PCosmin93

Scartait Pedale

Recommended Posts

Salut,

Acum 3 zile mi-am luat un RR 340, http://www.decathlon.ro/mtb-timp-liber/8302231-btwin-mtb-rockrider-340-c4-1.html .

Am adus-o acasa, iar azi in prima zi de pedalare aproximativ 15-20km, dupa vreo 10 km pedala stanga incepea sa scartaie in momentul in care apasam pe ea,mentionez ca poate am fost putin cam entuziasmat si am pedalat un pic mai agresiv.

Ce poate avea,in conditiile in care bicicleta e noua?De la ce poate fi si ce ii pot face?

Stiti cumva care sunt termenii si conditiile de la Decathlon? Adica imi pot pierde garantia daca desfac pedalele?

Multumesc.

Pedalele care vin in echiparea standard (la foarte multe biciclete) sunt de calitate slaba. De aceea sunt cam primele piese care zboara de pe bicicleta.

Eu cand mi-am luat un Ideal in 2012, pedalele m-au tinut... vreo 2 saptamani (cu 3 ture de Baneasa facute, toate pe noroi). Au inceput sa cloncane si la revedere. Ceva la calea de rulare pe bile, ceea ce presupun ca se intampla si la tine.

Le-am inlocuit fara remuscari. 

@@PCosmin93

Sustin ce spune Traveller. Mai poti face un lucru. Daca preconizezi ca vrei sa te descurci cu service'ul bicicletei tale, inainte de a le schimba, desfa-le si incearca sa le repari. Asa vei putea spune ca ti-ai platit trainingul.

Multumesc pentru raspunsuri.

In dimineata asta,am incercat sa-mi dau mai bine seama de unde se aude zgomotul,ideea e ca se aude un mic scartait si cand imping doar de bratul pedalei.

Ma gandesc ca daca se aude si cand apas pe bratul pedalei,presupun ca nu e de la pedala...poate fi de la imbinarea pedalei cu monoblocul? sau este de la monobloc...

Totusi imi este destul de greu sa cred ca poate fi de la monobloc...totusi este noua,si pare ca a fost unsa(zic asta pentru ca am vazut vaselina pe la toate lucrurile care se imbina)

Monoblocul nou nu are de ce sa scartaie.

De la lant nu este.

Si eu sunt de parere ca nu are de ce sa fie de la monobloc.

Nu pot sa le schimb pur si simplu...are 3 zile..nu 3 ani,trebuie sa reziste macar cateva luni oricat de proaste ar fi(totusi nu cred ca sunt chiar asa de proaste calitativ)..

Ar fi indicat sa incerc sa scot bratul pedalier si sa incerc sa-l ung? ar putea fi de la asta?

Pune bicla cu roatele in sus si fa o poza la butuc si pedale, usor din profil sa intelegem cu ce ne confruntam.

Ah, inca ceva. Daca e noua si din Decathlon, du-te si fericeste-i ca doar ce treaba au decat sa rezolve scartaituri din biciclete.

Cica modelul asta e cu pedale plate VP cu rulmenti?!

Ok, dupa randuri repetate de ascultari mi-am dat seama ca:

1.Atunci cand lantul e pe pinionul mare si foaia mica,lantul atinge schimbatorul de la foi(Dar nu asta e ceea ce auzeam eu)

2.Pinioanele cand se misca,pare ca se freaca de ceva(ceva de genu ca intre 2 obiecte metalice care se freaca unul de altu e ceva granular).Ascultand pinioanele am luat ceva praf de pe cadru pe degete si era ceva granular,cred ca un fel de nisip

3.Am ascultat si la monobloc,punand urechea pe cadru(ca sa se auda mai bine,ca sunetul se propaga) am auzit scartaitul,totusi aici nu pare a fi sunetul acela parca ar fi nisip...

E posibil sa inceapa sa scartaie atunci cand dau la pedale din cauza ca a intrat ceva nisip/praf/mizerie la monobloc sau in locul unde se impreuneaza bratul pedalier cu monoblocul?

P280614_17_14.jpg

P280614_17_14_01.jpg

P280614_17_15.jpg

Plus...roata spate e optata/dezechilibrata..nu?

http://youtu.be/TxXAQ9WMUbw

Si pinioanele se pare ca au putin joc....

Bratele nu le poti scoate fara a avea presa de angrenaj.

Janta poate fi descentrata sau cauciucul nu e pus bine,verifica la sabotul de frana daca janta isi pastreaza distanta pe toata circumferinta.

