creizi

Noi functionalitati forum si site

Recommended Posts

Aradul nu e Banat, e in Crisana.

Aha, silly me :P

As avea o alta intrebare, se poate face cumva ca la "New Posts" sa nu-mi apara posturile de la partea de comert ? Intreb pentru ca pe mine nu ma intereseaza vanzarile si cumpararile, dar vreau sa vad restul topicurilor unde s-a mai postat ceva. Stiu de functionalitatea cu "Forum Tools->Mark this forum as read", dar acuma ca la comert sunt atatea subcategorii e "obositor" sa merg la fiecare categorie si sa selectez "Mark as read".

Eventual daca se poate adauga optiunea de "Mark as read" direct la categoriile mari, de exemplu cum e "Comert si afaceri" sau "Members", sau macar la subcategoriile lor, de exemplu "Vanzari" si "Cumparari".

Nu, din pacate nu se poate face asta.

Na ca dupa mai multe "sapaturi arheologice" am gasit o metoda, e destul de "hackuita", dar merge >:)

Nu trebuie decat sa adaugi ?do=markread la sfarsitul adresei pentru forumul/subforumul care vrei sa-l setezi ca "citit", de exemplu forumul de "Comert si afaceri" are adresa http://www.ciclism.ro/forums/f20/ asa ca pentru a seta ca citit tot forumul respectiv accesati adresa http://www.ciclism.ro/forums/f20/?do=markread :D

Atentie, daca te duci la adresa http://www.ciclism.ro/forums/ si adaugi la sfarsit ?do=markread atunci toate posturile de pe forum vor fi marcate ca citite :P

Si cine sta sa faca asta manual de fiecare data cand intra pe forum?

O interfata care sa nu arate posturile noi din anumite sectiuni, momentan nu exista.

Si cine sta sa faca asta manual de fiecare data cand intra pe forum?

O interfata care sa nu arate posturile noi din anumite sectiuni, momentan nu exista.

Stiu ca nu exista posibilititatea sa nu arate posturi din anumite sectiuni, tocmai de aceea am cautat o metoda alternativa.

Iar de facut manual, pai am rezolvat salvand un "bookmark" cu adresa cu textul acela de markat ca read pentru sectiunile care nu ma intereseaza (in cazul meu doar sectiunea de "Comert") dau click pe bookmark si cu asta am rezolvat (tot e mai usor decat sa intru la fiecare subsectiune de la Comert si sa dau 2 clickuri ca sa-l marchez ca citit :D )

Se poate incerca introducerea unui astfel de link in meniul vbulletin-ului. Voi studia problema.

De astazi nu mai este permis double post in sectiunea comert.

Orice mesaj dublu va fi editat automat.

De astazi nu mai este permis double post in sectiunea comert.

Orice mesaj dublu va fi editat automat.

E bine si nu e bine... eu de exemplu am vandut ceva si am scris in topicul respectiv: "s-a vandut; se poate sterge!"

Faza e ca acel topic era pe pagina 2. Drept urmare a modificarii aduse de tine, s-a editat ultimul meu post de acolo, deci topicul a ramas tot pe pagina 2. Sunt curios dupa cat timp o sa vada cineva si o sa-l stearga... :D

Oricum din punctul meu de vedere e OK, nu ma deranjeaza ca o sa ramana nesters topicul, atata vreme cat eu mi-am vandut marfa. Doar ca e aiurea ca se incarca forumul inutil =P~

Las ca ne descurcam noi. Posturile mai vechi sunt bagate oricum la gunoi(cand avem timp de curatenie)

Ia Prostenal <:-P sa faci up :D

Ia Prostenal <:-P sa faci up :D

=))ma mai tine "up-ul" de la natura inca 30 de ani

Reamintesc ca ridicarea postului se poate face doar prin acordarea unei reduceri de pret!:D

pana acu up-ul intra ca si later edit al ultimului post. daca trec 7 zile merge?

ovidiu, am postat la sectiunea de vanzari, nu la cea de pomeni sau la biserica.>:D

Io zic sa citesti regulamentul!

In primul rand am o intrebare. La primul tau post pe acest forum asta a fost cea mai buna chestie pe care o puteai face?

In al doilea rand poti citi mai sus postul lui magnumutz "Dupa o saptamana poti face UP"

Am mai precizat ca UP-ul se face prin acordarea unei reduceri de pret. Atat!

Subiect inchis.

1. De la al catelea post as fi putut sa intreb acest lucru?

2. Legat de "UP la o saptamana": In cazul dat de mine mai sus, primul post era pe 05.05.2009, iar al doilea pe 07.05.2009, dar nici vorba sa fi fost "editat automat".

