DSpider

Cât de importantă e pipa ? Preţuri ?

Recommended Posts

Salut. Sper să mă lămuriţi şi pe mine cu o chestie... Cât de importantă este pipa ?

(bucăţica aceea care leagă ghidonul de ax)

Am pus ochii pe una frumuşică. "Syntace Force 99 Road Stem 26.0"

Imagine postată

http://www.bike24.com/1.php?content=8;product=708;group=40;page=2;ID=74682cbca2986a039ff4def6be2aaa17

...dar mi se pare cam scumpă (80 € + capac). Dacă selectez şi şuruburi din titan se mai pun încă 20 €... deci ar veni 100 € :D Pt. ce ? O bucăţică de metal ? 3.5 mil pt. o bucată de metal lungă de maxim 14 cm ??

Ăştia au modele şi mai scumpe dar -asta- ce-are ? E doar 15 €. Atârnă cu 86 grame în plus faţă de prima, dar e cu 3 mil mai ieftină. :D Eu zic că-i un compromis destul de bun. 3 mil nu cresc în pom... Wtf...

Recomandaţi-mi şi mie, vă rog, un site... ceva. Mulţumesc.

PS: Pentru o cursieră caut.

Edited by DSpider

eu am optat pentru una de la ritchey, usoara, buna si mult mai ieftina decat fierul pe care ai pus tu ochii.

sunt importante pentru ca te ajuta sa iti ajustezi pozitia pe bicla, ele avand un unghi de inclinatie/ridicare.

sunt de diferite marimi (lungimi) dupa cum prea bine sti, din diferite materiale si pentru diferite buzunare.

cineva spunea ca noi romanii nu stim sa ne luam biciclete, cand vedem una care ne place ca aspect ne aruncam (exista si exceptii).

trebuie sa ai totul pentru marimea ta, inclusiv pipa;-)

Like all 4 screw stems the Force 99 is "unfriendly" to normal handle bars. All compatible Syntace handle bars are exceptionally reinforced and marked with a small sign on clamp area.

Ce nu e clar? E scump pt ca nu beneficiaza de o productie in serie foarte mare, e o pipa speciala pentru un anumit tip de ghidon.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;product=6688;group=40;page=1;ID=74682cbca2986a039ff4def6be2aaa17

Care va pricepeti sau care va incumetati sa va dati cu parerea in privinta greutatii acestei pipe?

La pretul asta este mai usoara decat...toate care le-am vazut pe bike24.

107g...si asta la 120mm sigur nu este vorba de vreo greseala?

Ce spuneti?

sincer am luat o pipa de 9cm de la ploiesti care a fost 100ron

nu este cine stie ce firma de pe bike 24 dar are pe cantar 99grame.... mai bine te mai gandesti la aia de 100euro

http://www.bike24.com/1.php?content=8;product=6688;group=40;page=1;ID=74682cbca2986a039ff4def6be2aaa17

Care va pricepeti sau care va incumetati sa va dati cu parerea in privinta greutatii acestei pipe?

La pretul asta este mai usoara decat...toate care le-am vazut pe bike24.

107g...si asta la 120mm sigur nu este vorba de vreo greseala?

Ce spuneti?

Nu este o greseala, numai ca la cei de la Deda toate greutati declarate sunt cu 10-15% mai mari.

De ex. pipa asta are in realitatea in loc de 107 g, 123-126 g (la acelasi lungimea - 120 mm).

sincer am luat o pipa de 9cm de la ploiesti care a fost 100ron

nu este cine stie ce firma de pe bike 24 dar are pe cantar 99grame.... mai bine te mai gandesti la aia de 100euro

Mi-ar trebui o pipa de 90mm evident foarte usoara (asta de care imi vorbesti se mai gaseste?)

Daca sti cumva un link (in cazul in care au magazin online) sau un numar de telefon sa imi dai te rog.

Si daca poti sa pui o poza cu pipa, ar fi de nota 10+

multumesc.

@pro

in cazul asta cred ca aleg ceva de la ritchey (sper sa fie mai realisti la cantar)

ca o pipa de aprox 120g costa intre 35-45E ceea ce este rentabil, dar depinde si lungimea

http://www.bike24.com/1.php?content=8;product=4038;group=40;page=1;ID=e574bb9a10906ac9dd98072bc0eb9735

ce zici?

