creizi

Noi functionalitati forum si site

Recommended Posts

da' pana la urma nu vad ce te deranjeaza? nu poti pedala ca pe forumul de acasa intra afaceristi?:-bd

Cand intra la tine in casa un jegos care scuipa pe la colturi tu stai linistit si te uiti la el?

Nu vorbim de majoritatea userilor de pe forum, de cei care au o piesa in plus si vor sa se scape de ea. Noi vorbim aici de baietii de cartier care apar cu cate o troaca furata, nu stiu ce vand dar pun preturi aberante. Exact acestia sunt oamenii cae fac probleme, cu cate un UP pe zi, cu reducere de 1 leu, etc.

Subiectiv sau nu Frank are dreptate.

Noi vorbim aici de baietii de cartier care apar cu cate o troaca furata, nu stiu ce vand dar pun preturi aberante.

intre asta si "forumul de dat ce-avem prin casa" e mare diferenta. aici ai dreptate!:-bd>-

Vorbim, vorbim ... si nu se ajunge la nimic nou.

Puneti o alta instanta de Vbulletin, OScommerce, ce vreti voi, pe un subdomeniu, sa zicem bursa.ciclism.ro si acolo sa fie numai un forum de vanzari :-bd cu regulile de aici si moderare, etc. Sa se inscrie acolo numai are cine chef sa vanda, sa cumpere, sa studieze piata. In felul asta Frank :D nu o sa mai fie oripilat ca forumul are activitate si de vanzari/cumparari, sectiune care va dispare automat de aici. Cine nu e interesat sa nu se inscrie acolo si s-a rezolvat problema. In felul asta se rezolva si problema up-ului in buna parte :), vor fi categorii de topicuri pe categorii de piese si accesorii, ca la magazin.

... nu poti pedala ca pe forumul de acasa intra afaceristi?:-bd

Incerc sa-ti raspund cu o intrebare la fe de nesimtita : nu te simti in apele tale si in lumea ta pe un forum fara birlici nesimtiti si afaceristi ?!?

P.S. Nu ma simt oropilat, stau doar si ma mir ...

@joe

Cred ca dupa 10-20 de posturi ai fi ajuns sa cunosti forumul si sa demonstrezi ca te intereseaza foumul de ciclism. Daca esti interesat de functionalitati si de regulament atunci le poti obtine prin PM.

1. Am voie sa cred altceva: ca un user poate sa cunoasca forumul si sa fie interesat de acesta, fara sa posteze nimic?

2. Functionalitatea cu editarea automata a celui de-al doilea post, era deja activa la 05.05.2009, deci teoretic n-ar fi fost posibila introducerea unui al doilea post consecutiv pe 07.05.2009.

Despre aceasta functionalitate am citit aici, la vedere, nu am primit-o pe PM, motiv pt. care am si postat la vedere, dar se pare ca acest lucru a deranjat f. mult...

3. Legat de "UP": daca(de ex.) un user, care vinde un produs in succesiunea de preturi(lei) 300>299>298, ar avea o gasca de prieteni care sa-l intrebe daca anuntul mai este sau nu valabil, atunci initiatorul topicului, raspunzand intrebarilor prietenilor, va putea sa-si readuca iarasi anuntul pe prima pagina(cum s-a intamplat de ex. si astazi cu topicul indicat de mine).

Ok!

Noi suntem tantalai si nu ne pricepem.

Care este solutia ta?

1. cred ca toate plangerile cu privire la aria de comert ar trebui separate de discutiile despre functionalitatile tehnice ale forumului

2. dupa recentul upgrade la phpBB3 am pus pe iasibike tagurile si [kmz] pentru includerea in mesaj a unui filmulet, sau a unui traseu - cred ca ar fi utile si aici.

Salut, pentru filmulete youtube, posteaza doar link-ul si va fi embed-uite automat.

kmz din cat imi aduc eu aminte, sunt fisiere Google Earth.

Acestea nu pot fi embed-uite.

Pot fi deschise cu Google Earth.

Da, se face.

Din cate ma informasem eu, nu se putea embed-ui, dar ma bucur sa vad ca m-am inselat.

Voi face un astfel de BBCode dupa meci sau maine dimineata.

Care este solutia ta?

Solutii efective de lucru poate nu, doar o propunere care sa satisfaca 1+2+3:

1. Doar la subforumul "Comert si afaceri", sa nu se mai poata face UP, indiferent cine va posta in anunt, astfel incat anuntul sa se duca "in jos";

2. Doar la subforumul "Comert si afaceri", toate anunturile sa apara pe cate o singura pagina, pana la nr. de ordine 100, dupa acest nr. stergandu-se automat, singura posibilitate de reinnoire a anuntului fiind reintroducerea manuala a lui, de catre initiatorul anuntului;

3. Doar la subforumul "Comert si afaceri", sa existe posibilitatea de vizualizare a ordonarii anunturilor, dupa data ultimului post.

Va complicati in reguli si functionalitati.

Eu zis sa ramina up-ul, iar daca nu e facut ca la carte, dupa regulile expuse, intreg threadul sa fie sters de moderatori fara explicatii.

De asemenea sa nu se mai tolereze anunturile incomplete, ambigue care genereaza intrebari, "ce marime e cadrul?", "o dai pe piese". Stergere imediata.

Iar cei care fac up involuntar pe vanzarilor altora fara un motiv concret sa fie sanctionati.

Sa fi doar zona de anunturi, nu de "discutii".

