Sign in to follow this  
FlorinV

Ajutor varianta de traseu Predeal - Rasnov

Recommended Posts

Salutare,

Intentia mea este sa ajung de la Predeal la Rasnov evitand traficul de pe drumul asfaltat.

Am gasit pe BikeMap/OpenCycleMap 2 variante:

1. Predeal - Trei Brazi - (triunghi albastru) - Cheile Rasnoavei - ...

http://www.bikemap.net/ro/route/2674906-predeal-poiana-marului-sambata-de-sus-v-tre-brazi/#/z16/45.52536,25.53579/opencyclemap

2. Predeal - Trei Brazi - Cabana Secuilor - (triunghi galben) - Cheile Rasnoavei - ...

http://www.bikemap.net/ro/route/2670809-predeal-poiana-marului-sambata-de-sus/#/z16/45.52723,25.54373/opencyclemap

As vrea sa stiu in ce conditii sunt traseele respective si daca se preteaza pentru un grup fara experienta foarte mare pe offroad si eventual cu biciclete incarcate (portbagaj/coburi)

Exista alte alternative ?

Multumesc,

Florin

E bine pe relatia Trei Brazi - Cheile Rasnoavei, dar de la cabana Poiana Secuilor NU cobori prin valea Tocilita (crucea albastra), fiind abrupt (cu atat mai greu daca aveti coburi).

De la Poiana Secuilor mergeti inainte pe banda galbena, pe muchia Carbunarea.

Se intersecteaza cu traseul triunghi rosu (vine din dreapta de la halta Timisul de sus) si faceti stanga spre Cheile Rasnoavei.

Ar trebui sa fie mai practicabil.

te referi la varianta aceasta ?

http://www.bikemap.net/ro/route/2674962-predeal-poiana-marului-sambata-de-sus-v-triunghi-rosu/#gsc.tab=0

merci de ajutor,

Florin

E bine pe relatia Trei Brazi - Cheile Rasnoavei, dar de la cabana Poiana Secuilor NU cobori prin valea Tocilita (crucea albastra), fiind abrupt (cu atat mai greu daca aveti coburi).

Se intersecteaza cu traseul triunghi rosu (vine din dreapta de la halta Timisul de sus) si faceti stanga spre Cheile Rasnoavei.

Da, asta ar trebui sa fie.

Salutare

Din Lisa pana in Rasnov am mers eu saptamana trecuta si pot sa zic ca asfaltul este bun cu mici portiuni distruse dar pot fi ocolite cu bicicleta.

NU stiu daca tii neaparat sa pleci din Predeal sau merge si Busteni. Din Busteni mergi pe drum carosabil pana la Gura Diham si apoi continui pe forestier pe langa rau. Sus se cam anunta pushbike si se continua cu poteca, se da intr-o sa unde avem drumuri forestiere - se ia inspre cabana Diham si de acolo se coboara pe un forestier (in partea de jos Google ne zice drumul 101), pana spre Rasnov.

Varianta aceasta este mai lunga iar portiunea de poteca de dupa Gura Diham nu stiu cum este. E in plan sa o fac anul acesta.

Varianta cu urcare de la Gura Diham e masochistă, o să ai de împins bicla pâna la Poiana Izvoarelor sau pana în Șaua Baiului.

De la Diham se poate coborâ spre Glajerie dar nu mai stiu cum e poteca pană la drumul forestier din Glajerie, oricum nu e prea prietenoasa pentru bicle.
Eu zic să ramâi la varianta indicată de @@Traveller

Varianta cu urcare de la Gura Diham e masochistă, o să ai de împins bicla pâna la Poiana Izvoarelor sau pana în Șaua Baiului.

De la Diham se poate coborâ spre Glajerie dar nu mai stiu cum e poteca pană la drumul forestier din Glajerie, oricum nu e prea prietenoasa pentru bicle.