Monoblocul pare a fi pe patrat, desi bucata argintie de partea opusa foilor aduce cu o cruce, poate nu vad bine.

Pedalele sunt cat se poate de basic, de multe ori sunt de unica folosinta.

Desfa lantul(vad ca ai quick link) si invarte de pedalier, ar trebui sa se roteasca f.usor si fara sa scoata vreun sunet dubios.

Pinioanele oscileaza lateral cam 1mm?

Lantul e bine uns sau cam uscat?

Monoblocul ori are defect din fabrica ori merge cateva mii de km.

Janta este descentrata, distanta dintre janta si sabot variaza...

Monoblocul este patrat.

O sa scot maine lantul sa vad ce o sa se intample.

Pinoanele nu oscileaza foarte mult,probabil 1-2mm

Lantul nu este uscat,nici uns foarte tare..azi cand am verificat avea vasilina pe el,dar era din cate mi s-a parut destul de imbibat cu nisip.
Monoblocul nu e defect din fabrica,zic asta in conditiile in care atunci cand am luat-o nu facea asa.

Janta daca ramane descentrata se poate agrava?

In functie de cum mergi cu bicicleta, se poate descentra mai tare in acelasi loc sau in o poti lovi in altul.
Lantul, daca nu l-ai uns pana acum, are vaselina din fabrica care e mai lipicioasa decat un ulei. Sa nu-ti inchipui ca daca-l cureti si ungi o sa stea curat prea mult timp. Ca sa-l dai jos, apesi pe mijlocul zalei(quick link) si le impingi pe cele alaturate catre centru ei. Daca nu poti cu mana, foloseste un patent cu cioc subtire, ai grija la degete.

Daca centratul rotilor intra in garantie, mergi cu bike-ul la ei. Ai cel putin 3 probleme de rezolvat: scartaitul, descentratul jantei si reglajul schimbatorului de foi astfel incat sa nu-ti mai atinga cand esti pe pinionul mare si foaia mica.

Bafta!

Strange bine bratele, de acolo e scartaitul!Bafta.

+1 daca "scartaitul" pe care il auzi este doar in momentul in cade pedalezi pe bicicleta (adica in cuplu) si nu se aude cand dai la ele cand esti cu rotile in sus si bibilesti la ea.

Numai bine

Nu stiu daca te ajuta dar la mine uneori se mai slabeau suruburile de la pedala si cand apasam parca dadea cineva cu ciocanul in pedala. Verifica daca ai joc in pedala si daca da, da jos reflectorizantele alea de plastic si mai strange suruburile, poate la tine se manifesta altfel.

Am avut un zgomot asemanator atunci cand apasam pedala dr. Am schimbat pedalele si zgomotul a disparut. Cu toate ca bicicleta este in garantie, a trebuit sa cumpar o pereche de pedale noi. Nu au vrut sa-mi schimbe pedala in perioada de garantie, chiar daca pedala era nelovita, ca si noua. Ma rog, asta e alta discutie, legata de modul cum sunt tratati clientii cu biciclete in garantie :-L 

Asa ca, data viitoate cand voi cumpara alta bicicleta, ma voi interesa si de modul cum isi trateaza clientii furnizorul marcii respective, in perioda de garantie si postgarantie.

• Upvote 1

Postez aici ca sa numai deschid alt topic. Am si eu o problema cu pedalele, sau cel putin cu una din pedale, cea din dreapta. Cand pedalez se aude un trosnit care se simte chiar in talpa. Se aude doar cand sunt pe bicicleta si pedalez, cand nu e nimeni pe ea nu se aude absolut nimic. 

Butuc pedalier: Neco cu rulmenti

Angrenaj: Shimano M171, pedale fdp. Ceva idei?

Ai incercat sa inversezi pedalele si sa vezi daca problema este tot pe partea dreapta?

Pedala stângă are filet invers, deci nu poate fi montată în partea dreaptă.

Încearcă cu niște pedale de la un prieten, sau în lipsă desfă-le pe cele pe care le ai și mergi direct pe ax câțiva metri... Dacă nu mai scârțâie nimic, montează pedalele la loc (curățate și unse în prealabil) sau schimbă-le.

Daca pedalele sunt asemanatoare modelului de mai jos, verifica strangerea tuturor surubelelor. Mai mult ca sigur unul e slabit sau nu-l mai ai deloc.

FPD-85FB.jpg

• Upvote 1