Nu exista o posibilitate ca anunturile de vanzare sa fie platite? De exemplu cu un sms de 1 euro sau asa ceva... si cu exceptii pentru cei care au destule posturi si nu vin numai pentru bisnita.

Si cum deosebesti bisnitarii de nonbisnitari?

1 Euro/SMS presupune cel putin 2 lucruri:

1. Contract cu firma de telefonie mobila;

2. 16% din profit catre stat, sau mai degraba impozit forfetar platit statului (minim 500 euro/an).

Saptamana aceasta va fi implementat un nou modul pentru forumul de comert. Un nou regulament va fi publicat.

Nu exista o posibilitate ca anunturile de vanzare sa fie platite? De exemplu cu un sms de 1 euro sau asa ceva... si cu exceptii pentru cei care au destule posturi si nu vin numai pentru bisnita.

Crezi Tu ca s-ar mai vinde ceva pe aici, hmmm tare ma indoiesc sa ar plati cineva 1 E sa vanda o furca SH sau veche sau un tricou ceva.

DA intradevar ar platii BISNITARII !!!

In cazul in care nu a observat nimeni pana acum: ora de pe forum e in urma cu vreo 34 de minute.

S-a observat, dar ne multumim cu asta, traim viata mai lent ca nu ne grabeste nimeni B-(

A aparut Banlist-ul, este ceva vechi si acuma l-am observat sau este ceva nou.

Ce rol are?

a aparut acum din cate am vazut.Ce tare e faza de la statisticile de jos..."The admin/mod that banned the most people is admin_ciclism (12 members)."....zici ca e concurenta:P.Scuzati de off-topic

Langa butonul EDIT gasiti incepand de astazi si butonul REPORT POST.

Actionarea acestui buton face ca postul sa fie trimis in atentia moderatorilor. Nu abuzati de aceasta optiune. In cazul in care raportati nejustificat un post moderatorul o sa aplice o penalitate.

Am in bazar de vanzare un obiect, legat de care am primit un mesaj de la un alt utilizator, care cred ca a folosit butonul 'contact seller'. Informatiile din mesaj nu ma lamuresc intru totul si nu stiu cum sa iau legatura cu aceasta persoana. Rog un moderator sa ma ajute daca ii sta in putinta, sau rog persoana respectiva, daca se recunoaste, sa-mi trimita mesaj privat cu ceea ce mi-a trimis initial ca sa mai putem explicita lucrurile. Multumesc anticipat!

Incepand de astazi o sa beneficiati de o serie de lucruri noi pe forumul Ciclism.ro.

Poate cel mai important lucru este CHAT-ul.

Am decis sa il implementam pentru a va da ocazia sa discutati mai usor atunci cand aveti o problema. Chatul poate fi utilizat pe forum si la Bazar.

Pentru a discuta cu o persoana trebuie sa ii adaugati userul in lista de prieteni.

Pentru alte detalii Magnumutz va sta la dispozitie. Un newsletter care va contoine toate informatiile referitoare la addon-uri va fi trimis in zilele urmatoare.

Incepand de astazi o sa beneficiati de o serie de lucruri noi pe forumul Ciclism.ro.

Poate cel mai important lucru este CHAT-ul....

Frumos, dar mie, cu computerul & sistemul de operare vechi de vreo 10 ani ... si f.greu de inlocuit (e la servici ... si conectat la un spectrometru printr-o placa greu sau imposibil de montat la calculatoarele mai noi), imi merge f.greu totul, pe forum, de atunci ... Rau a fost/este si de cand s-au bagat filmuletzele ... dar acum e jale. Sigur, nu voi sunteti de vina si nici nu cred ca e cazul sa renuntati la facilitatile noi pt.un amarat, dar am tinut totusi sa va aduc la cunostinta chestia. Poate daca suntem mai multi amarati cu sisteme vechi se poate face totusi ceva ... o separare, o amanare. Daca nu, macar recomandati-mi un laptop cu care sa n-am probleme pe net, care sa citeasca/scrie CD, DVD si carduri de memorie si care sa nu fie f.scump. Sau un telefon mobil cu internet care sa faca fata cu bine cerintelor forumului (daca exista ...) plus poze de calitate.

Mircea, cam orice laptop actual e capabil de ce ai nevoie. Daca vrei un pret mai mic cu 200-400 lei fata de ce e pe piata, sunt cateva firme care aduc notebookuri factory refurbished (returnate la producator, testate, eventual reparate si testate din nou, apoi vandute la pret mai mic).

Frumos, dar mie, cu computerul & sistemul de operare vechi de vreo 10 ani ... si f.greu de inlocuit (e la servici ... si conectat la un spectrometru printr-o placa greu sau imposibil de montat la calculatoarele mai noi), imi merge f.greu totul, pe forum, de atunci ... Rau a fost/este si de cand s-au bagat filmuletzele ... dar acum e jale. Sigur, nu voi sunteti de vina si nici nu cred ca e cazul sa renuntati la facilitatile noi pt.un amarat, dar am tinut totusi sa va aduc la cunostinta chestia. Poate daca suntem mai multi amarati cu sisteme vechi se poate face totusi ceva ... o separare, o amanare. Daca nu, macar recomandati-mi un laptop cu care sa n-am probleme pe net, care sa citeasca/scrie CD, DVD si carduri de memorie si care sa nu fie f.scump. Sau un telefon mobil cu internet care sa faca fata cu bine cerintelor forumului (daca exista ...) plus poze de calitate.

Totul se reduce la a instala driverul video corespunzator, a folosi browserul corespunzator cu pluginurile corespunzatoare :P