Eu zic să ramâi la varianta indicată de @@Traveller

varianta propusa de Traveller era din start mai avantajoasa, venisem cu o alternativa. NU se ajunge la Poiana izvoarelor ci in saua Baiului, pe forestier, ultimii 1-2km fiind poteca de pushbike. O sa descriu drumul exact dupa ce il voi parcurge. Spre Glajerie, cel putin din satelit, pare drum larg nu poteca...

Îți recomand o recunoaștere a traseului, pe jos între Gura Diham și Diham, presupun că te referi la traseul turistic marcat cu TA. Sunt ~3 km de împins bicla la deal. Din Șaua Baiului e un forestier prin Poiana Frăsinetului spre Glajerie, n-am fost pe el, posibil să fie bun.

Bucata G. Dihan cab. Diham mi se pare criminală, dacă n-ai altă variantă decât traseul turistic care e doar urcare, plin de rădăcini. Sunt chiar curios cum îți iese urcarea pe acolo.

Am pomenit de varianta ocolitoare prin Poiana Izvoarelor pentru că drumul e mai bun dar tot abrupt și dificil de urcat.

Ai reușit să faci traseul ? Mă interesează și pe mine dacă sunt ciclabile  variantele de pe Valea Seaca a Baiulu  si V. Leucii / V. Iadului.

Salutare, daca te refereai la mine, in septembrie/octmbrie imi propun sa il fac...

Oricum worst case o sa impingi la bike ceva km. Eu cand am ocolit Piatra Craiului acum 1 luna am urcat 1h 300m de altitudine in push bike si nu am patit nimic ;)

Da, tura ta ma refeream. Cele mai mari dubii le am la partea superioara a Vaii Seci. Doar push bike nu e o problema, ci lipsa unei poteci si vegetatia prin care s-ar putea sa fie nevoie sa-ti faci loc. 

Da, aceasta ar fi problema principala, worst case e intoarcere si continuare pe turistic insa e mai mult de push bike si ala, de aceea il selectasem la coborare. Propunerea mea incepe cu forestier si mizez ca acesta continua cat mai mult - asa ar parea din satelit. Par max 500m de mers asa de-a dreptul si nu suntem la campie sa fie tufe. Cel mai bine ramane sa verific la salvamont inainte.

Salutare,

Intentia mea este sa ajung de la Predeal la Rasnov evitand traficul de pe drumul asfaltat.

Am gasit pe BikeMap/OpenCycleMap 2 variante:

1. Predeal - Trei Brazi - (triunghi albastru) - Cheile Rasnoavei - ...

http://www.bikemap.net/ro/route/2674906-predeal-poiana-marului-sambata-de-sus-v-tre-brazi/#/z16/45.52536,25.53579/opencyclemap

2. Predeal - Trei Brazi - Cabana Secuilor - (triunghi galben) - Cheile Rasnoavei - ...

http://www.bikemap.net/ro/route/2670809-predeal-poiana-marului-sambata-de-sus/#/z16/45.52723,25.54373/opencyclemap

As vrea sa stiu in ce conditii sunt traseele respective si daca se preteaza pentru un grup fara experienta foarte mare pe offroad si eventual cu biciclete incarcate (portbagaj/coburi)

Exista alte alternative ?

Multumesc,

Florin

As dori sa adaug o erata la cele comunicate anterior autorului acestui topic :D

Sper ca nu vine prea tarziu.

De ce? Pentru ca am fost azi pe traseul pe care i l-am propus.

Traseul este de MTB, complet impracticabil pentru o bicicleta cu bagaje.

Mai mult, exista semne ca furtunile/ploile din ultima vreme au deranjat marcajul banda galbena, cel pe care l-am urmat dinspre Poiana Secuilor si a carui intersectie cu triunghiul rosu n-am gasit-o. In schimb, pierzind marcajul, am fost obligati sa improvizam si sa coboram direct prin albia paraului Cheia, pana in cheile Rasnoavei. Forestierul se termina direct in acest punct.

Consider ca soseaua judeteana spre Paraul Rece - Rasnov ramane varianta cea mai inteleapta.