ovidiu

2014.07.12-13 - Păltiniș Stage Race - Triada MTB - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

12-13 IULIE – PĂLTINIȘ STAGE RACE – 2 zile de concurs

Un Cross Country circuit (XCO) sâmbătă și un traseu de 40km (XCP) duminică, acestea sunt ingredientele Păltiniș Stage Race.

Traseul XCO pentru amatori va fi unul accesibil din punct vedere tehnic pentru price mountain biker de nivel mediu. Timpii celor două zile se vor cumula și vor da timpul total pe baza căruia se vor calcula punctele acestei etape.

Înscrierile pot fi făcute pe site-ul oficial

• Upvote 1

Se anunta ploaie in Paltinis sambata. Stie cineva cum se va prezenta traseul de XCO in regim de ploaie?

Prognoza da cu ploaie toata vinerea...

Din nefericire nu mai pot participa la niciuna din etape ramase din Triada. Asadar, cedez contra cost participarea la restul de 2 etape din Triada MTB. 
Paltinis - 12-13 Iulie 
Sibiu - 17 August 

Pret: 100 lei. Detalii pe privat.

Se anunta ploaie in Paltinis sambata. Stie cineva cum se va prezenta traseul de XCO in regim de ploaie?
Interesant.

Chrystyan, on 10 Jul 2014 - 13:10, said:snapback.png

Se anunta ploaie in Paltinis sambata. Stie cineva cum se va prezenta traseul de XCO in regim de ploaie?
Interesant.

Un fel de Albstadt 2014.

Eu nu ma aliniez la start daca ploua pe traseul ala de XCO. :D Ne vedem direct la XCP.

Guest Vizitator

Salut!

Ofera cineva transport contra cost din Bucuresti in seara asta catre Paltinis (o persoana + bike)?

Thanks!

Was me. thnx

Salut!

Ofera cineva transport contra cost din Bucuresti in seara asta catre Paltinis (o persoana + bike)?

Thanks!

Frumos la Paltinis Stage Race. Anul trecut am participat prima oara si am zis ca invat din greselile de tactica facute, si anume sa ma pozitionez cat mai bine pe prima urcare scurta ca apoi sa nu prind dop pe lunga coborare, acel sant, unde nu se poate depasi nicicum.

Si surpriza! Trag tare sa ajung cat mai in fata, vad in fata mea deja ciclisti de la elite si primii ~20 de la amatori. Imi zic ca e bine, nu mai trag ca deja aici sunt oameni "tehnici" care coboara bine. Dupa ce incepe coborarea , unde se accentueaza panta incep marii ciclisti sa se dea jos de pe bicle scuzati fiind de duritatea traseului .... citez " Noi nu vrem sa ne rupem capu ". Ok, inghit in sec si ma pun la rand .... cand pe bicla, cand pe langa. Pana jos la sf coborarii aveam deja 5 min intarziere fata de primul concurent.

Asa ca va invit dragi prieteni ciclisti sa mai lasati traineru si cursiera si sa va pregatiti pe poteci tehnice dc aveti pretentii de general. Si eu la randu-mi o sa-mi vars plamanii tura viitoare ca sa trec de voi, va stiti voi care (FELT, BikeXpert, InterTeam samd.)

A doua oara la Paltinis, organizare buna, trasee superbe, marcate foarte bine. Voluntari simpatici si saritori. atmosfera de la final mai vioaie decat anul trecut, parca a fost mai multa implicare de toate partile. (concurenti, spectatori, organizatori). Pacat de ploaia de sambata, dar nu era motiv suficient de amanare. A fost un weekend reusit, dupa care m-am simtit excelent. Baterii reincarcate pentru o saptamana cel putin. Am cunoscut oameni simpatici pe traseu, am suferit impreuna si am ajuns intregi la final. Radlerul a mers brici.

Daca ar fi ceva de imbunatatit, cred ca ar fi la capitolul comunicare. Mi-ar fi placut sa stiu ca drumul spre Paltinis e blocat si ca scutesc 1 ora de nervi daca o iau prin cisnadie (nu vine lume doar din sibiu) si ca, spre deosebire de anul trcut, nu e punct de hidratare la finish XCO.

Daca ar fi ceva de imbunatatit, cred ca ar fi la capitolul comunicare. Mi-ar fi placut sa stiu ca drumul spre Paltinis e blocat si ca scutesc 1 ora de nervi daca o iau prin cisnadie (nu vine lume doar din sibiu) si ca, spre deosebire de anul trcut, nu e punct de hidratare la finish XCO.

Unde a fost drumul blocat? 

A fost un tur organizat de ciclisti amatori, si a fost blocata circulatia intre dumbava si intrarea catre cisnadioara. Si eu am crezut ca ratez startul din cauza acelui blocaj. Asta a fost intre ora 9.30 si 10.30 parca.

In giratoriu, in centru, la ibis. Nu e blocat, e schimbat sensul si GPS-ul nu stie asta. Daca stiam, nu mai intram in oras, faceam stanga prin cisnadie.

Guest
This topic is now closed to further replies.