii recomanzi, vezi ca nu o sa gaseasca drivere pt scula aia antica nici mort. Cat timp e LiveCD doar e in regula totusi :)

Comunitatea Linux este vasta; cu putina munca poti gasi orice doresti. I-am instalat mamei mele pe un Sony Vaio vechi de noua ani ultima distributie de Xubuntu si merge BRICI.

Pentru cei care nu vor sa-si activeze java in browser insa folosesc Firefox si n-au chef sa instaleze un client de mIRC pt. chat -> exista addon-ul de Firefox ChatZilla (il veti gasi in meniul FireFox la Tools ).

Il instalati si la Preferences -> Global Settings -> Startup -> Auto-connect URLs introduceti irc://irc.vbirc.org/ciclism.ro

Incearca Slackware 8 sau Linux from Scratch versiune mai veche. Sa vezi acolo complicat (si misto) :)).

E un Pentium 2 cu procesor de 300 MHz, cu 64 MB memorie RAM, vreo 40MB ramasi liberi pe hard ... sistem de operare Windows NT4 si browser Opera 8.54

Am dezactivat Java, Javascript si plugins si merge snur :-H deocamdata. Poate e si din cauza ca am inchis alte programe. In fine, mai trebuie sa mut niste date si sa maresc memoria virtuala.

Nu pot instala programe noi din lipsa de spatiu si de resurse minime. Poate Ubuntu Live CD ar merge dar inca nu am timp si mare nevoie sa incerc. Alt computer, poate la anul, daca nu voi fi printre bugetarii disponibilizati ...

Multumesc tuturor pentru sugestii.

Sper să fie potrivit locul pentru ce vreau să întreb:

- Cum se poate da Quote de la mai multe posturi în acelaşi răspuns ?

Pe alte forumuri, cuvântul ”Citat” se face roşu, alegi următorul şi tot aşa şi când apeşi ”Răspunde” îţi apar toate citatele. La noi, nu e aşa, dar forumişti deştepţi au mai multe citate într-un post.

Cum fac ei ?

- A doua întrebare:

cum pot pune o poză, de o anumită mărime (vă rog să-mi spuneţi care e aia) direct în post, fără să fie micşorată, ci să fie în mărime ”naturală”. Sunt situaţii când nu merită să mai deschidă cititorul altă pagină, ca să i se facă poza mare.

Vă mulţumesc anticipat !

La a doua intrebare:

In primul rand poza pe care vrei sa o postezi trebuie uploadata pe un site specializat. Marimea indicata este 800x600 pixeli. Dai click dreapta pe poza si selectezi "Copy image location".

In casuta in care postezi sunt mai multe simboluri. Deasupra, spre dreapta este un patratel galben "Insert Image". Dai click pe el si in caseta dai "paste" la adresa pozei copiata anterior.

Clik OK si gata.

La prima intrebare nu stiu raspunsul. Nu prea m-a interesat dar ar fi bine de stiut.

- Cum se poate da Quote de la mai multe posturi în acelaşi răspuns ?

Eu deschid pagina noua in browser si dau Quote, la mesajul 2 . Iau apoi mesajul si il copiez in fereastra initiala. Si tot asa, poti aduga mai multe replici la mesaje.

Eu dau "quote" la unul dintre mesajele care ma interezeaza, copiez citatul, apoi dau "back" (din fereastra browser-ului) si din nou "quote" la urmatorul mesaj care prezinta interes, unde ii dau paste primului. Si uite-asa am doua citate. Cu mai mult de 2, prefer sa fac precum ombun.

Noua versiune de vbulletin va rezolva multe din aceste probleme. Am achitat softul dar el va fi lansat in varianta finala doar la sfarsitul acestui an.

Putina rabdare.

Pe alte forumuri, cuvântul ”Citat” se face roşu, alegi următorul şi tot aşa şi când apeşi ”Răspunde” îţi apar toate citatele. La noi, nu e aşa, dar forumişti deştepţi au mai multe citate într-un post.

Cum fac ei ?