@florentzo

cred ca Ritchey are greutatea mai exacta, la lungimea 110 mm ar trebui sa fie 120g (la cantar).

Daca te interseaza greutatea la vreo 550 de pipe fabricate intre 2000 si 2008, le gasesti aici:

http://weightweenies.starbike.com/listings/components.php?type=stems

Majoritatea greutatilor sunt din 2004-2006, dar de ex. pipa Ritchey WCS este la fel din 2006 (daca nu chiar din 2005).

Mi-ar trebui o pipa de 90mm evident foarte usoara (asta de care imi vorbesti se mai gaseste?)

Daca sti cumva un link (in cazul in care au magazin online) sau un numar de telefon sa imi dai te rog.

Si daca poti sa pui o poza cu pipa, ar fi de nota 10+

multumesc.

@pro

in cazul asta cred ca aleg ceva de la ritchey (sper sa fie mai realisti la cantar)

ca o pipa de aprox 120g costa intre 35-45E ceea ce este rentabil, dar depinde si lungimea

http://www.bike24.com/1.php?content=8;product=4038;group=40;page=1;ID=e574bb9a10906ac9dd98072bc0eb9735

ce zici?

am facut o poza nu cine stie ce, sper sa te ajute la ceva

despre disponibiltate nu pot sa te ajut ca nu mai am timp sa fac ture pana la Ploiesti, ia legatura cu cineva de acolo

Poza prea mare

Edited by Ovidiu
Maxim admis 800x pixeli

@CVP-Din pacate nu reusesc sa vizualizez poza...Daca poti totusi cumva sa o atasezi. Dar nu te-am intrebat despre ea (ce unghi are, daca sti si m-ar interesat ceva de cursiera)

@Pro-Una singura as vrea:p la o lungime de 90mm, deci greutatea (daca este explusa cea reala) ar trebui sa scada cu cateva grame.

@CVP-Din pacate nu reusesc sa vizualizez poza...Daca poti totusi cumva sa o atasezi. Dar nu te-am intrebat despre ea (ce unghi are, daca sti si m-ar interesat ceva de cursiera)

quote]

eu la cursiera o am si nu ma deranjeaza deloc ca este scrisul invers

multumesc adminului ala vigilent care a vazut poza mea prea mare, dar injuraturile de pe site sunt trecute cu vederea dupa ce se atrage atentia !!!

Imagine postată

Imagine postată

:cool:

Nu sti mai multe despre magazin, pe ce strada este? Ca intreb pe un new thread, pe cei din Ploiesti, macar cum se numeste...

Eu am gasit ceva:

Emmedue Sport

Str. Mihai Bravu 80, Ploiesti

Tel/Fax: 0344-112.029

Mobil: 0721-275.636

www.emmeduesport.ro

din cate stiu nu au site, sau nu aveau pe la inceputul verii, iar magazinul este deschis nu de foarte mult timp si au numai piese de calitate

Cine stie despre ce magazin este vorba (cei care stati in ploiesti), as fi interesat de o adresa de online shop sau un numar de telefon :?

@dspider, tu intrebi cat de importanta e pipa?

eu zic ca e foarte importanta. Plecand de la utilitatea ei stricta, ca parte componenta indispensabila a bicicletei, personal am vazut pipa de MTB rupta si chiar nu as vrea sa patesc acest lucru pe o coborare, la 50-60 km la ora.

Decat un "no name", care nici nu-mi insipra incredere, mai bine fac o investitie, nu neaparat la cel mai mare pret de pe piata, dar tin sa cumpar o marca cunoscuta. In prezent folosesc Race Face si, inca nu mi-a dat motive de ingrijoare.

Am avut o pipa Promax, la care i s-au dus filetele cand am strans suruburile. A trebuit sa pun suruburi mai lungi cu piulite pe partea cealalta. Si am mai patit asta si cu o pipa NoName din bazar.

E foarte important sa ai o pipa buna, rezistenta, sa poti strange bine suruburile, fara teama ca o sa capete joc sau sa ramai cu ghidonul in aer.

cum naiba i-a cedat pipa , cand de fapt i s-a rupt cadrul ??? Daca ceda pipa , ramanea cu ghidonul in mana , dar la el s-a rupt bicla in doua , roata fata cu furca , pipa si ghidonul s-au dus intr-o parte si roata spate cu restul cadrului in alta parte !

• Upvote 1