Madalin96

Cursiera Bertetto

Recommended Posts

Buna ziua! Stiu ca n-am mai postat de mult (lipsa de timp) dar am nevoie de ochiul dvs. experimentat. Am dat peste urmatoarea cursiera Bertetto (italieneasca se pare):

Are echipare Sachs-Huret, cuvetarie Stronglight, sa Selle, pretul este de 500 lei. Pe mine nu ma intereseaza acest aspect deoarece am discutat cu omul si vrea sa o dea la schimb cu rich-ul meu (care apropo inca merge :P). Acum spuneti-mi voi, merita schimbul? E ceva de capul acestei biciclete sau sa astept sa o vand pe a mea si sa cumpar altceva pe la 550-600 lei? http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/cursiere/cursiera-bertetto-bicicleta-masura-52-189960

haoleo Medeline bine ai revenit. ce dor mi-a fost de tine!

ia zi cum fu bacu, da-le-n colo de biciclete?

cat despre schimb dai un mar putrezit pe o para mucegaita, deci ....

• Upvote 2

Mai ieste pana la bac, mai iegzact un an.

Edit: macar imi place mai mult gustul de para mucegaita decat de mar putrezit.

sa Selle

Foarte buna, recomand!

:)) Stiu ca n-am fost prea exact, are o sa Selle Bassano Anti Compression (asa cum scrie in descrierea ei). Astea sunt lucruri care se schimba, pe mine ma intereseaza componentele de baza: cadrul, angrenajul, schimbatoarele, rotile, nu ghidonul, saua.

Inca o intrebare daca va puteti da seama din poze: rotile sunt pe baieu?

Deocamdata e greu cu banii pentru ca am inceput scoala de soferi, urmeaza majoratul. De aceea am cautat o cursiera a carei proprietar sa doreasca un schimb.

Nu stiu cum arata Rich-ul tau, dar oricum ar fi, cred ca e un schimb avantajos pentru tine. 

Daca ai da bani pe ea nu ar merita, daca dai Rich-ul, merita.

• Upvote 4

Vopseaua aia albă e recent dată!! Să nu acopere ceva urât! Acum vreo lună același vânzător avea un Peugeot cu furca strâmbă dar jura că bicicleta e în stare perfectă.

Ma duc astazi sa o vad, o s-o verific din manete pana-n anvelope. Daca mi se pare ceva suspect nici nu stau la discutii. Omul mi-a spus ca e luata pentru fi-sa dar nu-i place. Ati mai auzit poezia asta?

... din aceeasi categorie cu masina care "a fost a unui batran si a stat numai in garaj" 

• Upvote 1

..și se ducea din când în când cu ea la piață

• Upvote 1

Are omu' o fata sportiva la care ii cumpara cursiera si voi faceti mijto! Jenibil! :P

Madaline, iti vand eu un ghidon de cursiera, il pui la Rich si iesi mai bine, frate....

Cred ca il sfatuiti gresit.

@@crk, nu cred ca iese mai bine asa, pentru ca bicicleta aia o da la schimb, deci iese mai ieftin decat sa cumpere un ghidon, in afara de asta iti garantez ca in orice situatie va merge mai usor decat Rich-ul.

Legat de partea cu a cui a fost sau ce minte vanzatorul nu are nici o relevanta, singura problema cu adevarat este partea vopsita, care nu e neaparat sa fie o problema daca a fost doar prea zgariata si vanzatorul sa considere sa o vopseasca partial ca sa arate mai bine, in schimb daca ascunde o fisura sau o indoitura unde s-a folosit chit atunci este o problema. Au as vorbi cu vanzatorul sa facem schimbul, si sa imi iau o sticla cu diluant la mine sa o curat in fata lui si daca exista o problema sa pice schimbul.

mie mi-a placut aia cu "stare noua"-parca e old bike,deci noua n-are cum sa fie :P

si din ciclul "I think I'll do it again",am pus ochii pe-o sovietica:daca se concretizeaza,revin cu detalii

Daca am facut bine, daca am facut rau, o sa vad in viitor. Cert este ca de astazi sunt cursierist :D. Poate ca e doar entuziasmul ala pe care il ai atunci cand primesti ce-ti doresti dar cursiera asta e mai frumoasa in realitate decat in poze. De cand am vazut-o mi-a placut mult si pentru cateva minute am uitat de furcile albe suspecte. E mai grea decat pare (pe cantar are 11.3) dar mai usoara decat rich-ul care avea vreo 14. Am observat si angrenajul cu placile prinse cu suruburi hexagon, nu cu nituri, lucru care m-a surprins la o bicicleta ieftina si veche. Roti made in Nemtia, anvelope Michelin vechi dar mai merg cateva sute de km, ghidolina noua, pipa cam scurta, cred ca o sa o inlocuiesc. Ce se afla sub furcile vopsite voi afla la sablare, pe deasupra se vad doar cateva lovituri, nimic grav. Oricum vopseaua e data oribil cu pensula si pana si cea originala de pe cadru a inceput sa se cojeasca deci urmeaza o sablare completa. Pana atunci am de centrat roata spate si de reglat o pedala care merge greu. Si de bagat vaselina peste tot. Abia dupa astea o sa ma bucur cu adevarat de ea (daca nu apar altele). Revin maine cu poze.

• Upvote 1

La mine boala e de mult doar ca nu aveam pe ce sa mi-o manifest.

Acesta este Bertetto-ul:

IMG_20140623_202255.jpg

IMG_20140624_104243.jpg

IMG_20140624_104324.jpg

IMG_20140623_202352.jpg

Placile care m-au uimit pe mine :))

IMG_20140623_202748.jpg

Am iesit vreo 4 km cu ea, n-am reusit mai mult deoarece stau destul de chircit. Trebuie sa mai ridic saua si pipa si sa aduc franele mai spre mine.

Madaline ce inaltime ai? Bicicleta e destul de mica.

Am iesit vreo 4 km cu ea, n-am reusit mai mult deoarece stau destul de chircit. Trebuie sa mai ridic saua si pipa si sa aduc franele mai spre mine.

Cadrul e probabil marimea 50. Daca ai mai mult de 1,65, normal ca stai chircit. Cel mai probabil saua nu o vei putea ridica prea mult fara sa schimbi tija de sa (bag mana in foc ca tija aia nu e 27.2 sau ceva usor gasibil). Pipa deja e prea sus; daca o ridici mai mult ramai cu ea in mana. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca vrei sa schimbi butucul pedalier sau pinioanele (poate ai dat de niste butuci Maillard cu echiparea Sachs...). Asa incepe boala, intr-adevar. Macar nu e pe baieuri (valve sunt auto?!), sigur e un upgrade la Rich.