Nu ştiu cum fac alţii, dar eu în editor fac copy/paste la toate paragrafele pe care vreau să le citez, apoi scriu [noparse]

la începutul fiecăruia şi

[/noparse] la sfîrşitul fiecăruia. M-am obişnuit de mult să fac asta şi nu-mi mai bat capul cu automatizările. E mult mai rapid şi mai eficient să faci singur totul. :D

M-am obişnuit de mult să fac asta şi nu-mi mai bat capul cu automatizările. E mult mai rapid şi mai eficient să faci singur totul. :))

Săru' mâna !

E, într-adevăr o soluţie elegantă, la care nu m-am gândit.

Pe de altă parte, la unele activităţi e nesănătos să faci ”totul” singur, e bine să-ţi mai asociezi pe cineva.

Ovidiu ne-a spus că vom avea soft nou şi cred că e mai bine aşa.

Uite, spre pildă, citatul tău de mai sus nu spune din cine ai citat şi când a scris respectivul.

Dar o să reţin soluţia ta pentru toate locurile unde nu e altă cale.

Pe de altă parte, la unele activităţi e nesănătos să faci ”totul” singur, e bine să-ţi mai asociezi pe cineva.

:D

Corect. :D

Uite, spre pildă, citatul tău de mai sus nu spune din cine ai citat şi când a scris respectivul.

Dacă în loc de [noparse]

scrii
[/noparse] apare şi numele, cum am făcut eu aici.

Iar dacă vrei să apară şi linkul către mesajul citat, atunci imediat după nume pui punct şi virgulă, apoi numărul mesajului (te duci cu şoricelul pe "permalink"-ul din colţul din dreapta sus al mesajului şi vezi codul de la sfîrşitul linkului). De exemplu, dacă scriu:

[noparse]

[/noparse]

rezultatul va fi ăsta:

Nu-i foarte rapid, dar funcţionează. În general însă nu-mi bat capul cu asta, ci pun doar [noparse]

[/noparse] şi atît, pentru că mi se pare suficient citatul în sine. Autorul şi-l va recunoaşte sigur, iar în cazul în care simt că ar putea fi vreun dubiu, de exemplu cînd citez un mesaj scris cu o pagină sau două în urmă, atunci mă adresez autorului cînd răspund. Pun citatul, apoi zic "Roller, sînt (sau nu sînt :D) de acord... etc."

Chiar şi pe forumurile care au facilitatea cu butoanele roşii, eu prefer să-mi construiesc manual citatele pentru că în general nu citez mesaje întregi, ci numai frînturi. Dacă vrei să răspunzi la trei utilizatori diferiţi, butoanele de Quote îţi bagă toate cele trei mesaje întregi şi trebuie să faci curăţenie pe urmă.

E grozav să cunoşti codurile astea php sau cum le zice. Ce simplu se rezolvă unele lucruri şi ce elegant !

Aşa-i. Eu am crescut cu MS-DOS şi cu linia de comandă şi mi se pare că unele lucruri se făceau mult mai uşor şi mai rapid pe-atunci. Într-adevăr, nu era aşa intuitiv ca Windowsul unde oricine se descurcă cu ochii închişi, ci trebuia să munceşti un pic pînă să prinzi şpilul, însă odată învăţate cîteva comenzi de bază erai mai eficient şi mai rapid decît poţi fi azi în Windows. Cel puţin aşa mi se pare mie. Mi-era mult mai uşor să scriu "pkzip ... bla bla bla... enter" decît îmi este astăzi să deschid Explorerul, să selectez fişierele, să dau clic dreapta, clic pe WinRAR (sau orice altceva), apoi să pun tot felul de bife, etc. :D

Eh, dar să spun drept, pe vremea aia admiram Windowsul şi îmi doream un calculator pe care să meargă bine, pentru că pe al meu nu prea mergea. Visam la o zi în care să existe numai Windows peste tot şi să nu mai existe MS-DOS. Am aflat pe pielea mea că zicala "ai grijă ce-ţi doreşti, că s-ar putea îndeplini" este foarte adevărată. :))

Nu ştiu nici eu toate codurile, doar cîteva pe care le folosesc frecvent, dar uite aici o listă completă, cu exemple:

BB Code List