creizi

Noi functionalitati forum si site

Recommended Posts

Imi place ca sub noua interfata introducerea de poze din galeria Google Photo a devenit nu doar posibila, ci si usoara.

Pur si simplu dai click dreapta pe poza si copiezi adresa (care e kilometrica si nu se termina in extensie, dar nu conteaza) si apoi apesi butonul "Insert other media", urmat de "Insert image from URL", unde pui adresa copiata. 

In completare la ceea ce s-a spus mai sus, din Google Photos vad ca acum merge direct cu copy-paste (valabil si pentru Youtube).

Odata, din gresala, am copiat "adresa imaginii", am lipit-o in postare si in doua secunde s-a transformat in poza. 

Intr-adevar, soricarie mare noua platforma a forumului.

Intr-o vreme parca se redimensionau automat fotografiile dintr-un mesaj la care se raspundea cu citat (quote). Si cred ca era bine. Acum vad ca nu se mai intampla asta.

Pe tapatalk, like-ul la post functioneaza ca si un punct la reputation?

Dragi martori ai Sfântului Pedalie, după mai bine de 3 luni a venit și rândul calculatorului să fie despachetat după mutare, și primul lucru a fost să aplic niște actualizări urgente la server, pentru care mi-a țâțâit fundul atâta vreme dar n-am avut cum să le instalez. Din cauza asta, site-ul a fost nefuncțional aseară de la ora 12 jumate până înainte de 2. Dar acum ar trebui să fie totul ok. Va mai urma și o actualizare la forum în zilele viitoare cândva, tot așa noaptea, dar mult mai scurtă ca durată.

• Upvote 3

Bine ai revenit (online), stimabile! :)

• Upvote 1

Iuelcăm bac, săr! :D

@puterfixer, cat ai lipsit tu, a intrat un element incalificabil si ti-a schimbat orasul in  Düsseldorf .

Bine ca ai revenit.

Hei, welcome home, Puter :)

Este posibil sa se dezactiveze confirmarea la marcarea forumului ca citit? E cam redundanta.

Nu e, că poți nimeri și din greșeală pe acolo destul de ușor.

Au fost cativa dintre voi care au observat ca nu există o sectiune unde să-si prezinte oamenii proiectele personale.

Cu ajutorul neprecupețit al lui @LucianTheOne, căruia ii multumim, avem acum un subforum separat, unde toți cei care și-au făcut bicicleta pe piese pot sa-și spuna povestea.

Subforumul Constructia bicicletei din piese se află la Centrul tehnic: http://www.ciclism.ro/forums/forum/154-construcţia-bicicletei-din-piese/

Deocamdată am transferat aici topicul lui @vis-a-vis si al subsemnatului, dar știu că au mai scris și alții.

Îi rog pe toți cei care au povestit cîte un proiect și au fost obligați să posteze prin diverse cotloane, să îmi scrie dacă vor un topic de sine stătător aici, și am să îl înființez, mutînd posturi.

• Upvote 1

Tocmai am făcut un update la forum, că eram cu câteva versiuni (și patch-uri de securitate) în urmă. Încă se reindexează baza de date, mai durează un pic până să dea rezultate căutarea de posturi noi. Între timp mă uit la ce-a mai apărut nou - aspectul parcă e ceva mai curat (în sfârșit). Ar fi cazul să pun și ultima versiune de plugin Tapatalk, pentru cine folosește...

• Upvote 1
  • Like 4

Da, și de pe mobil din browser arată mai bine. Mulțumesc! :)

Interesant că unui post i se poate acorda acum "upvote" sau "like", ca reacții diferite.

• Confused 1

Da, am observat... Încerc să aflu care-i diferența, că până acum erau unul și același lucru.

La rata curentă de indexare de 500 de posturi la 37 de secunde, mai are vreo 6 ore de rumegat postări. De acum 8 ore a terminat 442.000 posturi, da' până la 731.000 mai e ceva.

[edit] Hai că am aflat, acum putem avea mai multe feluri de reacții la posturi, în stil facebook: Like, Thanks, Haha, Confused, Sad, și apoi mai e și Upvote. Efectul la reputație e același, +1 la Like/Upvote/Thanks/Haha, și neutru (0) la Confused/Sad. Na, le activăm? :D

• Confused 1

Păi... cred că merită o încercare. :D

Mai observ și că forumul alocă automat un fel de avatar celor care nu au, adică prima literă de la user name, pe fond colorat.:D

• Like 1

Da, acest comportament ar trebui să fie deja familiar celor ce folosesc GMail și Android - așa apar e-mail-urile pe mobil și lista de contacte, în cazul în care contul cuiva nu are definit un profil Google/G+ care să aibă și poză.

Forumul folosește de mai bine de un an Gravatar = Globally Recognized Avatar sau ceva de genul ăsta. Pe scurt, pe site-ul gravatar.com îți poți defini în profil toate adresele de e-mail pe care le folosești pe site-uri/forumuri, și la fiecare dintre ele să pui un avatar (sau la toate la fel). Și apoi, o grămadă de site-uri și forumuri îți vor afișa automat acest avatar în baza adresei tale de mail cu care te-ai înregistrat sau comentezi. Cu chestia asta e simplu să schimbi „poza de profil” pe toate aceste site-uri de-odată, pur și simplu o schimbi pe gravatar și gata.