3. Daca se poate face "UP" doar in cazul preturilor descrescatoare, atunci nu-i exclus ca sa se inmulteasca anunturile de genul Pret actual = Pret vechi - 1 RON!

Aici este un exemplu(300 RON > 299 RON > 298 RON):

http://www.ciclism.ro/forums/f31/vand-urgent-roti-cursiera-mavic-cxp21-3422/

4. Daca incurca in vreun fel prezenta mea pe acest site, atunci doresc sa mi se stearga contul, iar eu promit sa fie "subiect inchis".

1. cred ca toate plangerile cu privire la aria de comert ar trebui separate de discutiile despre functionalitatile tehnice ale forumului

2. dupa recentul upgrade la phpBB3 am pus pe iasibike tagurile si [kmz] pentru includerea in mesaj a unui filmulet, sau a unui traseu - cred ca ar fi utile si aici.

@joe

Cred ca dupa 10-20 de posturi ai fi ajuns sa cunosti forumul si sa demonstrezi ca te intereseaza foumul de ciclism. Daca esti interesat de functionalitati si de regulament atunci le poti obtine prin PM.

Faptul ca exista nesimtiti in jurul nostru nu cred ca este o surpriza pentru nimeni.

In postul precizat de tine omul a profitat de faptul ca se poate face acest lucru si a scapat. Daca vedem ca apar astfel de cazuri incepem sa precizam si procentul minim de discount sau pana la urma ajung la concluzia ca mosu Frank are dreptate si scoatem definitiv partea de comert de pe forum.

...pana la urma ajung la concluzia ca mosu Frank are dreptate si scoatem definitiv partea de comert de pe forum.

Nu sint adeptul masurilor radicale. Pe threadul vinzari si cumparari exista postinguri exemplare dar prea putine (dupa parerea mea subiectiva). Majoritatea nu se tine de niste standarde care califica un anunt, cea mai mare grija a unora e sa poate faca un "UP", de multe ori se ofera (tot o parere subiectiva) marfa de provenienta dubioasa, am avut (avem ?) useri care acceseaza acest forum doar, sau mai ales, pentru a-si face afacerile. De la bun inceput mie nu mi-a convenit aceasta mentalitate si aceste metode de bazar si talcioc, faptul ca unul sau altul vrea "sa-si faca afacerea" intre colegi de bresla". Argumente ca "romanu-i smecher", "romanu-i afacerist, "trebuie sa scot si eu un ban ca nu-mi da nimeni nimic", "n-am de unde sa cumpar" etc. cred ca nu prea au ce cauta aici. De aceea scoaterea definitiva a partii de comert ar fi o decizie inteleapta :-T . Nu vreau sa se forteze asta si astept pareri, propuneri si critici constructive :D

De ce tot criticati vanzarile in sine? E vreo referinta indirecta ca moderatorii sectiunii nu-si fac treaba? :-T Cred ca solutia o reprezinta sanctiuni mult mai aspre sau stergerea imediata a topicurilor care nu respecta regulamentul.

Cat despre afaceristi, bisnitari, propuneti lista si ii eliminam definitiv.

In rest cred ca multa lume ar dori sa-si mai dea din casa ce nu-i foloseste si sa-si puna in practica alta nebunie 8->. Si forumurile de afara au sectiuni cu vanzari.

Si forumurile de afara au sectiuni cu vanzari.

Foarte corect. Diferenta e ca pe acele forumuri "de afara" exista niste reguli care se aplica si se respecta riguros (vorbesc de forumurile care ma intereseaza); bazar si bilci si talcioc nu prea gasesti. Afaceristii si cei care lucreaza in domeniul "bicicleta" trebuie sa specifice asta in profílul lor, in caz contrar sint "eliminati" fara multe discutii si palavre.

La urma urmei ce ne vrem ? Forum pentru biciclisti sau pentru afaceristi :-bd ? Vrem sa livram informatii legate de bicicleta, o platforma de schimbat pareri si opinii sau incercam sa ne identificam cu un "forum de dat din casa" sau vinzari.ro ?!?

si aici nu sunt reguli? ca nu se respecta e o alta problema.

cum faci tu diferenta dintre un afacerist si un pasionat? aceasta problema se numeste "subiectiva" (subjektiv) si este imposibil de trasat o delimitare obiectiva si corecta.

da' pana la urma nu vad ce te deranjeaza? nu poti pedala ca pe forumul de acasa intra afaceristi?:-bd

nu poti nega faptul ca printre cei ce mai fac una-doua vanzari se numara si oameni (in sensul figurat): trevi, florentzo, maehd, scorpion si multi altii.

sunt complet de acord cu trevi.