creizi

Noi functionalitati forum si site

Recommended Posts

Incepand de astazi avem o noua optiune pe forum. Cu ajutorul noului sistem de ranking putem sa facem diferentieri mult mai clare intre userii care sunt apreciati de comunitatea noastra si a caror opinie , in mod implicit, conteaza pentru noi.

In partea dreapta sus , la fiecare post, exista un + si un -. In functie de calitatea respectivului post puteti sa ii acordati un punct acelui user si postului sau.

Un post care are 3+ va insemna un punct acordat respectivului user in statistica din dreptul username-ului (la categoria Highly). Daca se ajunge la 5 voturi cu + atunci userul va avea adaugat la reputatie un punct in campul Highest.

La fel se intampla cu minusurile.

Pare complicat la inceput dar sistemul este foarte simplu.

Va atrag atentia ca nu vor fi tolerate abuzurile. va rog sa punctati postul, nu persoana care a postat.

Toate voturile sunt viyibile in interfata de administrare asa ca o sa vad daca un user da plusuri la toate posturile lui Leonte sau in aceeasi ordine de idei o sa vad daca Krupp da o gramada de minusuri aceleiasi persoane.

Pentru intrebari va stau la dispozitie.

Edited by Ovidiu
  • Upvote 1

1-vad ca noua optiune functioneaza si retroactiv; daca vreau sa ma votez pt. ca eu gandesc din capul meu asa:

Si eu sunt invidios........doar pe mine, ca pot asa de multe.

e voie?

2-o sa fie distractie mare si o sa va ocupe mult timp sa tot buchisiti la log-urile alea ca sa vedeti cine si cum.

3-mira-ma-s sa se voteze doar post-ul si nu persoana; poate ar merita incercata si varianta in care moderatori/admini taxeaza cu un "minus" tot ce e off-topic. La -5 o atentionare, la -10 o ciufuleala pe privat, la -15 restrictionarea accesului pt 15 zile pe aria respectiva.

4-sa fie si un top dupa 1 an (sau X luni); care iese primul la plusuri sa dea o bere la "beer master", care iese la minusuri sa dea o lada altfel BAN

5-sa vedeti voi inflatie de clone acum; rating-ul e ca sarea in bucate.

6-ar fi simpatic sa poata vedea user-ul care a dat cu + si care cu -. Stiu ca asta e mai complicat insa ar fi muuult ma distractiv.

Edited by popez
uitai ceva

popezule, ti-am dat un plus, nu uita sa faci la fel. hehehhee.

Las'ca i-am articulat eu un minus :P

Si nu uitati!

Toate voturile sunt vizibile in interfata de administrare asa ca o sa vad daca un user da plusuri la toate posturile lui Leonte sau in aceeasi ordine de idei o sa vad daca Krupp da o gramada de minusuri aceleiasi persoane.

Sau chiar lui insasi ;).

In tot cazul popezule daca vrei sa te adaugi celor patru apostoli si sa fiti 3 esti invitatul firmei ;)

MBZ: "Las'ca i-am articulat eu un minus"

Pe minusul ala il meritam pt. o mizerie ce am facut-o nu demult. Tot ce vine de la MBZ primesc; el nu vinde, doar daruieste insa tot o sa-i fac reclama pe thread-ul ala cu + la vanzari.

Sa fiu si on-topic: pot sa imi fac o clona si sa tot votez la "febletea mea" pana cand sar gagicile pe el?

Asta este o treaba foarte bine adoptata de forum (felicitari prin urmare).

Asa sistem am mai vazut la forumurile de dincolo (doar la cateva) si in special se punea accent pentru ramura de vanzari, pentru a sti cata incredere sau cata neincredere sa ai in persoana de la care urmeaza sa faci o achizitie.

am observat si eu ceva. astia cu highest rank li se ingalbeneste post-ul .. ceea ce ma deranjeaza :)). am vazut ceva asemanator si la youtube si cand are prea multe pe ' - ' se comprima post-ul .

sorry popez pt minus, a fost doar un experiment :)

pana la urma poate functiona aceasta facilitate dar mai trebuie lucrat la modul de administrare, punctare, ingalbenire :)) (si acu vad ca a disparut linia aia cu puncte verzi de sub user, tot pt rank)

Am scos optiunea cu ingalbenirea postului.

Exista si optiunea ca un post sa devina automat ascuns daca are foarte multe minusuri. Ma mai gandesc daca las activa optiunea aceea.