• Like 1
  • Thanks 1

Stațiașea că cică s-a terminat indexarea, și acum mișcă mai repejor forumul. :)

Apropo, v-ați uitat prin Calendar? E în meniul de sus, sub Navighează, lângă Forum. Puteți pune evenimente în el, de exemplu ture planificate, și să cereți confirmare de participare (RSVP = répondez s'il vous plaît), inclusiv cu o limită privind numărul de participanți.

Tot pe acolo e și meniul Leaderboard, un fel de clasament al activității pe forum în funcție de numărul de posturi sau aprecieri primite, pe diferite perioade de timp. Există un clasament zilnic, și în profilul propriu puteți vedea când ați fost ultima oară în top și de câte ori.

Arata foarte bine si de pe desktop, imi place!

Momentan pe Tapatalk inca nu merge logat. 

N-am mai apucat să actualizez plugin-urile înainte să plec în concediu :( și-s mai multe de purecat... Dar încearcă interfața mobilă din browser; eu unul am fost foarte plăcut surprins de cât de bine arată, și nu-s genul ușor de mulțumit. Bine, am o problemă cu organizarea meniului de navigare din dreapta sus, e încă prea complicat de ajuns la link-ul cu posturi necitite, da' e pe listă de rezolvat când mă întorc.

Într-adevăr, fără Tapatalk e nițel mai anevoios, dar sigur se va rezolva. Nu lasă d-nul lucrurile nerezolvate :D

Chiar dacă nu am mai folosit browsing de mult timp pe forumuri, în ideea că aș putea fi chiar stângaci, vreau să menționez că la unread se ajunge chiar ușor mergand la activity unde ai totul postat în ordine cronologică sau cele necitite. Easy peasy lemon squeezy! 

La necitite de ajunge dintr-o singură apăsare de buton, pe prima pictogramă din grupul celor 3 aflate sus in dreapta (CM Browser, Android): Unread, Search, Menu (de la stânga la dreapta).

2017-08-14_01-39-35

În zilele următoare cândva voi încerca să activez și conectarea prin HTTPS/SSL la site, urmând ca aceasta să devină modalitatea principală de conectare. La acest moment, comunicarea HTTP între browser și server nu este în nici un fel criptată; obiectivul este de a activa criptarea SSL a comunicației între browser și server, astfel încât conținutul comunicației să nu poată fi capturat (de exemplu când vă conectați la un hotspot WiFi dintr-un aeroport/hotel/cafenea, orice fel de informație transmisă necriptat poate fi interceptată și salvată de altcineva conectat la acel hotspot).

Chestia asta este esențială în comerțul electronic, când sunt transmise datele cardurilor către server. Mai nou, însă, Google vrea să încurajeze securizarea tuturor informațiilor transmise spre servere, pentru a proteja și alte feluri de date (de exemplu, informații cu caracter personal, adrese de e-mail și parole folosite pentru autentificare, etc.).

Începând cu luna octombrie, Google Chrome va începe să afișeze avertismente de câte ori utilizatorii folosesc câmpuri text în diverse site-uri a căror conexiune nu este criptată. Asta înseamnă că atât câmpurile de user/pass vor afișa avertisment, dar și câmpuri de căutare în site sau abonare la un newsletter, sau de scriere a unui comentariu la ceva. Să nu vă speriați dacă vedeți chestia asta pe alte site-uri.

Ce aveți de făcut: nimic :) Schimbarea ar trebui să fie complet transparentă pentru voi. Dacă îmi iese figura, pur și simplu de la un moment dat încolo veți vedea o iconiță cu un lacăt verde lângă numele site-ului, și link-urile schimbate din http://www.ciclism.ro în https://www.ciclism.ro/ .

S-ar putea ca, în timpul reconfigurării, site-ul și forumul să fie inaccesibile pentru câteva minute. Dar pentru asta o să fac încercările în cursul nopților, când vizitatorii sunt mult mai puțini.

Există posibilitatea (foarte mică, dar există) ca site-ul să nu mai poată fi accesat din cauza unui mesaj de eroare produs de browser. Acest lucru se poate întâmpla:

• dacă aveți un browser foarte vechi, parțial sau complet incompatibil cu versiunea modernă de criptare SSL - de exemplu știu pe cineva care încă folosește pe telefonul mobil o versiune de Opera intenționat neactualizată de câțiva ani, fiindcă așa economisește câțiva megabytes;
  • dacă aveți un calculator cu sistem de operare foarte vechi (Windows 3.x/9x/ME/XP) al cărui suport tehnic s-a încheiat și care nu mai are lista actualizată de Root Certificate Authorities, astfel neputând să valideze certificatul pentru criptare.

În ambele situații, problema este punctuală a browserului sau calculatorului folosit, și nu pot să fac nimic pe server pentru a o rezolva; mă tem că va trebui să dați vechiturile la reciclat și să treceți la tehnologie mai din deceniul ăsta, fiindcă veți întâmpina aceeași problemă la mult mai multe site-uri.

• Upvote 2
  • Like 1

4 hours ago, puterfixer said:

Ce aveți de făcut: nimic

Ar fi de reglat ora și data sistemului de operare în caz că e cineva dereglat :))