Croocodillul

Prinderi camere video Sony/GoPro, etc.

Recommended Posts

Pai si in filmuletul tau de la sosea apar vibratiile la care face referire @puterfixer. Am mai auzit lume care stramba din nas la idee, dar eu unul le prefer pe alea decat sa car casca pe cap sau piept. 

cred ca era drumul prost acolo, in rest filmeaza f ok, cel putin pentru ochiul meu

Nu o mai am , mi-a dat-o un amic sa vad cum sta treaba ,dar am fost foarte multumit

Pai de drumuri proaste e vorba oricum, cum de altfel sunt majoritatea drumurilor unde chiar ai ce filma (alea de munte in special). Chiar si aici in Franta rare sunt ocaziile in care reusesc sa filmez ceva pe un drum perfect asfaltat si care sa nu induca vibratii in imagine.

Altfel Session e chiar misto, fata de vechea mea GoPro Hero culorile sunt mai saturate, contururile si detaliile mai clare (la aceeasi rezolutie Full HD) si bonus cum-necum au redus masiv din zgomotul de fond dat de vibratiile bicicletei. Si fiind mai mica ai clar mai multe variante de montare.

@krazyeone faina piesa de la Faithless. Imi pare okish cum arata filmarea sau poate nu sunt eu pretentios. Ce prindere ai pentru  Garmin/Go Pro, ai un link? 

@iacobdoc arata frumos finisate, dar asta vine cu un pret :D Aia de 45lei, de care zicea si @majikstone, e numa buna. Misto si sistemul asta, aero dar cam piperat. Nu stiam de firma, asa am cautat nitel pe net si par sa aibe niste chestii foarte misto.

Mi-am facut o mica lista cu ce tip de prindere as avea nevoie:

- apa,

bidonul galben; dupa patania fratelui meu in care a pierdut camera in mare, asta l-as lua primul

- pipa,

precum cel prezentat mai sus, desi am o vaga impresie ca se poate face luand un suport standard de GoPro, de ala cu lipici, da o gaura in mijloc, largita gaura conic si ...cine stie. Desi suportul GoPro, cel cu lipici zic, parca cam casant la prima vedere.

- sau aero cu prindere GPS sus/ GoPro jos,

insa il vad ca pe un dezavantaj fiind orientat doar in fata si cam atat

- sau pe ghidon,

ca primul sistem de prindere din clipul de mai jos, unde se poate roti camera dupa plac

- la șa, in spate

- cred ca si o centura pentru piept

- as incerca cu un zip/soricel/elastic, ca sa prind camera de casca si sa incerc ce zicea @puterfixer la un moment dat.

L-am gasit pe nenea asta adineaori, are cateva chestii interesante. Cu siguranta sunt si altii, mai sap :) 

Cu un sistem de prindere ca acesta probabil as putea renunta la montarea camerei pe casca. 

As dori o parere despre accesoriile GoPro aftermarket: prinderi, baterii.

Ma uit la un GoPro Chesty, si modelul nou mi se pare mult mai confortabil decat altele, dar si pretul e pe masura. 

Gasesc la noi tot felul de kituri cu husa si multe accesorii, dar nu am nevoie de toate.

La fel si pt baterii, am gasit un kit cu baterii si incarcator de la iShoot si are reviewuri bune.

1 hour ago, superpippo said:

As dori o parere despre accesoriile GoPro aftermarket: prinderi, baterii.

Ma uit la un GoPro Chesty, si modelul nou mi se pare mult mai confortabil decat altele, dar si pretul e pe masura. 

Gasesc la noi tot felul de kituri cu husa si multe accesorii, dar nu am nevoie de toate.

La fel si pt baterii, am gasit un kit cu baterii si incarcator de la iShoot si are reviewuri bune.

Si noi vindem diverse accesorii de Gopro 3rd party. Pot sa iti spun ca pretul originalelor nu prea se justifica decat pentru anumite produse, bateriile fiind unul din produsele unde cel original s-ar justifica.

Luate la bani marunti, accesoriile originale sunt clar mai calitative, acum ca isi merita pretul triplu sau chiar cvadruplu, cam discutabil. Hamul ala 3rd party e 50 lei, original vreo 200 lei...Meh, in cazul asta concret, nu se justifica in niciun caz diferenta.

Evident, ideal ar fi sa fie toate originale, dar la unele accesorii pur si simplu platesti mult mai mult pentru nimic in plus.