Am pus acest sistem doar de test pentru o perioada. Daca nu functioneaza o sa il scot.

In urmatoarele zile vor fi adaugate noi optiuni pe forumul Ciclism.ro

Noul nostru coleg, Magnumutz, va va tine la curent cu tot ce este nou.

Vad ca s-a impartit forumul regional, pe regiuni. Numai ca Suceava nu e in Muntenia :P, si nici Buzaul nu e in Moldova. Nu ar strica sa introduceti si Bucovina.

Buzaul nu e in Moldova

De fapt, Buzaul nu e nici in Moldova si nici in Muntenia. Asta in sensul ca de ani intregi se duce razboiul ca ba e acolo ba e in cealalta parte. Tendinta generala e sa fie plasat in Moldova.

1. Municipiul se află la cotul Carpaţilor de curbură, la confluenţa drumurilor între patru mari provincii româneşti: Muntenia, Transilvania, Moldova şi Dobrogea.

2. Judetul Buzau, apartinand istoric si geografic Munteniei (Valahia) este situat de fapt la intersectia drumurilor dintre patru mari provincii romanesti: Transilvania, Moldova, Muntenia si Dobrogea

Asa ca poate sa fie si in Dobrogea daca doreste cineva.

feed RSS

La site sau la forum? La site ai in partea dreapta, la forum am incercat ceva dar a iesit o dracie destul de hmm intinsa.

Cu Suceava este o greseala:D.

O bag la Moldova pentru ca daca bag Bucovina mai trebuie sa fac o impartire si pe la oradea si aia din secuime o sa faca si ei gura mare.

Buzaul este al nimanui:p. Chiar am ras cu musiu Creizi. Nu stiu unde sa bag Buzaul.

[14:28] Raz: Municipiul se află la cotul Carpaţilor de curbură, la confluenţa drumurilor între patru mari provincii româneşti: Muntenia, Transilvania, Moldova şi Dobrogea.

[14:28] Raz: deci pune-l la Moldova

[14:28] Ovi: cum ma

[14:28] Ovi: muntenia e prima

[14:28] Raz: Moldova e prima, nu te lasa pacalit :P

P.S. Nu am nimic cu buzoienii, dar mi-ati scos perii albi timp de cinci minute cu asezarea voastra.

De fapt, Buzaul nu e nici in Moldova si nici in Muntenia. Asta in sensul ca de ani intregi se duce razboiul ca ba e acolo ba e in cealalta parte. Tendinta generala e sa fie plasat in Moldova.

Asa ca poate sa fie si in Dobrogea daca doreste cineva.

La site sau la forum? La site ai in partea dreapta, la forum am incercat ceva dar a iesit o dracie destul de hmm intinsa.

Mie mi-ar placea la forum... :P

Ii despartiti pe braileni de galateni, nu? Ca doar galatenii sunt in Moldova, se stie asta! :P

Buzau este in Muntenia.

Eu cred ca ati exagerat cu regiunile, mai e de dat un click in plus inutil.

Nu este deloc inutil.

Topicurile de Bucuresti erau tot timpul primele. Asa fiecare regiune are o vizibilitate mai mare.

Reusisem la un moment dat, ca sa-mi ascund indicatorul de conectare, fiind invizibil(cu led rosu), dar acum imi poate spune cineva in ce rubrica este, ca nu mai gasesc? :P

Te pusesei pe "invisible".

A fost o scapare, sa spun asa, care iti dadea dreptul sa iti setezi contul pe "invisible".

Intre timp, s-a reparat.

Nu inteleg de ce este considerata aceasta optiune normala, ca fiind o scapare, din moment ce este implementata default in vBulletin & Invision Power Board?... :P

[x] Log in as invisible

(Don't add me to the active users list)

Va rog, folositi albumele pentru poze personale, antrenamente, nu pentru poze cu piese de vanzare.

Acestea pot fii uploadate pe site-uri de genul www.imagepost.org, www.imageshack.us, etc, care accepta poze de dimensiuni mari.

@Denis, s-a activat optiunea cu setatul pe "invisible".

Te rog completeaza-ti locatia!

Later Edit: Probabil ca veti observa ca timpul de incarcare a paginilor forumului a scazut *-:)

Am vazut ca Forumul Regional a fost impartit pe zone si as avea o intrebare, "thread"-ul referitor la Arad e trecut la "Ardeal", nu ar trebui trecut la "Banat" (daca tot s-a facut categorie separat pentru Banat :P) ?